

Новини
Силвия Кръстева връчи високо отличие на ръководителя на ВГ „Алгара“
Кметът на Община Трявна имаше честта официално да връчи свидетелство за „Осъществено дело на родолюбие“ на художествения ръководител на Вокална група „Алгара“ при Народно читалище „Съединение – 1933“ – с. Кисийците г-жа Мая Рачева. Високото отличие се присъжда от организаторите на XXVI Старопланински събор „Балкан фолк 2023“, който тази година се проведе в старата столица Велико Търново от 11 до 15 май и събра повече от 120 000 певци, музиканти и танцьори от всички краища на България, както и от 18 други европейски държави.
„С настоящето писмо Ви молим да изкажете нашите благодарности на г-жа Мая Рачева – художествен ръководител на Вокална група „Алгара“ при НЧ „Съединение-1933“ – с. Кисийците, чийто колектив се представи достойно на XXVI Старопланински събор „Балкан фолк 2023″. Молим Ви по подходящ начин да й връчите приложеното свидетелство за реално осъществено родолюбие. Нейният труд, талант и почит към традициите заслужават признание“, посочва председателят на фолклорния събор Калоян Николов в официалното си писмо, изпратено до кмета на Община Трявна.
Г-жа Силвия Кръстева поздрави ръководителя на ВГ „Алгара“ за получения приз и изказа своите искрени благодарности за дейността, която осъществява групата и постиженията, с които продължават да прославят възрожденска Трявна.
В свидетелството за „Осъществено дело на родолюбие“ се посочва още, че „Преминалите през векове и хилядолетия песни, танци и обичаи формират корените и духовния образ на нацията, а съвременните им изпълнения са мост към достойно бъдеще на народа ни. Зад нас е паметта на предците ни, пред нас са очите на децата!“.
Община Трявна още веднъж поздравява ръководителя на ВГ „Алгара“ и пожелава на целия колектив здраве и много нови бъдещи успехи.


Новини
Стартира кампания в детските градини за безопасност на движението


Областната комисия по безопасност на движението по пътищата стартира кампания в детските градини. Театрална постановка, викторина, състезания и игри на тема пътна безопасност зарадваха малчуганите от ДГ „Явор“. Събитието се проведе в двора на детското заведение, който бе изпъстрен с декори, знаци, пешеходни пътеки и конуси.

Организатор бе Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП) със съдействието на ОДМВР- Габрово, Държавен куклен театър- Габрово и РУО- Габрово. Това бе първата от поредица срещи в детските градини на тема пътна безопасност, а поводите са Деня без жертви на пътя- 20 септември и Дните на безопасността на пътя, които се провеждат между 16 и 22 септември, с мото: „Остани жив! Пази живота!“

Над 80 деца от 4 групи се включиха в разнообразната програма, като всички получиха подаръци от ОКБДП- светлооразителни мечета, връчени лично от заместник областния управител Даниела Маринова.

Маринова подчерта, че знанията за пътната безопасност трябва да се формират още в ранна възраст. „ Децата учат през преживявания, затова те ще имат възможност да гледат образователна постановка с викторина и да участват в игри, организирани от екипа на ДГ „Явор“. Целта е да задържим вниманието на малчуганите върху тази важна за цялото ни общество тема. Надявам се малки и големи да се забавляваме, докато обогатяваме знанията си.“, каза още заместник областният управител.

Екипът на Държавен куклен театър- Габрово представи интерактивната постановка „Приключения в парка“- съвременна история за правилата и безопасността за движение по пътя и телефон 112.

Съвместно с главния главния герой- полицай, който регулира преминаването през кръстовищата, децата се учиха да разпознават пътните знаци, предназначението на светофара и неговите цветове, както и правилата за движение. В представлението умело бе вплетена и викторина, а най-любознателните получиха награди от ОКБДП.

Театралите зарадваха малките зрители и с подаръци- топки, с които да играят в просторния двор на любимата детска градина. В оспорвана надпревара с тротинетки и колелета се впуснаха около 20 деца от предучилищните групи. Те демонстрираха майсторско управление и познания за правилата за движение, а за уменията си получиха грамоти и награди.

Малчуганите се срещнаха още с Деян Дойнов- старши експерт в РУО- Габрово, и с инсп. Христофор Божинов, който подари стоп палка и три светлоотразителни раници на директора на ДГ „Явор“ Вера Тихова.
В края на срещата децата дариха гостите с рисунки.


Новини
Дряново се нуждае от изграждане на пречиствателна станция за отпадни води


Основни инфраструктурни обекти, приоритети за работа, проблеми, за които Областна администрация може да съдейства. Това бе темата на срещата между кмета на община Дряново Трифон Панчев, областния управител Мария Башева и заместник областния управител Даниела Маринова.
Като важен въпрос Трифон Панчев постави нуждата от изграждане на пречиствателна станция за отпадни води (ПСОВ) и подчерта, че Дряново е единствената община в областта, която все още не разполага с подобно съоръжение.
Казусът е обсъден и с управителя на „ВиК“ ООД-гр. Габрово – инж. Василев.
Изграждането на две подпорни стени в Дряново е следващият наложителен проблем за решаване.
Панчев информира, че едното съоръжение е финансирано на 50%, като ще се търсят средства за завършването му.

Новини
И новият областен в търсене на решение за проблемното кръстовище край Враниловци

Областният управител Мария Башева изпрати писмо до министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков и до председателя на управителния съвет на Агенция„ Пътна инфраструктура“ (АПИ), във връзка с невралгичния участък при разклона за Враниловци.
В него се настоява за проектиране и изграждане на трета лента при кръстовището.
„Въпреки предприетите временни мерки с поставянето на светлоотразителни кабари по шосето, броят на възникналите пътно-транспортни произшествия не намалява. Това обстоятелство за пореден път потвърждава необходимостта от изграждането на допълнителна лента за завиване на ляво по посока на село Враниловци, както и в краткосрочен план да се предприемат мерки за монтиране на гъвкави ограничители.“
В писмото още се настоява „да разпоредите проектиране и изграждане на трета лента в този участък, която би била единствената работеща мярка за осигуряване на безпрепятствено завиване в това критично място. В допълнение Ви информирам за назряло голямо обществено недоволство във връзка с постоянните катастрофи там и искане за решаване на проблема.“
Мария Башева проведе и среща с директора на Областното пътно управление инж. Деян Георгиев, като настоя за допълнителни действия на критичния участък на кръстовището на Враниловци.
Директорът на ОПУ информира, че процесът е дълъг и сложен, свързан с отчуждаване на земя и изместване на инженерни мрежи – електропроводи, оптични кабели, също с необходимостта от спазване на изискванията за устойчивост на проекта, които продължават още 2 години.
Припомняме, че началото беше сложено още през май месец 2022 година, когато са проведени редица срещи, извършено бе преброяване на превозните средства, преминаващи през кръстовището, с цел да бъде доказана необходимостта от реконструкция и въвеждане на трета лента за ляво завиващи.
Обобщените данни от преброяването и предложенията са изпратени в АПИ, но на този етап няма развитие. Дотогава ще бъдат предприети нови допълнителни мерки чрез поставяне на делинеатори /гъвкави ограничители/ и маркировка.


-
Любопитнопреди 7 дни
Габровци представят световна марка козметика на „Етно с куче под тепетата“
-
Кримипреди 7 дни
Водач на джип „Ауди Q8“ реагира на пико след катастрофа
-
Кримипреди 7 дни
Полицията реализира четири акции през последните дни
-
Новинипреди 7 дни
ГЕРБ се регистрира за участие в местните изборите
-
Културапреди 7 дни
Благой Господинов ще отбележи 60-годишен юбилей с изложба
-
Културапреди 3 дни
Библиотекари от Люблин на работно посещение в РБ „Априлов- Палаузов“
-
Икономикапреди 6 дни
Екипът на „Гарант“ се погрижи за желания дом на още едно семейство
-
Кримипреди 6 дни
Съдят двама „готвачи на пико“, единият внесъл и хероин в съдебна зала