Свържи се с нас

Новини

ПТГ – Габрово продължава успешно реализацията на ЕРАЗЪМ+ проекти

Published

on

Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, подаде по Ключова дейност 1 – „Мобилност“, сектори „Училищно образование“ и „Професионално образование и обучение“ две проектни предложения, които бяха ОДОБРЕНИ за финансиране от ЦРЧР и вече са подписани договори за тяхното реализиране. Проектите стартираха на 1 юни 2022г и са с продължителност 1 година до 31 май 2023г.

С реализирането на настоящия проект с код 2022-1-BG01-KA122-SCH-000072211 “Как компютрите, дигиталните и емоционалните умения си взаимодействат в професионалното образование” по програма ЕРАЗЪМ+ техническото училище цели:

  • Формиране на учители лидери, чрез система от обучения, използващи иновативни методи на преподаване и електронни ресурси.
  • Участие в краткосрочна продължаваща квалификация на учители за запознаване с различни дигитални инструменти, апликации и уеб платформи, прилагани в процеса на преподаване
  • Изграждане на способност да разпознаваме, разбираме и управляваме емоциите в себе си и другите за преодоляване на негативните социално-емоционални последствия от продължителното обучение в ОРЕС.
  • Повишаване на езиковите компетентности и комуникативни умения на учителите за овладяване на специфична терминология, свързана с обучението по водещи професии в ИТ сектора

В проекта са заложени 4 курса за обучение на 13 преподаватели от гимназията, като два от тях вече бяха осъществени. Изпращаща организация е Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“- Габрово, a партньори са Erasmus Learning ACADEMY – ELA- Bologna/Palermo, ITALY и Executive training institute – ETI  – Malta.

През първата седмица на октомври 2022г. трима учители от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ взеха участие в обучителен курс по програма Еразъм+ на тема „Емоционална интелигентност и коучинг умения за образователен персонал“. Курсът бе проведен в Палермо, Италия от 03.10 до 07.10.2022 и участници в него бяха Каталина Гогова – учител по философия, Вяра Пенева – педагогически съветник и Диляна Лефтерова – старши учител по английски език.

Централна тема курса беше осъзнаването, че процесът на обучение е не само трансфер на знания по конкретни теми в различните учебни предмети. Това е сложен механизъм, базиран на сътрудничество и индивидуална колективна работа, както и на емоционални техники, които позволяват на учителите да изградят комуникативен канал със своите ученици, за да създадат безопасно място, в което те могат да развиват своите умения.

Участниците откриха важността на емоционалната интелигентност, свързана с ролята на учителите. Те научиха как да се справят с ежедневните си задачи в класната стая, използвайки здравословни техники за установяване на уверена комуникация и как да упражняват лидерство, без да бъдат агресивни. Това стана с помощтта на брейнсторминг, игри за възприятия, игра с метафори и ролеви игри, в които най – важното бе работата в екип.

Важен акцент в обучението бе и управлението на конфликти, полезен инструмент за работа не само с учениците, но и с образователната среда, която включва колеги и семейства. Конфликтът не винаги трябва да се разглежда като негативно преживяване: растежът и положителните резултати могат да бъдат резултат от по-здравословните начини за развитие на диалог, с цел избягване на недоразумения и напрежение на работното място.

Втората група учители осъществи едноседмичен курс на обучение от 21.10.2022г. – 28.10.2022г. в ETI – Малта, на тема: „Повишаване на ИКТ уменията –технологии за класната стая“. Участваха г-жа Корнелия Мотова – директор на гимназията, инж. Елена Илиева – главен учител професионална подготовка, Десимира Тодорова-старши учител по английски език и инж. Ивелина Недкова –старши учител по професионална подготовка.

В отговор на нарастващите тенденции към интегриране на новите технологии и уеб платформи в образованието, бяха изучени приложения за създаване на видео уроци, интерактични онлайн инструменти за конструиране на мултимедиен урок, дигитални приложения за създаване на тестове, платформи за създаване на уеб сайтове. Чрез редица практически задачи бяха усвоени приложенията Wiki, Wix, Canva, Socrates, Web Quests, Kahoot and WorkArt.

Проектът се осъществява като част от международна програма, насочена към постигане на учене през целия живот и към подкрепа на европейските политики в областта на професионалното образование и обучение. Придобитите нови знания, умения и компетенции, учителите ще адаптират към потребностите на всички ученици на гимназията, ще ги трансферират във всички методични обединения и специалности и ще ги приложат в бъдещи практики и политики.

Участниците в обучителните курсове са сертифицирани с Europass серификати, признати от Европейската комисия, които ще бъдат приложени за признаване на квалификационни кредити от РУО – Габрово като международна квалификация.

Новини

Сребро за Иван Екимов от шахматен турнир в Сърбия

Published

on

9-годишният Иван Екимов от Шахматен клуб „Орловец 1997“ – Габрово спечели сребърен медал на престижен международен турнир по шахмат в Сърбия.

Младият талант постигна 4,5 точки от 6 възможни партии, което му осигури второто място във възрастовата група до 10 години.

В общото класиране, сред 53 участници от различни държави, Иван се нареди на пето място.

Зареди още

Новини

Над 300 гимназисти в Габрово се запознаха с медицинските професии

Published

on

За втора поредна година МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ представя възможностите за развитие в сферата на здравеопазването пред ученици, в рамките на кампанията „Стани един от нас“. Над 300 гимназисти от Габрово се събраха в зала „Възраждане“, за да се запознаят с медицинските професии, както и с подкрепата, която МБАЛ “Д-р Тота Венкова” и Община Габрово оказват на стипендиантите си.

Болницата подпомага студенти в направленията “Медицина” и “Здравни грижи”, като поема семестриалните им такси. Община Габрово разработва програма за изплащане на стипендии, като с Решение на Общински съвет Габрово през настоящата академична година трима студенти получават месечно сума в размер на 40% от минималната работна заплата, като подпомагането продължава за целия период на обучението им.

Изпълнителният директор д-р Минко Михов представи структурата на лечебното заведение, като подчерта, че вратите на болницата винаги ще са отворени за младежите, за да се запознаят с работата, а и да намерят реализация.

Проф. д-р Янко Колев, началник на Отделението по съдебна медицина, поведе учениците на пътешествие, в което киното и реалността се преплитат в едно, разкриването загадки е ключът към справедливостта, а новите технологии навлизат стремглаво.

Д-р Валерия Стоянова, специализант в Отделение по акушерство и гинекология, призова младежите да продължат образованието си и да не забравят, че родно Габрово предлага същите възможности като големите градове.

„Медиците са магьосниците в реалния свят, които правят чудеса без да използват илюзии“- това заключи си д-р Стилиян Ибовски, специализант по урология. Той запозна учениците с новите технологии в медицината- безкръвни и лазерни операции, приложението на роботите, както и с партньорската програма на областната болница с една от най-добрите болници в Европа- O.L.V. Clinic в Аалст, Белгия.

За чудото да посрещнеш новия живот разказа операционната акушерка Вероника Дечева. Защо след две висши образования е решила да учи за медицинска сестра сподели здравният асистент Румяна Даскалова, а рентгеновият лаборант Събина Събева преведе младежите по своя професионален път в образната диагностика.

В рамките на събитието учениците имаха възможността да се запознаят със специалностите Медицински университет Плевен, да проверят знанията си с въпроси от анатомията и медицината, изпробваха лично уред с ултравиолетова светлина за проверка след дезинфекция на ръцете, както и да изгледат филм, представящ медицинските професии.

Събитието се осъществи с помощта на Община Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово и Регионално управление на образованието- Габрово, които подкрепиха и тази година инициативата.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица