Свържи се с нас

Крими

Полицията реализира акция „Пешеходци в безопасност“

Published

on

От 28 януари до 3 февруари на територията на област Габрово се проведе специализирана полицейска операция за контрол на пешеходното движение. Акцията имаше за цел осигуряване безопасността на движението по уличната мрежа в населените места и ограничаване на предпоставките за настъпване на тежки ПТП с уязвими участници в движението по пътищата през зимния сезон, характеризиращ се с намалена видимост поради паднали мъгли, дъждове, снеговалежи и поледици.

Полицейските екипи извършваха контрол в рисковите за пешеходци участъци, като особено внимание беше обърнато на районите около детски градини, училища, детски площадки, паркове и градинки, спортни зали и стадиони и други обекти и места, посещавани от деца и придружаващи ги възрастни.

Контролните органи следяха за неправилно спиране и паркиране на пешеходни и велосипедни пътеки, неправилно паркиране пред входовете на паркове и спирките на превозните средства от редовните линии за обществен превоз на пътници, пред входовете на прилежащите тротоари на детските заведения и училищата.

Полицейските екипи следяха за пешеходци, излезли внезапно и неправилно пресекли платното за движение; за неизползване на изградените тротоари, пешеходни пътеки, подлези, както и за неправилно движение по пътното платно, когато няма изградени тротоари или банкети или е невъзможно те да бъдат използвани.

Контролната дейност беше насочена и към превоза на деца в автомобилите и превозните средства, техническата изправност на превозните средства и нарушения, свързани с ограничаване на видимостта, както и намаляване на прозрачността на челното стъкло и стъклата на предните странични врати.

Засилени проверки се осъществявах и над водачи, употребили алкохол или наркотици, неправоспособни, както и водачи управляващи със скорост над разрешената. Екипите следяха и за състоянието на пътните настилки и тротоарните площи. В хода на седемдневната акцията са извършени проверки на 1 032 автомобил и 1 259 лица. Съставени са 39 акта и са наложени 489 глоби с фиш.

Общо извършените нарушения от пешеходци са 24, като 10 от тях са за внезапно навлизане и неправилно пресичане на пътното платно. За пресичане на нерегламентирани места са санкционирани 14 лица. Констатирано е едно нарушение за затъмнени стъкла.

Установените нарушения за превишена скорост са 420. Установени са двама водачи, шофирали след употреба на алкохол.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Полицията се самосезира и глоби шофьор на бус след клип в мрежата

Published

on

По повод видеоклип, публикуван в социалните мрежи, от който са видни извършени нарушения на правилата за движение по пътищата от водач на товарен автомобил, Областната дирекция на МВР – Габрово се самосезира.

В резултат на предприетите действия служители на сектор „Пътна полиция“ установиха, че на 22 юни в село Жълтеш, водач на товарен автомобил „Форд“ е извършил нарушения на Закона за движението по пътищата, с които е създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.

След извършената проверка, за констатираните нарушения, са започнати административнонаказателни производства.

Зареди още

Крими

След сбиването в Габрово: МВР предупреждава срещу насаждане на омраза!

Published

on

Във връзка със създалото се обществено напрежение по повод възникналия конфликт на 19 юни 2026 г. между група мъже, прераснал в сбиване, старши комисар Илиян Иванов – директор на Областна дирекция на МВР- Габрово, изразява категоричната позиция, че проявите на саморазправа, агресия и нарушаване на обществения ред са недопустими.

Недопустимо е и възникнали междуличностни конфликти да бъдат използвани за насаждане на напрежение, противопоставяне или омраза между отделни групи от обществото, включително и такива на етническа основа.

Под ръководството на Районна прокуратура- Габрово, Областната дирекция на МВР продължава да извършва оперативно-издирвателни мероприятия по установяване на свидетели и разпити на очевидци с оглед изясняване на цялостната фактическа обстановка по конкретния случай.

Основен приоритет за служителите на МВР е пълното и обективно изясняване на фактите и обстоятелствата по всеки един случай на противоправни деяния, установяването на извършилите и предприемането на всички предвидени в закона мерки спрямо тях.

ОДМВР- Габрово продължава да изпълнява своите правомощия безпристрастно и в съответствие със закона, с цел гарантиране на обществения ред и сигурността на всички граждани.

Зареди още

Крими

Прокуратурата с още подробности за мелето на пазара и отправи призив

Published

on

Под ръководството на Районната прокуратура в Габрово продължава разследването по повод сбиването на 19 юни в районна на кооперативния пазар в града.            

До момента по делото са извършени множество действия по разследването и са разпитани част от установените свидетели. На Областна дирекция на МВР – Габрово са възложени оперативно-издирвателни мероприятия за установяване самоличността и на други очевидци, като с оглед резултата от тях предстоят разпити и на тези лица.

Приобщени са записи от видеокамери в района на инцидента, като по отношение на тях предстои да бъде назначена видео и аудиотехническа експертиза. Поискана е информация и от ЕЕН 112.

Изясняват се причините за възникналия конфликт, като събраните до момента доказателства не сочат той да е на етническа основа. Изискана е и медицинската документация от прегледите на пострадалите лица и след получаването ѝ предстои назначаване на съдебно-медицинска експертиза за уврежданията, които са получили в резултат на сбиването.

Едно от пострадалите лица продължава да бъде на стационарно лечение в МБАЛ-Габрово.            

Усилията на разследващите под ръководството на Районна прокуратура – Габрово са насочени към  детайлното изясняване на всички факти и обстоятелства, довели до възникването и ескалацията на конфликта, за да бъдат подведени под наказателна отговорност виновните лица.

Досъдебното производство беше образува за това, че на 19 юни т.г., в Габрово, в района на Централен кооперативен пазар е възникнал конфликт между група мъже – на възраст от 30 до 65 години, който е прераснал в сбиване.

Прокуратурата обръща внимание, че междуличностни конфликти не следва да бъдат използвани за насаждане на напрежение, противопоставяне или омраза между отделни лица и групи от обществото.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица