Крими
Община Габрово е на петнадесето място в класацията на общините
Община Габрово е на петнадесето място в общата класация на 27-те общини с областни центрове, показва широкоаспектно изследване, проведено през септември, 2011 г. от Гражданско движение ДНЕС, съвместно с изследователска агенция ЕСТАТ, което има за цел да оцени развитието на общините и работата на местната администрация и кметската институция през последните четири години. Проучването включва 7 области на оценка: ефективност на административните услуги, финансова стабилност на общината, обжалвани обществени поръчки на общината в КЗК, усвояемост на европейски средства, качество на работата на общинската администрация, качество на общинската инфраструктура и на различни аспекти от живота на общината.
Настоящият анализ е начало на една постоянна инициатива на Движение ДНЕС – гр. Габрово, и изследователска агенция ЕСТАТ, чрез която, на база на изброените седем области за оценка, ние периодично (един или два пъти в годината) ще информираме обществеността, за развитието на общината и изпълнението на програмата, с която нашият кмет и общинските съветници спечелиха изборите. Чрез настоящата инициатива Гражданско движение ДНЕС ще постигне някои от основните си цели, а именно – да бъде:
- коректив на централната и местната изпълнителна власт;
- гарант за прозрачността в работата на централната власт, кмета, общинската администрация и общинския съвет;
- посредник при разрешаването на проблемите на гражданите от страна на централната и местната администрация и подобряване на диалога между гражданите и институциите;
- защитник на конституционните свободи и права на гражданите и носител на справедливостта на всеки.
Представяме ви повече информация за седемте оценявани области и представянето на община Габрово.
Област 1. Ефективност на административните услуги. Информация за ефективността на административните услуги е получена от Програма „Достъп до информация” на база на оценка на интернет страницата и процеса на обработване на електронни заявления, подадени до общинските административни структури. Основните показатели за оценка са четири:
- начин на обработване от общинската администрация на заявление, подадено по електронен път, чрез изпратен отговор и време за реакция;
- изпълнени задължения по Закона за достъп до информация чрез дял на изпълнените изисквания от общо 9;
- специална секция за достъп до информация чрез дял на изпълнените изисквания от общо 16;
- публикации в интернет на основата на други задължения чрез дял на изпълнените изисквания от общо 10.
ОСНОВЕН ИЗВОД: Община Габрово заема седмо място по ефективност на предоставяните административни услуги. На първо място по този показател е община Ловеч, а на последно – община Перник.
Община Габрово е изпълнила 25 от общо 35 оценявани изисквания (71.4%). 8 от общо 9 са изпълнените изисквания по Закона за достъп до информация (88.9%). По-слабо е представянето във връзка с предоставянето на публикации в интернет на основата на други задължения – 4 от общо 10 (40%). Изпълнените изисквания в областта на специалната секция за достъп до информация са 13 от общо 16 (81.3%). Община Габрово е отговорила с един ден закъснение от законовия срок за разглеждане на заявленията за предоставяне на достъп до обществена информация, който не може да е по-дълъг от 14 дни от датата на регистриране
Област 2. Финансова стабилност на общината. Основен източник на информация за финансовата стабилност на общината са общинските бюджети. Използвани са елементи от методиката, описана в сравнителен анализ по рейтингови оценки на местните финанси на гл. ас. д-р Марин Маринов от Катедра „Финанси и кредит”, СА „Д. А. Ценов” – Свищов. Финансовата стабилност на община Габрово е оценена на базата на 3 индикатора:
- степен на социално-икономическо развитие или способността на общината да осигури определено количество услуги (чрез показателя разходи на общината на един жител);
- данъчен капацитет или възможността на общината да реализира допълнителни разходи за други услуги (чрез показателя данъчни приходи на общината на един жител) и
- финансова самостоятелност на местното самоуправление на база на наличните разполагаеми средства в общината (чрез показателя приходи от местни дейности на един жител).
ОСНОВЕН ИЗВОД: Община Габрово заема двадесет и четвърто място сред 27-те общини с областни центрове по показателя „финансова стабилност”. На първо място е Столична община, а на последно – община Кюстендил.
По индикатора „социално-икономическо развитие” община Габрово е на двадесет и четвърто място с 466 лв./ жител. На първо място по този показател е Столична община, а на последно – община Шумен.
По индикатора „данъчен капацитет” община Габрово е на двадесет и четвърто място с 40 лв./ жител. На първо място по този показател е Столична община, а на последно – община Ловеч.
По индикатора ”финансова самостоятелност” община Габрово заема деветнадесето място с 236 лв./ жител. На първо място по този показател е община Шумен, а на последно – община Пазарджик.
Област 3. Обжалвани в Комисията за защита на конкуренцията процедури по Закона за обществените поръчки и Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки. За оценка на обжалваните процедури на общината в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) по Закона за обществените поръчки (ЗОП) и Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки (НВМОП) е използвана информация от Регистъра на обществените поръчки на Агенцията за обществени поръчки и базата данни на КЗК. Изчислен е показателят „дял обжалвани обществени поръчки” като съотношение между брой обжалвани в КЗК процедури за 6-месечен период и брой публикувани процедури за възлагане на обществени поръчки за 12-месечен период преди месеца на конкретното измерване.
ОСНОВЕН ИЗВОД: Община Габрово заема единадесето място сред 27-те общини с областни центрове по показателя „обжалвани обществени поръчки”. Нямат обжалвани процедури по ЗОП и НВМОП общините Кюстендил, Монтана и Пазарджик. На последно място е община Русе (с най-много обжалвани процедури).
Обжалваните в КЗК процедури за възлагане на обществени поръчки на община Габрово са 8.8% от общо публикуваните. Това изисква известни усилия от страна на общината за подобряване на цялостния процес по откриване, провеждане и приключване на процедурите в областта на обществените поръчки, така че да се осигури по-голяма прозрачност, ефективност и ефикасност в работата на общинската администрация.
Област 4. Усвояемост на европейски средства. Основен източник на информация за степента на усвояемост на европейски средства за общините е публично достъпната Информационна система за управление и наблюдение на структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН). Изчислен е показателят степен на усвояемост на европейски средства от общината като съотношение между изплатени и договорени суми.
ОСНОВЕН ИЗВОД: Община Габрово заема петнадесето място по степен на усвояемост на средствата от ЕС. На първо място е община Ловеч, а на последно – община Търговище.
Община Габрово е договорила 21 проекта на обща стойност 149 669 154 лв. От тях са усвоени 22.2% (33 215 245 лв.).
Област 5. Оценка на работата на местната власт. За оценка на работата на местната власт (кмет, общински съвет и общинска администрация общо) са използвани данни от проучвания на ЕСТАТ за общината, както и данни от онлайн изследване на ЕСТАТ, УебРисърч и Дарик Радио.
ОСНОВЕН ИЗВОД: Община Габрово е на четиринадесето място сред 27-те общини с областни центрове по показателя „качество на работа на местната власт”. На първо място по този показател е община Бургас, а на последно – община Видин.
Средната оценка за работата на местната власт в община Габрово е ниска – „среден” 3.38, по шестобалната система (от слаб 2 до отличен 6).
Област 6. Оценка на общинската инфраструктура. Общинската инфраструктура е оценена като цяло и на база отделните й елементи – водоснабдяване и канализация, енергоснабдяване, транспорт, пътища, комуникации и чистота. Основен източник на информация са данни от проучвания на ЕСТАТ за общината, както и данни от онлайн изследване на ЕСТАТ, УебРисърч и Дарик Радио.
ОСНОВЕН ИЗВОД: Община Габрово е на осемнадесето място сред 27-те общини с областни центрове по показателя „общинска инфраструктура”. На първо място е община Бургас, а на последно – община Сливен.
Средната оценка за общинската инфраструктура в Габрово е 3.76 по шестобалната система от слаб 2 до отличен 6. Най-висока е оценката за качеството на енергоснабдяването в общината („добър” 4.07). На следващите места се нареждат комуникациите („добър” 4.05), чистотата („добър” 3.81), водоснабдяването и канализацията („добър” 3.78) и транспортът („добър” 3.50). Най-ниско в община Габрово са оценени пътищата („среден” 3.36).
Област 7. Оценка на различни аспекти от живота на общината. Изследването оценява на местно ниво различни сфери като образование, здравеопазване, условия за отглеждане на деца, социални услуги, сигурност, възможности за развлечение, спорт, почивка и възможности за изкарване на пари, които са важни индикатори за качеството на живот в общината. Използвани са данни от проучвания на ЕСТАТ за общината, както и данни от онлайн изследване на ЕСТАТ, УебРисърч и Дарик Радио.
ОСНОВЕН ИЗВОД: Община Габрово е на дванадесето място сред 27-те общини с областни центрове по показателя „качество на живот”. На първо място е община Бургас, а на последно – община Видин.
Средната оценка за живота в община Габрово е добра – 3.59, по шестобалната система от слаб 2 до отличен 6. Най-високо е оценено образованието („добър” 4.10), следвано от условията за отглеждане на деца („добър” 3.87), сигурността („добър” 3.81), възможностите за развлечение, спорт и почивка („добър” 3.58), социалните услуги („добър” 3.50) и здравеопазването („среден” 3.35). Най-ниско са оценени възможностите за изкарване на пари в общината („среден” 2.88).
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Разбита е наркогрупа, действала в Севлиево
Състав на Окръжния съд в Габрово определи мярка за неотклонение „задържане под стража“ по отношение на трима мъже, живущи в Севлиево, обвинени в извършване на тежки умишлени престъпления.
На едното лице, с инициали А.С., е повдигнато обвинение за това, че образувал и ръководил организирана престъпна група, създадена с цел извършване на престъпления, свързани с разпространение на наркотици, на територията на община Севлиево.
Другите двама от наркогрупата, с инициали А.А. и М.М., са привлечени в качеството на обвиняеми за участие в организираната престъпна група, както и за разпространение и държане с цел разпространение на високорискови наркотични вещества.
Съдът счете, че от събраните до момента доказателства може да се направи обосновано предположение, че трите лица са съпричастни към разследваната престъпна дейност и към престъпленията, за които им е повдигнато обвинение.
Съдът прие, че са налице и останалите изискуеми от закона предпоставки за налагане на най-тежката мярка за неотклонение, поради което уважи искането на прокуратурата.
Актът на Окръжен съд – Габрово, с който по отношение на трите лица е взета мярка „задържане под стража“, подлежи на обжалване или протестиране пред Апелативен съд – Велико Търново.
Крими
Закопчаха двама габровци, заради багажник с 2 кила марихуана
Двама габровци, на 24 и 31 години, бяха арестувани при специализирана полицейска операция, имаща за цел противодействие на престъпления, свързани с употребата и разпространение на наркотични вещества.
Акцията по задържането им е била проведена в края на миналата седмица, а резултатите от нея бяха обявени днес, 21 януари, от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
Екип на севлиевската полиция спрял за проверка “Фолксваген Шаран“. В багажното отделение на автомобила била намерена 2 268 грама суха зелена листна маса, реагирала при полевия накротест на марихуана.
Криминалистите задържали двама мъже от Габрово. По случая е образувано е досъдебно производство. Работата по случая продължава под надзора на прокуратурата.
Крими
Тревожно: Почти 900 пътни нарушения в региона само за седмица!
849 са нарушенията, констатирани за изминалата седмица. Това съобщи по време на брифинг в сградата на Областна дирекция на МВР – Габрово началникът сектор „Пътна полиция“. Гл.инсп. Николай Симеонов представи пътнотранспортната обстановка за периода от 13 до 19 януари.
За посочения период са били регистрирани десет пътнотранспортни произшествия. Девет от тях са с материални щети, а при едно е пострадал пътник в автомобил, като причина за инцидента Симеонов посочи, че водачът не контролирал непрекъснато управлявания от него автомобил. Пътнотранспортното произшествие е обслужено по административен ред.
Началникът на пътна полиция посочи и основните причини за пътнотранспортни произшествия с материални щети. Това са най-често движение с несъобразена скорост, неправилно движение на заден ход, отнемане на предимство при маневра завиване наляво, неправилна маневра, водач не осигурил автомобила си против самопотегляне.
За периода констатираните пътни нарушения са общо 849, 434 от които са за превишена скорост. Установени са четирима водачи, шофирали след употреба на алкохол, и трима водачи, седнали зад волана след употреба на наркотични вещества, като един е отказал да бъде тестван.
Засечен е и един неправоспособен водач. Контролните органи са съставили 44 акта, като от тях 11 за неизползване на обезопасителен колан, 2 за неспазване на пътни знаци и маркировка, един е санкциониран за отнемане предимство на пешеходец, 1 за управление на спряно от движение МПС, 1 за неправилно изпреварване, 1 за ползване на мобилен телефон по време на управление на МПС.
Наложените глоби с фиш са 371, като от тях 13 са на пешеходци, 92 са за неспазване на пътни знаци и маркировка; 8 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС; 1 за нарушение, извършено от велосипедист.
Продължава контролът над водачите на МПС по пътя между Габрово и Узана, и в туристическата местност. През седмицата отново ще се проведе специализирана полицейска операция с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.
Продължава контролът на пътното движение на бул.“Могильов“ спрямо всички участници в движението. Ще се осъществява и активен контрол по отношение спазването правилата за движение от водачи на индивидуални електрически превозни средства, двуколесни ППС и пешеходци.
-
Културапреди 5 дни
С изложба на арх. Белин Моллов се откриват честванията за „(Не)познатият Колю Фичето“
-
Любопитнопреди 6 дни
Ново масажно студио отвори врати в Габрово
-
Любопитнопреди 3 дни
Hells’s kitchen гостува тази неделя в Трявна
-
Културапреди 6 дни
„Преминал майстор през земята“ кани младите таланти да почетат Колю Фичето
-
Новинипреди 5 дни
Психиатричната болница в Севлиево вече и с грижа за здравето на деца и юноши
-
Кримипреди 5 дни
Тревожно: Почти 900 пътни нарушения в региона само за седмица!
-
Новинипреди 5 дни
Грипът е сериозно заболяване! Не се самолекувайте!
-
Любопитнопреди 4 дни
Отбелязаха Бабинден в Родилното на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“