Свържи се с нас

Култура

Писателят Румен Стоичков гостува в габровската библиотека

Published

on

Писателят Румен Стоичков, който ще гостува отново на габровци в РБ „Априлов-Палаузов“ на 11 юли, от 17.15 часа, е дългогодишен водещ на предаването „Нощен хоризонт“, зад чийто микрофон е бил към 1 300 пъти, а гости в студиото му са гостували стотици именити сънародници, чиито гласове са част от богатството на Златния фонд на БНР.

Като репортер е автор на близо 2 000 репортажа, излъчвани предимно в „12+3“, в които е разказвал за радостите и неволите в живота на българина – там, в малките изчезващи селца, обвеяни от забрава и пълни с непозната, но богата история.

Затова в творбите му ще срещнете лексиката на обикновените хора, разказващи местните предания и легенди, характерните обичаи, хипотезите за произхода на името на съответното селище, местоположенията му, историите на църквите, училищата, читалищата и войнишките паметници, причудливите наименования на околните върхове, местности, пещери, извори и реки.

Всеки текст е умишлено лишен от художествена измислица, защото авторът държи на правдивостта. Разказите са придружени от негови авторски снимки, направени на място, сред красотата на родната природа, по улиците и мегданите, край старинните къщи, в черквите и параклисите, при етнографските сбирки, сред хората, без които тази национална памет би била безвъзвратно загубена.

Тя обаче е факт в поредицата негови творби: „Преди забравата“, „Из стръмнините на България“, „Някъде там“, „Сърце на длан“, „Полъх от дълбините“, „По билото на миналото“, „Ожадняла река“, „Броеница от гласове“.

Румен Стоичков е роден в София. Завършил е българска филология и история в СУ „Св. Климент Охридски“, а 30-годишната му професионална кариера преминава в БНР. Той е носител на повече от 15 награди за журналистика, най-престижната от които е Годишната награда на СБЖ, присъдена му през 2007 г. за журналистическо разследване.

Други негови отличия са: специалната награда на Медийния фестивал в „Албена” през 2005 г.; националната награда „Златна кана” на Фондация „Съкровищата на Панагирик” през 2015 г. за цялостно журналистическо и литературно творчество и обществена дейност.

През 2015 г. е номиниран от Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите за приза „Пазител на традициите 2015” и печели наградата и на журито, и на публиката в категория „Личност”. Хобито на Румен Стоичков е да събира автографи от известни личности и колекцията му, попълвана от 50 години, вече включва над 7000 автографа.

Култура

Библиотекари от Люблин на работно посещение в РБ „Априлов- Палаузов“

Published

on

В Габровската регионална библиотека гостуваха библиотекари от публичната библиотека в университетския град Люблин, административен център на Люблинското воеводство и най-голям град в пределите на Източна Полша.

Те пристигнаха от Велико Търново, водени от колеги от РНБ „П. Р. Славейков“. Посещението им е свързано с участието на полските и български колеги в Програма „Еразъм +”за споделяне на опит и добри практики.

Полските библиотекари посетиха всички отдели и се запознаха с организацията на библиотечните фондове и с цялостния процес по предоставяне на библиотечни услуги в публична библиотека от ранга на Габровската регионална библиотека. Бяха установени множество прилики в библиотечната работа с потребителите, общи цели и резултати.

Специален интерес за тях представляваше книговезкото ателие, създадено в РБ „Априлов-Палаузов“, програмируемите роботи-играчки за първи стъпки в програмирането за деца и тийнейджъри Вee Bot и Finch, 3D-принтерът и букскенерът в дигиталния център и машината за почистване на книги, закупена за дезинфекция по време на пандемията от КОВИД – 19.

Гостите споделиха, че и търновската, и габровската библиотека са съвременни библиотечни културни центрове, развиващи се в крак с изискванията на дигиталната епоха. Те се чувстват изключително заредени с позитивни емоции и полезни впечатления от гостуването си в България, която много им харесва, а Габрово според тях е чудесен град за работа и за живеене.

Зареди още

Култура

Кукленият театър открива новия сезон с „Червената шапчица“

Published

on

Зареди още

Култура

„От киноцентъра до музейната витрина“

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на пътуващата експозиция „От киноцентъра до музейната витрина” на Исторически музей – Попово. Тя представя автентични народни облекла, които са ползвани като реквизит при заснемането на хитовия телевизионен сериал „Капитан Петко войвода” през 80-те година на ХХ век.

Цялата колекция включва близо 300 елемента от облекла, изработени в края на XIX век. Събирани са от селищата в районите на Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Доганхисар и др. Местното население предоставя семейни облекла, предмети и фотоси, голяма част от които са на над 200 години.

Първоначално колекцията е дарена от студиото за игрални филми „Бояна” на Тракийското дружество в село Светлен, Поповско. Този жест към жителите му се дължи на факта, че техните предци са преселници от Беломорието. По-късно Тракийското дружество я подарява на ИМ-Попово. Красотата на народните костюми, тяхната уникалност и самобитност днес приближават хората до емоцията около създаването на филма за капитан Петко войвода и до българите от онези времена.

Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември, от 17.30 ч. в Икономовата къща.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица