Свържи се с нас

Новини

Съветът на децата в Габрово проведе заседание за избор на членове

Published

on

Областният управител на Габрово Кристина Сидорова председателства среща на Комисията за избор на членове за Съвета на децата. В Съвета на децата има представители (титуляр и заместник) на 28-те административни области в България, които се избират за двугодишен мандат.

Кандидатурите за област Габрово разгледа комисия, в състав: Галя Врачанова-Златева, директор на РДСП Габрово; Емилия Ангелова – старши експерт в РУО – Габрово; д-р Николина Генева – главен инспектор в РЗИ Габрово; инсп. Димитър Христов, ОД МВР- Габрово; Петко Койчев – директор на Драматичен театър- Габрово; Галина Банковска – управител на „Веда Консулт”.

След обсъждане, членовете излъчиха общо 7 кандидатури в 3 направления, които ще бъдат разгледани на национално ниво.

Те ще бъдат изпратени от областния управител в срок до 30 юли към Държавната агенция „Закрила на детето“(ДАЗД). Титулярят и заместникът му ще бъдат определени от национална комисия сред предоставените 7 кандидатури.

Съветът на децата функционира от 2003 г. като консултативен орган към председателя на ДАЗД. Неговата цел е да насърчи детското участие в процесите на изработване на политики и вземане на решения, свързани с живота и развитието на децата. За членове на Съвета на децата могат да бъдат предлагани кандидатури на деца на възраст от 13 г. до 16 г. включително, избрани в съответствие с Процедурата за избор, която протича на три нива – общинско, регионално и национално.

Освен представители на 28-те области също така е дадена възможност за включване и на 4 деца от уязвими групи и 1 квота за представител на децата, получили международна закрила в България.

Съветът на децата провежда заседания до четири пъти годишно. След навършване на 18-годишна възраст членовете на Съвета напускат организацията и местата им се попълват от нови деца.

Крими

Автоджамбаз „разкова дрегера“ след удар в електрически стълб

Published

on

Истински екшън, завършил с щастлив край и за огромен късмет без човешки жертви, се е разиграл на 14 юли, в Севлиево. Безумно пиян мъж открадна товарен автомобил и катастрофира с него, отнасяйки електрически стълб.

Във вторник, в местната полиция постъпил сигнал за противозаконно отнет товарен автомобил Ивеко, собственост на севлиевско търговско дружество. От проведените оперативно-издирвателни мероприятия било разкрито, че извършителят е мъж от севлиевското село Градница.

Установено било, че след отнемането на автомобила, при движение по ул. „Васил Левски“ в посока центъра на Севлиево, автокрадецът се блъснал в електрически стълб. При проверката му за употреба на алкохол били отчетени умопомрачителните 2.39 промила.

Извършителят на престъплението бил отведен в местния арест, където бил задържан по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа. Извършен е бил оглед на местопроизшествие. В РУ Севлиево е образувано досъдебно производство.

Още един „наквасен и загубил разсъдък от наздравици“ водач, е бил засечен и спрян от движение преди да е станало прекалено късно, отново във вторник.

Екип на полицията, патрулиращ в село Млечево спрял за проверка лек автомобил „Ситроен“, управляван от 50-годишен жител.

При проверката, извършена с техническо средство, се оказало, че мъжът се метнал да кара след употребата на алкохол.

Дрегерът отчел безобразните 3,20 промила в количеството издишан въздух, които изобщо не попречили на водача да седне да кара.

Извършен е бил оглед и е образувано бързо производство.

Зареди още

Новини

Янтра пусна абонаментни карти за новия сезон

Published

on

Абонаментните карти на Янтра за сезон 2026/2027 вече са в продажба във фен магазина на клуба.

Визията на картите е с препратка към нашите привърженици, които споделяха незабравимите мигове от предходния сезон. Абонаментната карта дава възможност за достъп на всички домакински мачове на отбора във Втора лига.

Картите са три вида: VIP карта (с достъп в сектор „А“ и паркомясто и КЕТЪРИНГ център за първи път за ВИП сектора) на цена от 300 евро.

Всяка карта гарантира достъпа само на притежателя ѝ.
Закупуването ѝ носи и:

  • безплатна памучна тениска с яка
  • паркомясто за целия сезон
  • безплатен кетъринг за всеки мач Сезонна карта (място в сектори Б, В, Г) на цена от 80 евро
  • Сезонна карта за ученици и пенсионери (място в сектори Б, В, Г) на цена от 60 евро
  • Цената на редовния билет за сезон 2026/2027 е 6 евро
  • Намаление ще има за ученици и пенсионери.

Стойността на входния талон за тях ще бъде 4 евро. Всички деца под 7-годишна възраст влизат безплатно на стадиона, задължително с придружител.

Абонаментни карти може да закупите от фен магазина на клуба в СК „Христо Ботев“, който работи в делничните дни от 17.00 до 20.00 часа и намира точно пред официалния за публиката северен вход на стадион „Христо Ботев“.

Зареди още

Любопитно

Узана Поляна Фест ви очаква този уикенд

Published

on

Узана Поляна Фест – първият и най-голям екологичен фестивал в България – отново събира хиляди посетители в сърцето на Балкана. От 17 до 19 юли 2026 г. местността Узана край Габрово ще се превърне в широк форум, посветен на устойчивия начин на живот, зелените иновации, местните общности, природата и творчеството. През годините фестивалът се утвърди като платформа, която събира хиляди посетители от цялата страна – семейства, млади хора, предприемачи, творци, организации и компании, обединени от идеята за по-устойчиво и отговорно бъдеще. Провеждан в сърцето на България, сред уникалната природа на местността Узана, фестивалът предлага богата програма от лекции, работилници, демонстрации, културни прояви, спортни активности, бизнес и еко инициативи, разнообразна музикална и творческа програма.

В своето единадесето издание фестивалът остава верен на мисията си да вдъхновява хората да живеят по-осъзнато, по-близо до природата и в повече хармония със себе си. Темата тази година е Равновесието – балансът между работа и почивка, между технологии и природа, между личното благополучие и грижата за общността.

Узана Поляна Фест 2026 ще бъде захранен със сто процента чиста соларна енергия. Екологичното електрозахранване е изградено от габровска компания „Интер Пауър“ – утвърден български лидер в проектирането и изграждането на фотоволтаични системи и хибридни енергийни решения. Специално за събитието те реализираха високотехнологична 40 kW хибридна фотоволтаична централа, оборудвана с 60 kWh система за съхранение на енергия. Изградената система осигурява енергийна независимост и стабилност за голяма част от фестивалните обекти, включително и за емблематичното „Пространство за познание и себепознание“. Мощният батериен капацитет позволява устойчиво електроснабдяване както при дневно генериране на енергия, така и в часовете без слънце, като напълно съответства на природосъобразната концепция на фестивала.

В рамките на събитието е обособена и специална зона на Интер Пауър, оборудвана със свободен за достъп Charging Point. Всички посетители могат да зареждат мобилните си устройства директно със слънчева енергия – жест, който подчертава практическото приложение на чистите технологии и насърчава отговорното потребление.

Програмата се разпростира в цели петнадесет тематични зони. В големите шатри „Познанание“ и „Себепознание“ лекари, учени, изследователи и практици ще представят над 20 лекции и демонстрации. Темите включват устойчиво земеделие, природосъобразно производство на храна, родова памет, природни закони в архитектурата, пчелен уелнес, природни градини, устойчиви модни решения, динамично равновесие и връзката между човека и природните ритми.

Лекциите са с вход свободен и са насочени към всички, които търсят нови идеи и промяна в ежедневните навици. Ин и Ян зоната е Мястото за практики, които възстановяват баланса – йога, тай чи, чигонг, дихателни техники, медитации и лекции за връзката между тяло, ум и дух. Зоната предлага пространство за успокояване, движение и вътрешна хармония.

Всяка година преди официалното откриване посетителите на фестивала обръщат внимание на здравето и своята правилна стойка, която е важна за баланса в нашето тяло. Тази година чрез метода „Актив ситинг“ ще обърнем внимание на гръбначния стълб. Посетителите ще могат да се включат в упражнения и демонстрации за правилна стойка и двигателна култура. В трите фестивални дни ще има различни активности като спортни турнири по шах, волейбол и футбол, туристически преходи, велопоходи в планината, творчески работилници, арт занимания, демонстрации и приключенски активности за всички възрасти.

Най-весело и пъстро остава, разбира се в детския център. Той предлага богата програма от арт занимания, игри, работа с природни материали, интерактивни уроци за природата и устойчивия начин на живот. Обучени специалисти се грижат за безопасността и доброто настроение на децата през целия ден. Когато слънцето залезе над Узана, сцената оживява с ритъм, емоция и любими изпълнители.

На 17 и 18 юли сцената в местността Узана край Габрово ще посрещне популярни български изпълнители и групи, които ще превърнат фестивалните вечери в истински празник под звездите.

Петъчната програма започва с участието на НЕВИДЕНО и РИА, а кулминацията ще бъде концертът на МЕРИ БОЙС БЕНД. На следващия ден публиката ще се наслади на изпълненията на ЕХО БАЛКАН САМБА и Момчил Косев и неговия бенд. Финалът на фестивалната вечер ще бъде поверен на МИРО, който ще излезе на сцената със своите най-популярни песни.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица