Свържи се с нас

Култура

„Специалист по гафове“ закрива сезона в театъра

Published

on

На 28 и 30 юнив Габрово ще се състои последната за сезона премиера на Драматичен театър „Рачо Стоянов“. Спектакълът „Специалист по гафове“ е комедия, режисирана от Николай Гундеров и създадена по пиеса на френския комедиограф Франсис Вебер.

Какво се случва когато един професионален убиец и един аматьор самоубиец се срещнат? Съдбите им са заложени на една и съща карта, на която всяка ситуация е предпоставка за гаф. А всяка неудача води след себе си друга и то още по-голяма. Спектакълът е низ от комични случки, в които хуморът и актьорското изпълнение майсторски водят зрителя към душевна наслада и истинска разтуха.

Макар и през перспективата на смешното темите на „Специалист по гафове“ засягат непреходните за човека въпроси – нуждата от топлина и разбиране, приятелство и любов.

В постановката участват актьорите на Габровския театър: Гордан Коев, Димо Сава Димов, Светослав Славчев, Адриана Димова, Надежда Петкова, Петър Рангелов. А сценографията и костюмите са дело на Гергана Лазарова-Рънкъл.

Следващата последна дата за сезона, на която ще се играе спектакълът, е 13 юли. От десетилетия филмите и спектаклите по Веберовите текстове разсмиват хората по цял свят. Част от френско езичните филми, по които е работил като режисьор или сценарист, са направени и в супер успешни холивудски версии.

Пиесата му „Вечеря за тъпаци“ е сред най-поставяните негови комедии. Спектакълът на Сатиричния театър се играе повече от 20 години. Негов режисьор е именития Иржи Менцел, представител на поколението, т.нар. „чешка нова вълна”. А режисьорът на „Специалист по гафове“ е Николай Гундеров – ученик именно на Менцел. Гундеров завършва режисура и драматургия в Академията за изящни изкуства в Прага.

Носител е на международни и национални награди за литература и театър, сред които „Южна пролет“, Отличие на Международната академия за изкуства в Париж, Награда на полските актьорски асоциации във Варшава, Награда за режисура на Академията за изящни изкуства в Прага, Награда на публиката на Гранд фестивала на комедията в Чехия, Приз „Дионисий“, Награда за драматургия на международния фестивал „Нова българска драма“ (2014), „АСКЕЕР“ за съвременна българска драматургия и приз „Алеко Константинов“ 2023 г. Той е съосновател на Естествен театър „Трифонов & Гундеров“.

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица