Свържи се с нас

Любопитно

Какво оборудване използват занаятчиите по време на годишния технически преглед?

Published

on

Годишният технически преглед (ГТП) е важна процедура, която осигурява безопасността на пътя и е задължителна от КАТ за всяко едно превозно средство. При извършването ѝ професионалните диагностици използват различни уреди и инструменти, които им помагат да направят необходимите проверки и диагностики. 

В тази статия специалистите от Емвеко ще ни обяснят защо е важно да имате изряден преглед на колата за безопасността на пътя, какво трябва да знаем, преди да отидем, и кои са основните уреди, които професионалистите използват, за да го извършат по правилен начин. 

Значението на годишния технически преглед за безопасността на пътя

Годишният технически преглед е от съществено значение както за шофьора, така и за всички останали участници в движението. По време на ГТП се извършват проверки и диагностики, които гарантират, че автомобилът е в добро състояние и отговаря на стандартите за безопасност. Това помага да се намали рискът от технически проблеми по време на движение и предотвратяването на потенциално опасни ситуации.

Какво трябва да знаем, преди да отидем на годишен технически преглед?

Какви документи са ни необходими?

Преди да отидете на годишен технически преглед, трябва да се уверите, че разполагате с:

  • голям и малък талон на МПС-то – това е основният документ, който потвърждава регистрацията и собствеността;
  • документ, който удостоверява, че превозното средство има платен годишен данък;
  • екземпляр от полицата за застраховка – важно изискване, доказващо, че автомобилът има задължителната гражданска отговорност;
  • документ за преминат годишен технически преглед – ако сте преминали ГТП преди, трябва да имате документ, който го потвърждава. 

Какви уреди са необходими за извършването на технически преглед?

За извършването на годишен технически преглед, диагностиците използват разнообразие от специализирани уреди и инструменти. Те им помагат да измерят и проверят различни аспекти на МПС-то. Ето някои от основните уреди, които се използват по време на ГТП:

Техника за анализ на състоянието на гумите

Въпросната дълбочина на протектора играе решаваща роля за сцеплението на автомобила с пътя. Инструментът е обикновено малка линийка или дигитално устройство, което се поставя в дълбочините на гумата, давайки точна информация за дълбочината в милиметри.

Диагностичен апарат за проверка на електрониката

Съвременните превозни средства са напълно зависими от електрониката си – от управлението на двигателя до системите за безопасност. Диагностичният апарат позволява на извършващия годишен технически преглед да комуникира директно с „мозъка“ на колата – централният компютър. Той чете и интерпретира кодове на грешки, които системата е запазила, показвайки евентуални неизправности или предупреждения. Също така, може да активира или деактивира различни компоненти, за да определи работоспособността им.

Уреди за диагностика на двигателя

Двигателят е един от най-важните компоненти и затова е от съществено значение да се проверява редовно. Използва се специализирана техника, която ще направи диагностика на двигателя и ще даде информация за възможни проблеми или неизправности.

Апарат за проверка на спирачната система

Спирачният тест обикновено се извършва на специална платформа, на която се паркира колата. Чрез това устройство се тества ефективността на спирачната система и накладките под различни условия, измервайки силата на спиране на всяка гума поотделно.

Апарат за проверка на емисиите на газове

Замърсяването на околната среда стана основен проблем и затова изпусканите газове от автомобилите са под строг контрол. Уредът за проверка на емисиите анализира и измерва концентрацията на вредни газове като CO, CO2, NOx и други. Ако някой от тези газове превишава допустимите норми, може да не получите ГТП и е препоръчително да посетите майстор.

Проверка на фаровете

Този инструмент е по-скоро представлява оптическа система, която анализира светлинния поток от фаровете на автомобила. С нея се проверява дали лъчът светлина е на правилната височина и насоченост, дали светлината е достатъчно силна дали фаровете не са замъглени или повредени, габаритите, стоповете и всичко останало.

Всички тези тестове са част от важен процес, който гарантира безопасността на пътя на всеки един участник. Когато знаете, че вашата кола е преминала през този преглед, можете да бъдете сигурни, че тя е в отлично състояние и готова за шофиране на пътя.

Любопитно

6 популярни спорта, които (все още) не са част от Олимпийските игри

Published

on

Олимпийските игри са най-значимото състезание на международната спортна сцена, на което се представят най-добрите спортисти от цял свят. Въпреки широкия спектър от спортове, включени в Олимпийските игри, все още има много популярни дисциплини, които не са получили възможността да станат част от състезанието. Ето кои са 6 от най-обсъжданите игри, които все още очакват това признание, някои от които ще видим съвсем скоро на олимпийската сцена.  

Крикет
Крикетът е британски спорт, който се практикува професионално основно в страни като Индия, Пакистан, Австралия и разбира се Обединеното кралство. Той е и един от най-гледаните спортове с огромна фенска маса по цял свят, а единствената му поява на Олимпиада до момента е още в първото издание на модерните игри през 1896 г. Впоследствие състезанието по крикет бива оттеглено от списъка спортове на Олимпийските игри, тъй като все още не разполага с достатъчно участници и професионални състезатели. Сега, повече от век след първата му поява, крикетът ще стане официална част от програмата на Игрите на изданието в Лос Анджелис през 2028 г. 

Покер
Сред най-дискутираните дисциплини, които все още не са част от Олимпийските игри, е покерът. Въпреки че не се счита за спорт в класическия смисъл на думата, покерът е игра, която изисква високо ниво на умения, включително отлични познания в силата на покер ръцете и правилата, но също така редица качества като дисциплина, търпение и емоционален контрол, които са присъщи за всеки спорт. 

Включването на покера в Игрите изисква да се разшири виждането и дефиницията на олимпийските спортове, за да обхване състезателни дейности, които разчитат повече на умствени умения, отколкото на физическа подготовка. Въпреки тези предизвикателства огромната популярност на покера, уменията, необходими за състезанията на високо ниво, и глобалната му популярност гарантират, че дискусиите за мястото му в Олимпийските игри ще продължат.

Шах
Друга изключително популярна мисловна игра, която все още изчаква реда си, за да стане Олимпийска дисциплина, е шахът. За разлика от покера обаче, шахматът е официално признат за спорт от Международния олимпийски комитет още през 2000 г. и получава широка подкрепа от Международния комитет FIDE. Това означава, че в близко бъдеще играта може да получи статута на официален олимпийски спорт. 

Боулинг
Произходът на боулинга може да се проследи хиляди години назад, като форми на играта се появяват в Древен Египет и Рим. В днешни дни на играта се наслаждават милиони хора по света, както за развлечение, така и в състезания на професионално ниво. Боулингът е въведен временно в олимпийските игри като демонстрационен спорт на летните игри в Сеул. В него обаче участват само 20 държави и оттогава този спорт не се е появявал отново.

Скуош 
Скуошът е скоростен ракетен спорт, известен със своята интензивност, изискващ бързи рефлекси, ловкост, стратегическо мислене и високи нива на физическа подготовка. Дисциплината е била кандидат за включване в Олимпийските игри няколко пъти, но никога не е попадала в официалния списък. Около 17 милиона души по света играят скуош, но въпреки това кандидатурите му за участие в Олимпийските игри многократно са били отхвърляни. Това обаче се промени в последния кръг на гласуването и, подобно на крикета, скуошът ще се играе на Олимпийските игри през 2028 г.

Поло
Поло е още един спорт с история в Олимпийските игри. Той е част от програмата през 1900, 1908, 1920, 1924 и 1936 г., но така и не успява да привлече голям брой състезаващи се нации, поради което отпада от следващите издания на Игрите. Полото често се възприема като по-елитарен и скъп спорт, който не е предназначен за световна публика, а има последователи само в конкретни държави. Въпреки това през последните години спортът се радва на повече фенове и състезатели, което означава, че връщането му на Олимпийската сцена не е невъзможно. 

Въпреки своята популярност и състезателен характер тези спортове остават извън Олимпийските игри по различни причини. Все пак благодарение на динамичния характер на игрите списъкът с олимпийски дисциплини постоянно се увеличава и става все по-разнообразен и интересен. Тази година на летните Олимпийски игри в Париж ще станем свидетели и на появата на няколко нови попълнения, сред които сърф, скейтборд и брейк денсинг.

Зареди още

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Любопитно

Рибарник „Кметовци“ открива новия сезон на 1 май

Published

on

На 1 май Рибарник „Кметовци“ отваря врати за Вашите празници, чествания, събития или срещи с приятели на открито всеки уикенд, почивни или празнични дни.

Сред събитията, които любимото място за отдих и забавление в природата ще приеме през настоящия сезон, са „Вечер на руската музика с Борислав Недев“, която ще се проведе на 6 юли. В разгара на лятото, на 20 юли, там ще се проведе десетото юбилейно издание на Националния фолклорен събор „Андъка пее и танцува“, със специалното участие на Пепи Христозова. В края на лятото Рибарник „Кметовци“ ще посрещне тематична сръбска вечер, за която ще пристигне Слободан Величкович-Коби.

За Вашия специален ден, за вашите лични или фирмени празници, тържества, рождени дни, другарски срещи, фолклорни събори и фестивали, коктейли и други мероприятия на открито сред природата, Рибарник „Кметовци“ Ви предлага изнесени ритуали и декорация на зеленото пространство по Ваш вкус.

Любезните домакини могат да съдействат за кетъринг, хотелско настаняване, шатри, оформяне на сцена, дансинг, DJ, фотограф.

Работното време в всяка събота и неделя, празнични и почивни дни. През останалото време – с предварителна заявка! Телефони за контакт: 0888 000 965.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица