Свържи се с нас

Новини

НАГ и ПМГ са училищните шампиони на Габрово по футбол

Published

on

Оспорвани ученически игри по футбол определиха най – добрите в двете групи VIII-X кл и XI-XII клас. Общинският етап на игрите се проведе в спортния комплекс „Христо Ботев“ в периода 18 октомври – 4 ноември.

Отбори от общо четири габровски училища – Национална Априловска Гимназия, ПМГ „Академик Иван Гюзелев“, ПТГ „Д-р Никола Василиади“ и ПГТ „Пенчо Семов се включиха в надпреварата и в двете възрастови групи. Системата, по която преминаха игрите е всеки срещу всеки, като мачовете се играха в три поредни дни. 

В малката възрастова група VIII-X клас първенството започна с двубой между отборите на ПМГ и НАГ, където победата категорично извоюваха учениците на природоматематическа гимназия с резултат 6:2. Следващият двубой – между учениците на ПГТ „Пенчо Семов“ и ПТГ „Д-р Н.Василиади“ даде резултат 1:7 в полза на василиадевци. Вторият ден противопостави на терена ПТГ „Д-р Н.Василиади“ и НАГ, където априловци надделяха с 6:7, а във втория двубой – между ПМГ и ПГТ„Пенчо Семов“ победители бяха ПМГ с резултат 3:0. В последния трети ден за възрастова група VIII-X клас игрите завършиха с мачове между отборите на ПТГ „Пенчо Семов“ – НАГ с резултат 2:12 и ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – ПМГ„Академик Иван Гюзелев“  с резултат 0:3. 

При така извоюваните победи и правилната преценка за стартовите списъци на преподавателите Румен Янчев и Ясен Симеонов учениците на ПМГ„Акад. Иван Гюзелев“ се поздравиха с Шампионска титла за VIII-X клас. За голмайстор на първенството бе отличен Велиан Василев от НАГ с 9 гола, а за най-добър вратар – Раян Стефанов от ПМГ „Академик Иван Гюзелев“.

В голямата възрастова група XI-XII клас мачовете се играха по същата система – всеки  срещу всеки в три дни. В първия ден срещите между отборите на ПМГ и НАГ завършиха с резултат 2:5, а на ПГТ „Пенчо Семов“ и ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – 2:8. Двубоите във втория ден завършиха с резултатите: ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – НАГ   2:6, ПМГ и  ПГТ „Пенчо Семов“- 6:0, а в третия последен ден ПГТ „Пенчо Семов“-НАГ – 1:3, ПТГ „Д-р Никола Василиади“- ПМГ „Академик Иван Гюзелев“ 4:7.

Шампионската титла в групата XI-XII клас получи отборът на Националната Априловска гимназия с водач г-н Веселин Горанов. От НАГ бяха отличени и Живко Иванов за голмайстор на първенството и Христо Йорданов за най-добър вратар.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Пиян водач предизвика катастрофа на ул.“Капитан Дядо Никола“ в Габрово

Published

on

Пиян водач с лек автомобил „Тойота“ предизвика катастрофа в Габрово. Пътният инцидент е станал вчера, 23 август, около 17.00 часа на ул.“Капитан Дядо Никола“, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габроово.

По данни на полицията 54-годишният водач, който е от Габрово, е шофирал с 2,49 промила алкохол. При движение по улицата, той се ударил в задната част на лек автомобил марка „Хюндай И 20″, който предприел маневра завиване на ляво.

Пробата за алкохол на втория водач пробата е отрицателна.

54-годишният габровец е дал кръвна проба за химически анализ. По случая е образувано бързо производство за извършено престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК.

*Снимки: Симеон Петков, фейсбук.

Още един безобразно пиян водач е бил хванат отново вчера в Габрово. Часове по-късно, около 19.25 часа, на бул. Столетов, екип на полицията спрял лек автомобил „Мазда 3“, управляван от 52-годишен водач от Габрово.

При извършаната проверка за алкохол дрегерът отчел данни от 2,86 промила в количеството издишан въздух.

Зареди още

Новини

Габрово с ново решение за поливане на градските зелени площи

Published

on

Габрово започва реализацията на пилотно водно решение за събиране и използване на дъждовна вода за напояване на градските зелени площи. Проектът е насочен към два от все по-актуалните проблеми на градовете – интензивните валежи и продължителните сухи периоди.

Вместо дъждовната вода да бъде отвеждана, тя ще се задържа, съхранява и използва при необходимост. Преди избора на решение са проучени девет варианта. Избран е комбиниран подход с два локални източника – дъждовна вода и повърхностни води от р. Синкевица при пълноводие.

Дъждовната вода ще се събира от покрива на Драматичния театър „Рачо Стоянов“ – сградата на НЧ „Априлов-Палаузов-1861“. След филтриране тя ще се отвежда към съоръжения за съхранение. Допълнителен ресурс ще осигурява дренажно водовземане от р. Синкевица.

Специално съоръжение до реката ще събира инфилтрирана в речното дъно вода при високи води.

Системата ще обслужва градинката срещу бившия Дом на книгата и зелената зона при кръстовището на улиците „Чардафон“ и „Баждар“. Напояването ще бъде автоматизирано.

Ще се следят количеството използвана вода и влажността на почвата, за да се ограничи ненужният разход на ресурс. Предвидена е и фотоволтаична система, която ще осигурява възобновяема енергия за съоръженията и напояването.

Целта е въглеродният отпечатък на системата да бъде сведен почти до нула. Пилотният проект е практическа стъпка към адаптацията на Габрово към климатичните промени.

Градът ще тества модел, при който водата от интензивните валежи се превръща в ресурс за зелената инфраструктура, а използването на питейна вода за поливане се ограничава.

Зареди още

Новини

Борбата с боровата процесионка продължава

Published

on

Община Габрово извърши подмяна на феромоновите уловки, поставени на засегнатото дърво от вид бор в зелената площ, разположена между ул. „Капитан Дядо Никола“ и ул. „Йосиф Соколски“.

Действието е част от планираните мерки за наблюдение и контрол на разпространението на боровата процесионка и се реализира със съдействието на екипа на ОП „Озеленяване“ и “Отрови“ ЕООД.

През май т.г., след проверка във всички паркове в града, беше установено наличие на един пашкул в короната на дърво в зоната между ул. „Капитан Дядо Никола“ и ул. „Йосиф Соколски“.

През юни беше поставен капан, което сега показва реално резултат, тъй като в него се събират мъжки пеперуди, което е индикатор за успешно привличане и ограничаване на популацията.

Сега феромонът е подменен, за да се осигури непрекъснат мониторинг и ефективност на уловката. Дейностите се изпълняват по указания на експертите от Лесозащитна станция – София, с които Община Габрово работи по темата.

Мерките са превантивни и ще продължават, а капаните ще се увеличават, за да се гарантира спокойствието на гражданите. Целта е ранно установяване и ограничаване на разпространението на процесионката в градската среда.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица