

Новини
Сградата на НЧ „Априлов – Палаузов“ се нуждае от спешен ремонт

Петко Койчев, директор на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово, излезе с изявление относно актуалното състоянието на сградата, в която се помещава културната институция в нашия град. В разпространената позиция той описва мотивите и обстоятелствата около спешната необходимост от основен ремонт на зданието, в което габровският театър се явява наемател.
Изявлението, изпратено на редакционната поща на „Габрово Нюз“ гласи:
„През 2018 г. спечелих конкурса за директор на ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово. Част от концепцията ми включваше установяване на диалог с ръководството на НЧ „Априлов – Палаузов“ в търсене на общо решение на проблема, свързан със сградата, в която театърът е наемател, а именно спешната нужда от основен ремонт.
През 2019 г. с екипа ми организирахме посещение в Габрово на министъра на културата по това време и среща с ръководството на читалището. Получихме уверение, че ще получим финансиране за частичен ремонт.
Тогава се получи разминаване в позициите ни с ръководството на читалището. Едно от основните им възражения бе, че при стартиране на частичен ремонт ще последват предписания от Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“, които няма да могат да бъдат изпълнени и това ще доведе до затваряне на сградата.
На няколко пъти през годините са водени разговори по темата с Община Габрово, Областна администрация – Габрово, Министерство на културата. Основният проблем, който възпрепятства намирането на финансиране, е собствеността на сградата, която не е нито общинска, нито държавна. По смисъла на закона се води частна (собственост на НЧ „Априлов – Палаузов“).
Въпреки невъзможността да се осигури финансиране на основен ремонт през годините, театърът като наемател извърши козметични ремонти – освежаване на вратите на салона, фоайетата и тоалетните, пребоядисване на пространството около билетната каса, частичен ремонт на аванс сцена, поставяне на нов сценичен килим, преобразуване на подсценичното пространство в камерна сцена Underground (по проект на НФК). През юли 2023 г. е планиран ремонт на сценичния под – заменяне на компрометирани дъски, изцикляне и боядисване.
През 2022 г. тогавашният областен управител инициира серия от разговори, които доведоха до конкретен план за действие:
– сигнализиране на НИНКН за рушащ се паметник на културата;
– инспектиране от НИНКН и изготвяне на доклад за състоянието на сградата;
– издаване на виза за проектиране от Община Габрово и входирането ѝ в НИНКН за съгласуване;
Последващите стъпки би трябвало да бъдат намиране на финансиране за изготвяне на КСС и архитектурен проект от архитект, занимаващ се с паметници на културата, подаване на проекта за целево финансиране към Министерски съвет.
През същата 2022 г. проливен дъжд доведе до активиране на стар теч от вътрешните улуци. Тогава сигнализирахме ръководството на читалището и бяха почистени воронките на улука.
В началото на 2023 г. получих съгласуваната строителна виза от НИНКН и я предадох на ръководството на читалището
В края на май тази година над града паднаха извънредни количества дъжд. Това доведе до нови сериозни течове на 4 места над сцената. Водата на три от тях директно се стича върху осветителна и озвучителна техника. Бяха направени опити от екипа на театъра да се вземат мерки – да се отвори люка над сцената и да се почистят воронките на шнурбодена. Люкът се оказа компрометиран и не може да се отвори. Опитът за отваряне беше в присъствието на представител на читалището.
Междувременно сигнализирахме Областна администрация – Габрово и Община Габрово за проблема. С помощта на двете институции беше подаден сигнал до Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС. Беше поискано становище от НИМХ, което удостоверява наличието на прекомерно количество паднали валежи в периода на месец май.
Следващата една седмица се свързах с фотографа Радослав Първанов и той абсолютно безвъзмездно направи обследване на покрива на сградата с дрон. Кадрите показаха изключително лошото състояние на покрива – задръстени воронки, паднали цели части от мазилка и покривни конструкции. Снимковият материал беше предоставен на ръководството на читалището.
На 26 юни два дни преди премиерата на „Специалист по гафове“ отново имаше проливни дъждове, които доведоха до активирането на гореспоменатите четири теча. Бях принуден да уведомя ръководството на читалището за това, че при нанасянето на материална щета на техника, собственост на театъра, ще бъде изискано възстановяването ѝ от наемодателя. А в случай на неразрешаването на проблема ще бъда принуден да прекратя дейност на сцената, което ще нанесе финансови загуби на театъра и няма да бъде изплатен наем за периода, в който не се извършва дейност.
На 27 юни бе проведена среща с ръководството, на която бях информиран, че ще бъде извикан специалист, който да почисти улуците, като за целта ще бъде отворен люка на шнурбодена.
Междувременно проведох разговори с представители на Министерство на културата и Съюза на артистите, които откликнаха и се ангажираха да намерят пътища за осигуряване на спешен ремонт.
Петко Койчев,
директор на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово“


Крими
Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!


Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.
Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.
Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.
От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.
Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.
След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.
Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.
Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Култура
Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето


С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.





Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.


Култура
Габровски талант с първа награда от международен фестивал в Израел


Младата габровска изпълнителка Гала Савчева спечели първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който тази година се проведе онлайн от град Бат Ям, Израел.
Савчева впечатли журито с дълбоко емоционално и автентично изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“, произхождаща от Габровска област и популяризирана от легендата на българския фолклор Борис Машалов.
Изпълнението ѝ бе отличено заради изключителната вокална техника, чувствителността и верността към традиционния стил. Международният фестивал „Българска душа на свята земя“ се утвърди през годините като значимо културно събитие, което обединява български общности по света и популяризира богатото ни фолклорно наследство.
Юбилейното издание през 2025 година събра участници от различни държави, които демонстрираха своите умения и любов към българската традиция.


-
Любопитнопреди 7 дни
Когато пътуването зове, а колата ти отказва – не губи време!
-
Кримипреди 7 дни
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой
-
Културапреди 7 дни
Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор
-
Любопитнопреди 6 дни
Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)
-
Новинипреди 6 дни
Кметът Иван Иванов подписа споразумения за над 12 милиона
-
Културапреди 6 дни
Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов
-
Любопитнопреди 6 дни
Детски летен лагер събира в Габрово български деца от Румъния и страната с
-
Новинипреди 5 дни
Нов спортен комплекс в Габрово и още 12 обекта ще получат финансиране