Новини
Часовниковата кула в Трявна отново светва в зелено за Деня на Свети Патрик

И тази година, символът на Трявна – Часовниковата кула ще грейне в зелен цвят по случай Деня на Свети Патрик, когато се чества и Националния празник на Република Ирландия.
Един от най-известните и разпознаваеми обекти на възрожденския град ще бъде озарен в зелена светлина на 16 и 17 март вечерта. През изминалата година Община Трявна за втори път се включи в глобалната инициатива на Р Ирландия, когато участие в нея взеха повече от 690 сгради по света.
„Изключително съм благодарна за поканата, която отново получихме от Посланика на Ирландия в България Нейно Превъзходителство г-жа Мартина Фийни да се включим в глобалната инициатива по осветяване на емблематични сгради и за добрите взаимоотношения, които създадохме във времето! Осветяването на Часовниковата кула в Трявна в зелен цвят в чест на Свети Патрик се превръща в традиция и аз се радвам, че нашият град още веднъж ще бъде редом до национални и световноизвестни културно-исторически обекти.“ сподели кметът на община Трявна Силвия Кръстева по повод тазгодишното включване на града в инициативата на Посолство Ирландия.
Градоначалникът приветства Н. Пр. г-жа Мартина Фийни на официална среща в края на ноември 2022 год. в Трявна, което бе и първото посещение на Посланика на Ирландия в България във възрожденския град. Освен подкрепа и уважение към националния празник на най-зелената страна, Трявна има и още една причина да се включи в Global Greening по случай Деня на Свети Патрик.
А именно зеленият цвят, който открай време се приема за цветът на възрожденския град и е свързан с едно от преданията за произхода на наименованието на Трявна. Тази година в България ще бъдат осветени в зелено общо 20 знакови сгради и обекти в 12 града из цялата страна.
Сред тях са Античния театър в Пловдив, паметника „Създатели на българската държава“ в Шумен, вятърната мелница в Несебър, крепостта Царевец във Велико Търново, бургаския мост и др.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Исторически музей – Дряново стартира подкаст в собствено студио

Историческият музей в Дряново поставя началото на нова инициатива – музеен видео подкаст. За целите ѝ е обособено собствено студио, оборудвано с професионална аудио и видео техника. Името на подкаста е „Музеят говори“.
Идеята е чрез него музеят да достигне до нова аудитория, да задълбочи ангажираността на посетителите, да предлага образователно и любопитно съдържание, да представя интересни истории за движимите културни ценности и богатството в музейните фондове.

„Музеят говори“ ще бъде едно достъпно, дигитално разширение на реалните музейни обекти и експозиции, ще бъде възможност за по-задълбочени разговори, ще търси връзки между историческия опит и днешните предизвикателства.
Наред с досегашните социални канали, подкастът ще информира за предстоящи събития и инициативи от културния календар на институцията.

Предвид бързата консумация на изобилието от повърхностна информация в днешно време, съдържанието на подкаста ще бъде и ценен извор за бъдещи изследователи относно личностите и процесите в нашето съвремие.
Постоянен фокус на новия формат ще бъде темата за ролята на музеите в един динамичен и бързо променящ се свят. В „Музеят говори“ ще участват специалисти от ИМ – Дряново, както и гости – личности от обществения и културен живот, представители на национални институции, учени, изследователи и др.

Амбицията на екипа е да бъдат излъчвани по един епизод седмично. Съдържанието ще бъде публикувано в YouTube канала на Исторически музей – Дряново, както и в официалните профили в социалните мрежи.
Студиото на ИМ – Дряново е оборудвано с професионална техника от Динафос – българска компания с дългогодишен опит в областта на фотографската, видео и осветителната техника.

Фирмата е официален партньор и дистрибутор на водещи световни марки и активно подкрепя развитието на визуалните изкуства и създаването на качествено дигитално съдържание.

Новини
Томислав Дончев се срещна с кметовете в област Габрово

Народният представител от ГЕРБ Томислав Дончев проведе срещи с кметовете на Габрово Таня Христова, на Севлиево д-р Иван Иванов, на Трявна Денчо Минев и на Дряново Трифон Панчев по основните приоритети на четирите общини в областта.

Обсъдени бяха проекти, свързани с пътната инфраструктура, както и инвестициите във водоснабдяването.
След постигнатото до момента във водоснабдяването, което до голяма степен реши проблема с режима на водата в севлиевска и габровска община, като важни приоритети в региона местната власт и народният представител определиха изграждането на индустриална зона между Габрово и Севлиево, обходен път на Севлиево, пречиствателна станция и спортна зала в Трявна.

Кметовете поставиха и въпроса с нуждата от приемането на удължителния закон за бюджета така, че да им позволява да реализират и заложените в капиталовите си програми инвестиции, които са очаквани от жителите по места.

„Комуникацията с кметовете е изключително важна, защото те са най-близо до хората по места, познават нуждите на населението. Призовавам и служебното правителство да се вслушва в кметовете, така че да се осигури стабилност в регионите и да не се позволи щетите от политическата криза да се поемат от гражданите”, коментира народният представител Томислав Дончев.

Новини
Тъжна вест: Почина Анна Маринова!
Почина Анна Маринова, дългогодишен преподавател по български език и литература и директор на Национална Априловска гимназия, в периода от 2002 до 2012 година. Тъжната вест оповестиха от габровското училище.
По повод загубата от учебното заведение припомниха нейните красиви и вдъхновяващи слова, посветени на Априловото училище:
„Скъпи учители от Националната Априловска гимназия,
Всевечна почит към усилията и харизмата на дарилите ни с правото да се наричаме така!
Драги съмишленици, светски и образовани,
Хора, верни на просветата и жадни за знание, Мили ми ученици
в класната стая на 21 век, които почти нямате представа за духовния ранг на категориите личности, изредени по-горе,
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК! ЧЕСТИТ ТРИУМФ НА ВЕЧНОТО ЧУВСТВО ЗА ПРИНАДЛЕЖНОСТ! ЧЕСТИТО ЗАВРЪЩАНЕ! ДА Е СВЕТЪЛ И ДЪЛЪГ ПЪТЯТ НА ПРОСВЕТЕНИЯ, МЪДРИЯ И СИЛЕН ОБЩЕСТВЕН ДУХ, ПРОДЪЛЖИЛ ТОВА, КОЕТО Е СЪЗДАЛ ВАСИЛ АПРИЛОВ!
Образоваността на осъзналия се българин започва оттук, ние сме част от всевечния път на познанието на нацията ни.
И сме благословени от свещения дълг винаги да се озовем при истинските мощи на благодетеля с всяко ново начало на следващата учебна година. Когато училището отваря вратите си. Когато вятърът срещне нови платна на хоризонта… Това е най – истинският начин да останеш вечен Одисей!
Да бъдеш смел, мечтаещ и хитроумен, но силно да вярваш, че винаги има поне един ученик, който те чака да го научиш как се опъват непосилните тетива на твоя лък!
Да мислиш за постоянното завръщане, да не спираш насред мисията си, защото да стигнеш до Итака е орис! Априловото училище е нашата обща Итака. 190 години пътуване към нас самите… Да бъде!“
Анна Маринова Директор на Националната Априловска гимназия, 2002 – 2012,
Съветник по средното образование в „Европейски училища“, Брюксел.
Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз“ казва съболезнования към семейството и близките на Анна Маринова.
Светъл да е пътят на душата ѝ!
Поклонението ще се състои на 10 март, вторник, от 12.30 часа в храм „Свети Йоан Предтеча“ (Камъка) в Габрово.
-
Културапреди 7 дниПроф. Светла Димитрова е избрана за втори мандат начело ИКОМ – България
-
Икономикапреди 6 дниЦветя, вкус, традиция и вдъхновение на 7 март на Фермерския пазар
-
Новинипреди 5 дниВтора вицешампионска титла за Йоан Велчев и габровския шахматен клуб
-
Новинипреди 6 дниШК „Орловец 1997“ – Габрово – с вицешампион по блиц шахмат
-
Новинипреди 6 дниД-р Михов: Близо 340 хиляди са събрани за ремонт на Детското отделение
-
Любопитнопреди 5 дниГрешки при носенето на мокасини – 3 начина, по които ги носите погрешно
-
Новинипреди 2 дниТрета поредна победа за „Янтра“
-
Новинипреди 2 дниПротест на служителите на Български пощи и в област Габрово





