Свържи се с нас

Новини

Габрово почете 150 години от гибелта на Левски (Снимки)

Published

on

Габрово почете 150 години от гибелта на Апостола на Свободата Васил Левски. Възпоменателната общоградска церемония се проведе днес, 18 февруари, пред Паметната морена в градинката между Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“ и Драматичния театър „Рачо Стоянов“.

Архиерейският наместник на Габровската духовна околия отец Руслан Личев, заедно с местни свещеници, отслужи панихида, в памет на загиналите за българската Свобода.

Там, пред Паметната морена в двора, където някога е бил Девическият манастир, давал подслон на Левски при извършване на революционната му дейност, ученици от НУ „Васил Левски“ представиха рецитал „Левски, име – знаме. Левски, име – титла. Знаменосец на Свободата!“.

Към възпоменанието за живота и дело на Апостола се присъединиха ученици от Национална Априловска гимназия произнесоха „150 думи срещу забравата“. Регионалният клон „Цанко Дюстабанов“ на Национално дружество „Традиция“, заедно с Младежкия гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“ организираха почетен караул пред паметната морена.

Своето уважение отдадоха областният управител на Габрово Кристина Сидорова, заместник – кметовете на община Габрово Мария Йозова, Невена Минева, арх. Николай Меразчиев, представители на Военното окръжие, директорът на НАГ Елвира Христова, началникът на Държавния архив Цветомира Койчева, общински съветници от ГЕРБ, БСП и ВМРО, директорът на РБ „Априлов – Палаузов“ Савина Цонева, директорът на РИМ – Габрово Росен Йосифов, представители на ЖБД „Майчина грижа“, председателят на Обществен комитет „Васил Левски“ – Габрово Даниела Цонева и десетки граждани.

Под музикалния съпровод на Оркестър „Габрово“, с диригент Николай Венков, официалните лица и гости на събитието поднесоха цветя и венци. Събитията в Габрово, посветени на Апостола на Свободата, преминаха под мотото „150 години безсмъртие“. Те започнаха на 17 февруари. Тогава, във фоайето на зала „Възраждане“ Националният музей на образованието и Общественият комитет „Васил Левски“ бяха наградени участниците в ученическия конкурс „Васил Левски през моя поглед и сърце“.

Днес, 18 февруари, и утре – 19 февруари, в Дечковата къща, от 10.00 до 16.00 часа Регионалният исторически музей ще представи единствената съхранена в Габрово реликва на Васил Левски – джобното ножче и ръчно кован портрет на Апостола, дело на Любен Янков.

Сред съпътстващите инициативи е и организирането на детски онлайн конкурс за рецитиране на стихотворение, посветено на Васил Левски „Лъвский скок към вечността“. Крайният срок за изпращане на видеозаписите е 19 февруари, включително. Онлайн гласуването ще се проведе в периода 20 – 28 февруари.

Грамотите и наградите от конкурса ще бъдат връчени на 6 март от 17.00 часа в Дечкова къща.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

Близо 9 милиона евро за нов живот на крайречната до ДХС и зала Орловец

Община обяви обществена поръчка за благоустрояване на над 5,5 хектара по двата бряга на реката – амбициозен проект, чието изпълнение ще изпита реалния капацитет на строителния бранш в региона.

Published

on

С обявяването на обществена поръчка за строително-монтажни работи по крайречната зона на р. Янтра, Община Габрово направи поредната и вероятно най-значима стъпка в рамките на концепцията си за интегрирани териториални инвестиции. Проектът, финансиран по две европейски програми за периода 2021–2027 г., обхваща участъка между моста на ул. „Д-р Никола Василиади“ и моста на ул. „Христо Ботев“ и засяга площ от приблизително 5,5 хектара по двата бряга на реката.

Стойността на обявената обществена поръчка е 9 001 948,09 евро без ДДС, нареждащ проекта сред по-мащабните инфраструктурни интервенции в малките и средни български общини за последните години. За сравнение, тя надхвърля типичния бюджет за цялостна реконструкция на централен градски площад или основен булевард в сходни по размер общини.

Техническият обхват на поръчката е структуриран в четири основни подобекта: зоните по левия и десния бряг, разделени на северни и южни части, плюс дейности по изместване на съществуващи електрически съоръжения. Това последното обстоятелство заслужава специално внимание.

Преместването на ел. инфраструктура традиционно е сред позициите, които генерират забавяния и допълнителни разходи при подобни проекти, тъй като изисква координация с мрежовия оператор и нерядко води до непредвидени технически усложнения.

Предвидените интервенции в зоната включват изграждане на пешеходни и велосипедни алеи, места за отдих и обществени събития, детски и спортни площадки. В северната част на левия бряг е заложен специализиран екстремен парк за велосипеди и скейтборд.

Съществена, макар и по-рядко акцентирана, част от проекта са хидротехническите и геостабилизационните дейности. Укрепването на речните брегове, ограничаването на ерозионните процеси и намаляването на риска от наводнения не са декоративни добавки, а функционален гръбнак на цялата интервенция.

Не е изненада, че проектът изисква интегриран подход, а евентуалните изпълнители ще трябва да докажат капацитет в няколко различни строителни специалности.

Проектната документация изрично посочва, че пешеходният мост, предвиден в цялостната концепция за развитие на района, не е включен в настоящата поръчка. Това разграничение е показателно. Мостът вероятно е предмет на отделна процедура или все още е в по-ранен етап на проектиране.

От практическа гледна точка обаче изпълнението на крайбрежното благоустрояване без реализацията на свързващата пешеходна структура би могло да ограничи функционалната свързаност между двата бряга – въпрос, който Общината ще трябва да адресира своевременно.

Обявяването на поръчката с краен срок за подаване на оферти 19 май 2026 г. дава относително кратък прозорец за подготовка на документация. Документацията е публично достъпна в платформата ЦАИС ЕОП.

Зареди още

Новини

ГЕРБ гарантира стабилност и растеж

Published

on

ГЕРБ гарантира стабилност и растеж
– Повишаване на доходите и модерна пенсионна система
– Поддържане на ниска данъчна тежест
– Енергия на достъпни цени за гражданите и бизнеса
– 100% безплатно саниране за гражданите
– Довършване на инфраструктурните проекти, сред които АМ „Хемус” и тунел под връх „Шипка”
– ГЕРБ като партията, която най-последователно подкрепя учителите, гарантира възнаграждения над 125% от средната заплата за страната. Качествено образование и възпитание

САМО ЗА ГОДИНА В ГАБРОВО УСПЯХМЕ:
– Да осигурим финансиране за подмяна на водопроводи и основен ремонт на улици в селата Жълтеш, Борики, Стоевци, Райновци, Поповци, Новаковци, Враниловци, Яворец
– Да продължим подобряването на водоснабдяването в община Севлиево
– Да възобновим финансирането за тунела под Шипка
– Да осигурим инвестиции в спортна инфраструктура – модерно осветление на стадион „Христо Ботев”, ново футболно игрище в СК „Колодрума”, финансиране за ремонт на стадион „Априлов” и ръгби стадион „Христо Смирненски” в Габрово
– Да започнем рехабилитацията на пътя Габрово – Козирог
– Да подобрим състоянието на пътя Трявна – Дряново

В ОБЛАСТ ГАБРОВО ГЕРБ ГАРАНТИРА:
– Захранване на кварталите Недевци, Лисец, Смирненски, Дядо Дянко и Радецки, и водоснабдяване на три групи села от вътрешната водопроводна мрежа на гр. Габрово: Седянковци, Свинарски дол, Ветрово, Читаковци, Шипчени и Сейковци; Велковци, Кметчета, Лесичарка, Карали, Костенковци, Стойчовци, Драгомани, Тодорчета, Междене, Узуни и Старилковци; Шарани, Банковци, Гръблевци, Солари, Иванили, Парчовци, Спанци и Гайкини
– Подобряването на водоснабдяването в Севлиево и селата
– Решаване на проблема с водоснабдяването на Трявна – изграждане на пречиствателна станция за питейна вода, реализация на недовършения язовир „Нейковци”
– Изграждане на индустриална зона между Габрово и Севлиево, и привличане на млади специалисти
– Обходен път на Севлиево
– Довършване рехабилитацията на пътя Габрово – Узана
– Рехабилитация на пътя Дряново – Севлиево и на Трявна-Дряново
– Изграждане на спортен комплекс в кв. „Трендафил” и ремонт на стадион „Априлов”, и сградата към него
– Изграждане на спортна зала в Трявна и закрита лекоатлетическа писта в Плачковци
– Реконструкция на централна градска част в Трявна и Плачковци.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на ПП „ГЕРБ“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „ГЕРБ – СДС“ е под номер 15 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Новини

Камен Григоров: Младостта е възможност да промениш нещата навреме

Published

on

– Камен, Вие сте най-младият кандидат в листата на коалиция „ Прогресивна България“ в Габрово. Как решихте да се включите в политическите процеси?
– Това решение идва естествено в един момент. Когато виждаш, че нещата около теб не се случват така, както трябва, имаш два избора – да се отдръпнеш или да се включиш и да направиш нещо. Моето поколение дълго време беше възпитавано да изчаква, да търпи. Да вярва, че нещата ще се оправят. Но истината е, че това не се случва от само себе си. И ако искаш да останеш тук и да се развиваш тук, трябва да поемеш своята лично отговорност. За мен младостта не е недостатък. Тя е възможност.

– Вие вече сте част от бизнеса, в същото време и студент. Как изглежда от тази позиция връзката между образованието и реалния живот?
– Често липсва. Много млади хора завършват с усещането, че са научили много, но не знаят как да го приложат или няма къде. Не защото не искат, а защото няма достатъчно връзка между образованието и реалната среда. Затова и според мен една от важните посоки е именно тази – да има по-добра комуникация между университетите и бизнеса, повече възможности за стажове, за първа работа, за реално развитие. Това е част и от визията на „Прогресивна България“ – да не оставяме младите хора сами да търсят пътя си, а да създадем среда, в която този път е по-ясен.

– В разговора за младите хора почти винаги стигаме до темата за напускането на страната, както и на родните места. Как Вие виждате и усещате този процес?
– Много честно- като логичен избор в доста случаи. Моите връстници не си тръгват, защото не обичат България. Тръгват си, защото не виждат перспектива. Когато не знаеш какво те чака утре, когато всичко е трудно и непредвидимо, започваш да търсиш място, където има повече сигурност. Когато се чувстваш недооценен и незабелязан, реализацията е мираж. И затова решенията трябва да са в тази посока – повече предвидимост, по-малко административна тежест, дигитализация на услугите, по-добра среда за бизнес и за развитие. Това не са просто икономически мерки. Това са условия човек да избере да остане.

– Какво е усещането да сте част от екип с хора с много повече опит и то на политическия терен в момента?
– Като възможност и отговорност. Когато си най-младият, няма как да разчиташ на това като предимство. Трябва да си подготвен, да имаш позиция и да я защитаваш. Най- хубавото е, че в нашия екип няма противопоставяне. Има разговор. Има уважение. Има сплотеност.

– Какво казвате на своите връстници, които не вярват, че политиката има смисъл?
– Че ги разбирам. Но също така, че ако всички се отдръпнем, нищо няма да се промени. Политиката няма да стане по-добра сама. Тя се променя, когато в нея влязат хора, които искат и са готови да я направят по-смислена и по-близка до реалния живот. Младите не са проблем, който трябва да бъде решен. Ние сме възможност.

– Какво Ви дава участието в изборите?
– Видях хора, които не говорят само за промяна, а са готови да работят за нея. Хора с опит, с професии, с позиции. Но и с отношение – към това, което се случва около тях. За мен това е важно – да бъдеш част от нещо, което не приключва с изборите, а започва оттам. Не става дума само за политика. Става дума за средата, в която живеем. И за това дали ще решим да я променим.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „Прогресивна България“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „Прогресивна България“ е под номер 21 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица