Новини
„Янтра“ нанесе първа загуба на „Септември“
Във вторник вечерта Габрово беше футбол. В мач през седмицата, при това излъчван директно по „Диема спорт“, над 1500 зрители дойдоха на стадион „Христо Ботев“, за да подкрепят момчетата на Велислав Вуцов в дербито на 6-я кръг от Втора лига срещу лидера Септември (София) и станаха свидетели на страхотен двубой.
Габровският тим взе победата по възможно най-драматичния начин. Съставът ни поведе с 2:0, с попадения на Цветелин Радев и Дани Младенов, но в края на мача допусна бързо изравняване. Гол на капитана Петър Казаков в четвъртата от петте минути добавено време хвърли в екстаз зрителите по трибуните.
Така съставът ни прекъсна серията на столичани, които преди гостуването в Габрово имаха пет победи от пет мача. Четвъртият успех на тима ни от началото на сезона изкачи Янтра на втора позиция в класирането с 13 точки, само на две зад водения от Красимир Балъков Септември Първата по-сериозна възможност дойде в 6-ата минута, когато Иван Василев се оказа на подходяща позиция за шут и стреля от малък ъгъл, но право в ръцете на вратаря.
Само 120 секунди по-късно Даниел Младенов беше изведен отляво и центрира по земя към точката за изпълнение на дузпа. Там Тони Иванов засече опасно, но Шейтанов отново показа рефлекс и изби. След няколко минути, в които не се случи нищо интересно, дойде 23-ата, в която Янтра получи правото да изпълни пряк свободен удар. Тони Иванов центрира добре отдясно, а централният бранител Цветелин Радев се извиси на първа греда и засече с глава за 1:0.
В края на първата част Ивайло Михайлов от състава на гостите засече центриране отляво, топката се отби в главата на Валентин Цветанов и удари напречната греда на габровската врата и това беше най-добрата възможност за Септември през първите 45 минути.
Второто полувреме също започна с греда на гостите след хубав диагонален шут от дистанция на Мартин Стоянов. В 52-ата минута Дани Младенов наказа груба неточност в защитата на Септември и удвои аванса на Янтра. Димитър Костадинов направи грешен пас в защита, от който се възползва Младенов. Опитният нападател отне току пред погледа на вратаря на Септември, елиминира го и с левия крак забоде топката под напречната греда за 2:0. Всичко за гостите можеше да приключи в 66-та минута.
След отнета топка в центъра на терена, Пепи Вуцов изведе Тони Иванов зад защитата, той влезе в наказателното поле и стреля, но Шейтанов показа добър рефлекс и изби. Правилният ход беше пас към намиращия се на чиста позиция пред вратата Иван Василев, но Тони Иванов избра друго. Отборът на Септември натисна и няколко прекрасни намеси имаше вратарят ни Християн Василев.
Направените от Красимир Балъков смени дадоха резултат и в крайна сметка тимът от столицата успя да достигне до попадение. В 83-ата минута защитата на Янтра не изчисти добре топката и това позволи тя да бъде центрирана отдясно към пеналтерията. Там мощният Самб Бадара надскочи Божидар Томовски и отблизо с глава направи резултата 2:1. Попадението даде допълнителен импулс на гостите и само 6 минути по-късно Септември изравни.
След дълъг тъч в наказателното поле, Цветелин Радев опита за избие с глава, топката прехвърли Василев, а дебнещият зад него Бадара на опразнената врата направи 2:2 и взриви скамейката на столичани. Двубоят вървеше към равен, но в 94-ата минута домакините направиха една последна атака.
Георги Недков намери добре Петър Казаков в наказателното поле, капитанът елиминира бранител и със силен диагонален изстрел забоде топката в долния десен ъгъл на вратата за 3:2. Стадион „Христо Ботев“ избухна!
Публиката беше на крака и дълго време аплодира футболистите, а Вили Вуцов отпразнува победното попадение в типичния си нестандартен стил – легнал на земята с победоносно вдигнати ръце. След подновяването на играта от центъра Янтра можеше да реализира и четвърти гол. Петима играчи на домакините излязоха срещу Шейтанов на контраатака, но Гаджев стреля в тялото на вратаря и не успя да направи 4:2.
Веднага след това прозвуча и последния съдийски сигнал в срещата. Както вече стана ясно, това бе първа загуба през сезона за Септември, който до гостуването си в Габрово имаше само победи. Все пак столичани продължават да бъдат лидери в класирането. Янтра вече е на втора позиция с 13 пункта и в серия от 3 поредни победи. С 13 точки е и съставът на Монтана.
В следващия кръг габровският тим ще гостува на друг от претендентите за влизане в efbetЛига – Добруджа в Добрич. Мачът е в неделя, 26 август.


Новини
Юбилеен поход „По пътя на четата на Цанко Дюстабанов“

*Снимка: Радослав Първанов.
От 24 до 26 юли ще се проведе юбилейният XXV-ти Възпоменателен туристически поход „По пътя на четата на Цанко Дюстабанов“ – събитие, което за поредна година ще съживи паметта за едни от най-драматичните страници на българската история.
Походът е посветен на четири значими годишнини: 150 години от Априлското въстание от 1876 г., 148 години от Освобождението на България от османско владичество, 183 години от рождението на Цанко Дюстабанов и 90 години от освещаването на паметника на четата в местността Ранни бунар – мястото на последното ѝ сражение под връх Марагидик в Стара планина.
По маршрута на историческата чета участниците ще преминат през зеленото великолепие на Предбалкана и Балкана, възпроизвеждайки събитията от Априлското въстание.
Организаторите определят похода като „един урок по родолюбие и патриотизъм, един празник на българския дух“. Заявки за участие се приемат до 13 юли 2026 г. на телефони 0898 754 726 и 0878 764 443 при м.с.инж. Милка Караджова.

Новини
Андрей Николов е новият заместник областен управител на Габрово

Андрей Николов официално встъпи в длъжност като заместник областен управител на област Габрово днес. Той е назначен със Заповед на министър-председателя № КВ – 558. Досега изпълняващите длъжността заместник областни управители Мария Кръстева и Ценка Николова са освободени от длъжност, считано от 14 май.
Областният управител Кристина Сидорова представи Николов на екипа с думите: „Вярвам, че ще работим в заедно и се надявам на разбирателство, добри дела и мъдри решения.“
Андрей Николов заема за втори път длъжността заместник областен управител на област Габрово, като подчерта, че за него това е чест и висока отговорност.

“Бих искал да изразя своята искрена благодарност към Министерски съвет и Областния управител за гласуваното доверие. Приемам този мандат не като привилегия, а като приемственост и ангажимент към започнатите дейности.
През изминалия период научих, че диалогът и доброто взаимодействие с местната власт са ключът към успешното развитие на нашия регион. Вярвам, че с опита, който натрупах, и с подкрепата на професионалния екип на администрацията, ще продължим да работим ефективно за просперитета на област Габрово“, каза още Николов.

Новини
Шахматистите от „Орловец 1997“ се завърнаха с три медала от турнир

Състезателите на ШК „Орловец 1997“-Габрово Кристиян Василев, Иван Екимов и Диана Екимова се завърнаха с медали от Детския шахматен турнир Купа „Кирил и Методий“, който се проведе в Казанлък.
Кристиян Василев постигна 4 точки от 7 кръга и стана първи при момчетата до 13 г., като грабна златния медал.
Второ място и сребърен медал при момчетата до 11 г. спечели Иван Екимов с 5 т. от 7 партии, както и Диана Екимова при момичетата до 17 години, която постигна 3,5 т.

Дебютно участие в турнира направиха Доминик Даскалов, който зае 5 място при момчетата до 13 г. и Павел Иванов при момчетата до 11 г., които натрупаха ценен опит.

В турнира за деца до 9 години Клубът бе представен от 7-годишния Стелиян Пелеев, който спечели 2 точки и се нареди пети сред децата в категория „Детска градина“.

-
Икономикапреди 6 дниФермерски пазар в сърцето на Габрово
-
Новинипреди 6 дниКристина Сидорова е новият областен управител на Габрово
-
Кримипреди 6 дниЕдин от биячите, участвал в побоя на ул.“Митко Палаузов“, остава в ареста
-
Новинипреди 6 дниС две купи и с два златни медала се завърна Кристиян Василев
-
Кримипреди 5 дни„Домашен арест“ за единия от побойниците, отговорен за мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Културапреди 5 дниЛюбо Киров с нов албум и концерт в Габрово на 4 юли
-
Новинипреди 6 дниИталианец първи пише в „Ню Йорк Таймс“ за зверствата от Априлското въстание
-
Любопитнопреди 4 дниСевлиево отново ще бъде част от Coca-Cola The Voice Турнето









