

Новини
Психологът Габриела Гатева анализира резултатите от анкетата за стреса на работното място

Психологически анализ на резултатите от анкетно проучване
на Регионален съвет на КНСБ – Габрово за проявите
на стреса на работното място.
Проблемът за стреса се разглежда като основен фактор в живота на хората, който е определящ за тяхното усещане за благополучие и щастие. Когато става дума за работното място факторът стрес има негативно влияние върху работоспособността, степента на мотивираност, резултатност и ангажираност с целите на работния процес.
Стресът като термин е неврофизиологична реакция на организма на физически, психични и др. дразнители от средата – бива положителен и отрицателен (стрес и дистрес). Обикновено се приема като негативно явление.
Вследствие на съпровождащите го неприятни преживявания и емоции организмът реагира с промяна на физиологичните показатели – учестен пулс, повишено кръвно налягане и т.н.
Когато се анализират резултатите на изследването се има предвид това, че анкетираните, в зависимост от своя пол, възраст, образование, сфера на дейност и т.н. възприемат по различен начин подадената информация и съответно отговарят на въпросите съобразно своите субективни нагласи.
Особеностите от гледна точка на полови, културални, възрастови и др. различия, социална роля в съчетание със служебно положение, изпълнявана длъжност и отговорности са определящи за това как човек преживява и осмисля мястото си в служебен план.
Това се отразява на неговите взаимодействия в колектива, то се формира от приоритетите му, отношението и значимостта на работния процес в собствените му представи.
Важен аспект при изследването също така е и способността на анкетираните да оценяват сами себе си и доколко субективната им преценка е коректна и адекватна на реалните им преживявания, тоест степента на социална желателност и конформизъм.
Наличието на отговори, съдържащи хумор, насмешливо несериозно отношение показва един специфичен аспект в поведението и цялостната нагласа към проблемите от психично естество. Темата за психичното здраве все още е табу, психичните разстройства в съзнанието на хората стоят скрити и дори отхвърлени като срамни и стигматизиращи.
Това се дължи на недостатъчно развитата здравна култура на хората, както и на отхвърлянето на психичното като съществен фактор, оказващ влияние върху здравето и благосъстоянието. Дори при анонимното проучване има един такъв момент, при който участникът съзнателно или не се самонаблюдава и коригира в отговорите, които дава.
Причините са многопластови и се коренят във възпитание, заучени модели от детството и личностова структура. Друг съществен момент, особено когато се касае за прояви на тормоз и насилие на работното място е способността човек да разпознава тези прояви и съответно склонността да неглижира и толерира неприемливо поведение спрямо себе си. Много голяма част от хората се стремят да отговорят на обществените изисквания, често с цената на личния си комфорт – това се наблюдава в поведението на жените в по-голяма степен, както и това, че те поставят грижата за другите на първо място.
Големият процент жени, които са попълнили анкетата дава една определена рамка на изследването. Това е определящо за анализа и дава отговор за тенденциите, които са характерни за жените в ежедневието им.
На въпроса за това на кой аспект влияе отрицателно работата преобладаващите отговори са в полета – лично време, съвместяване лично и служебно време. Това е именно проблемната област, тъй като най често жените са тези, които са ангажирани с домакинството и грижата за децата и този факт не се променя, независимо от служебното им положение.
Основни стресови фактори на работното място според анкетираните са свързани с характера на работата (обем, изисквания) и с взаимоотношенията с колеги и работодател.
Като цяло анкетираните смятат, че липсват агресивни и негативни прояви на работното място, но обръщат особено внимание върху проявите на обезценяващо и унижаващо отношение, както и тормозът по-скоро във вербалната му форма, отколкото като физическа.
На въпроса относно дискриминационни прояви най-голям процент дават отговор, че не се чувстват дискриминирани. По останалите показатели има различни проценти по пол, възраст и т.н. Този категоричен отговор би могъл да говори за две неща – или субективно те наистина не се усещат дискриминирани или не могат да разпознаят това в отношението към себе си.
Моделите на приемане и уважение на различията се усвояват в семейната среда. Ако съществуват негативни тенденции те се повтарят и затвърждават. Така голяма част от хората приемат определено отношение, хумор и обезценяване и по силата на масовостта то бива налагано и толерирано на принципа „Така правят всички”.
Автор: Габриела Гатева,
психолог и сътрудник към Регионалния съвет на КНСБ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Честит 24 май! Ден на българската просвета и култура и славянската писменост

Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е български национален празник, и се чества на 24 май.
На този ден в България се чества българската просвета, култура и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като „Солунските братя“.
Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен.
За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата.
Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски. През 1857 година денят на „светите братя“ е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски.
На следващата година, 1858г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“, а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.
Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий.
В Деня на българската просвета и култура, и славянската писменост своя празник честват и Народните читалища.

Новини
Музейни специалисти и библиотекари протестираха за по-високи заплати


В навечерието на празника на българската просвета и култура – 24 май, Независима синдикална федерация „Култура” към КНСБ организира символични протестни действия в културните институти в страната. До тях бе разпространена декларация с исканията на синдиката, сред които са бюджетът за култура да е в размер на 1 % от Брутния вътрешен продукт, двойно заплащане на високо квалифицираните специалисти, работещи в музеи, театри, читалища и библиотеки с цел изравняване със заплащането в образованието и промени в законодателството в сферата на културата.
Днес,23 май, в 12.00 часа служители от Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов” в Габрово излязоха пред сградата в знак на солидарност с исканията за достойни възнаграждения и условия на труд.
Към протеста се присъединиха служители и синдикалисти от РЕМО „Етър”, които днес и утре протестират символично на работните си места с носене на лентички и позициониране на плакати.

От Историческия музей в Севлиево също изразяват своята подкрепа към исканията на синдиката. Очаква се в утрешния ден към протеста да се включат и други културни институти от региона.

Целта на акцията е привличане на общественото внимание към проблемите в областта на културата и алармиране на управляващите за необходимостта от предприемане на конкретни действия.



Новини
Таня Христова изпрати лично послание към габровските абитуриенти


450 са зрелостниците, които средните училища и професионални гимназии от Габрово изпратиха тържествено в майските дни. Всеки един от тях получи лично послание от кмета на Габрово Таня Христова, съобщиха от местната общинска администрация.
Личното послание до всеки завършващ дванадесетокласник гласи:
„2025 година е специална за нашия любим град Габрово. Отбелязваме 165 години от неговото обявяване за град – години на традиции, упоритост и растеж. Градът ни винаги е бил символ на креативност, амбиция и предприемачески дух, и тези качества без съмнение живеят в теб и във всички млади хора – нашето бъдеще и най-ценен ресурс на Габрово. Помни, че Габрово е много повече от място на картата на света. Габрово е дом, спомен, вдъхновение. Тук, в сърцето на България, са твоите корени, първите ти стъпки и мечти, първите големи планове и успехи. Габрово е твоята изходна точка към света, но също така е и пристан, който винаги ще те очаква… Животът може да те отведе далеч от тук и това е прекрасно! Учи, събирай знания, трупай опит, търси партньори и вдъхновение. Върни се с нови идеи, с нови перспективи и трансформирай града ни – направи го място, което отговаря на твоите мечти и нужди. Ако нещо ти липсва, ако нещо не ти харесва сега – бъди този, който ще го промени и подобри. Помни, че в сърцето на нашия град има място за теб – за мечтите ти, за пътя, който избираш и за всичко, което си и което ще бъдеш. НА ДОБЪР ЧАС!“
Абитуриентските балове в Габрово ще са в дните от 24-ти до 26-ти май включително. И през настоящата година Община Габрово е създала организация завършващите ученици да преминат тържествено по червен килим, в края на който ще ги очаква кът за снимки, тази година мястото за това ще са парадните стълби към Дома на културата “Емануил Манолов“.
Ще има музика, празнично настроение, а за успехите на ученици ще разказват водещите на събитието.
Заповядайте заедно да споделим празничната еуфория на габровските абитуриенти:
24.05.2025 г.
Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
Национална Априловска гимназия от 19.30 часа на площад „Възраждане“
25.05.2025 г.
Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
СУ „Отец Паисий“ от19.00 часа на площад „Възраждане“
26.05.2025 г. Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
С оглед осигуряване опазване на обществения ред, сигурността на гражданите и безопасността на движението при провеждане на мероприятията са въведени следните временни ограничения: На 24, 25 и 26.05.2025г. за времето от 17.30 ч. до 21.00 ч., се ограничава движението на МПС по следния маршрут: по бул. „Априлов“ от пресечката с ул. „Възраждане“ до пресечката с ул. „Райчо Каролев“ и по ул. „Скобелевска“. Автобусите на градския транспорт по линии 2, 6 и 8 в посока кв. „Недевци“ ще се движат по утвърдения график по ул. „Юрий Венелин“.


-
Новинипреди 5 дни
От днес започва строителството на кръгово пред Централна поща
-
Новинипреди 5 дни
Липсата на храна заради априлските студове обуславя слизането на мечки по селата
-
Културапреди 6 дни
При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново
-
Кримипреди 5 дни
Полицията предупреди за нова схема за телефонни измами!
-
Културапреди 6 дни
Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий
-
Културапреди 5 дни
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!
-
Икономикапреди 5 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 4 дни
Архиерейският наместник Руслан Личев бе отличен със звание