Свържи се с нас

Новини

Областният свика институциите на среща за предстоящите избори

Published

on

Десет дена преди провеждането на изборите за народни представители, областният управител Кристина Сидорова проведе среща с представители на всички институции, които имат отношение към организацията на изборите – общински администрации, ОД на МВР, РДПБЗН, Информационно обслужване, Енерго-ПРО, РИК – Габрово. В срещата се включи и организационно – техническия екип от Областна администрация, както и директорът на Регионалната здравна инспекция.

Целта бе да се координират действията по организация на предстоящите парламентарни избори, както и да се уточнят възникнали въпроси в хода на подготовката им.

Целта на срещата е постигането на пълен синхрон в действията на институциите и недопускането на слабости в организацията. Председателят на РИК – Габрово представи накратко основните моменти в работата им, обсъдени бяха в детайли технически въпроси, свързани с ангажиментите на общините.

В област Габрово има разкрити общо 220 секционни избирателни комисии /СИК/, от които в Габрово от общо 110 разкрити СИК в 82 от тях ще се гласува машинно, разкрита е и 1 подвижна СИК; в Дряново – общо са 22 СИК – в 45 секции ще се извърши машинно гласуване, разкрити са 2 подвижни; и 4 СИК в специализирани заведения; в Севлиево секциите са общо 66 – оттях в 45 ще се извърши машинно гласуване и 2 подвижни СИК; в Трявна има разкрити 19 СИК, а в 15 от тях ще се гласува с машинно устройство, към момента няма разкрита подвижна секция.

Общо в област Габрово с машини ще се гласува в 156 СИК, от които само в две секции този път ще има по две машини. Предстоят да се проведат и обученията на СИК – информираха още от РИК – Габрово. Обсъден беше и графикът за демонстрационните машини, като областният управител апелира демомашините да се използват максимално много и да стигнат до хората.

„Вярно е, че това е пореден избор, който ще правим чрез машинни устройства, но все още има хора, които се притесняват от това. На всички нас – ангажирани в подготовката на изборния процес е ангажимент да направим така, че всеки, който иска да има възможност да провери начина на гласуване, ако има въпрос – да го зададе, за да може машините да не са пречка както за по-възрастните, така и за всички останали“, заяви Кристина Сидорова, която подчерта, че графикът ще се преразгледа и ако някъде се налага – ще бъда коригиран, за да е в услуга на хората.

По време на срещата от електроразпределителното дружество заявиха, че по време на изборния ден ще бъдат преустановени предвидени изкопни или ремонтни дейности, които са в близост до електропроводи, за да се избегнат рискови ситуации с прекъснато ел.захранване и др.

Няма въведени противоепидемични специални мерки към този момент, обясниха от РЗИ – Габрово, но ще се апелира към гражданите да спазват отново дистанция, ще има дезинфектанти, които избирателите ще могат да използват. Дори и без мерки, личната отговорност е нещо, от което зависи здравето на всеки. Предстои да бъде направен оглед и подготовка на залата, където на 2 октомври ще се предават изборните книжа.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

КВС „Янтра – Габрово“ с брилянтен дебют на национален турнир

Published

on

Новосформираният Клуб по Водно Спасяване „Янтра – Габрово“ направи зашеметяващо представяне на XXIV Национален турнир по водно спасяване „Любен Кантарджиев“, провел се на два обекта – Плувния комплекс в Павликени и езерото в спортно-развлекателен парк Ксилифор край Велико Търново.

От самото начало беше ясно, че габровци са дошли не само да участват, а да печелят. Турнирът, организиран от Областния съвет на БЧК – Велико Търново, Дирекция „Водноспасителна служба“ към НС на БЧК, Дружеството на водните спасители, Община Павликени и Туристическо дружество „Трапезица“ – 1902, събра 121 състезатели от 12 отбора, разпределени в три възрастови групи. Традиционно надпреварата привлича най-добрите имена в дисциплината от цялата страна, а тазгодишното издание не правеше изключение.

Безспорната сензация на турнира дойде от най-престижната категория – при мъжете. Георги Пенчев, представител на КВС „Янтра – Габрово“, триумфира в 4 от 6-те дисциплини и спечели купата в комплексното класиране, оставяйки зад себе си двама световни шампиони и цяла плеяда от титулувани спортисти с утвърдени имена в историята на родното водно спасяване. Представители на Варна, Бургас, София и Велико Търново традиционно доминират в този спорт, разполагайки с модерна спортно-техническа база и широка обществена подкрепа. Именно затова победата на Пенчев придобива особено символично измерение – тя е убедително доказателство, че при достатъчно труд и воля целите са постижими дори при значително по-неблагоприятни условия.

„Успехът на Георги промени дългогодишното статукво в тази дисциплина и изпрати ясно послание към целия елит на водното спасяване в България“, коментират от ръководството на клуба.

Не по-малко впечатляващо беше присъствието на Боян Ботев – един от треньорите на клуба, който се включи като състезател при мъжете и извоюва бронзов медал в дисциплината „Спасяване със спасителна лодка“. Рядко се случва наставник да доказва качествата си едновременно на треньорския мостик и на пиедестала.

В категорията за юноши до 18 години блесна 15-годишният Християн Митев (роден 2011), който въпреки по-младата си възраст спечели три бронзови медала и редица призови класирания в отделните дисциплини. Само съвкупност от малък нещастен жребий и недостатъчен брой тренировки в някои от дисциплините го лишиха от бронза в комплексното класиране. Титлата в тази възрастова група спечели Иван Пенчев от БЧК – Велико Търново, спортист, тренирал до миналата година заедно с габровските състезатели, но преминал към търновския отбор поради липса на достъп до спортна база в Габрово – обстоятелство, което само подчертава предизвикателствата, пред които е изправен новият клуб.

Ръководството и треньорите на КВС „Янтра – Габрово“ се надяват, че забележителните резултати ще привлекат общественото внимание и ще разпалят интереса към водното спасяване сред младите габровци. Не на последно място, развитието на дисциплината в региона би допринесло и за трайно намаляване на водния травматизъм – цел, която излиза далеч извън границите на спорта.

Първото голямо явяване на КВС „Янтра – Габрово“ на националната сцена завърши с отлично представяне. Сега всички очи са насочени към това дали градът ще откликне на призива на своите шампиони.

Зареди още

Новини

Юбилеен поход „По пътя на четата на Цанко Дюстабанов“

Published

on

*Снимка: Радослав Първанов.

От 24 до 26 юли ще се проведе юбилейният XXV-ти Възпоменателен туристически поход „По пътя на четата на Цанко Дюстабанов“ – събитие, което за поредна година ще съживи паметта за едни от най-драматичните страници на българската история.

Походът е посветен на четири значими годишнини: 150 години от Априлското въстание от 1876 г., 148 години от Освобождението на България от османско владичество, 183 години от рождението на Цанко Дюстабанов и 90 години от освещаването на паметника на четата в местността Ранни бунар – мястото на последното ѝ сражение под връх Марагидик в Стара планина.

По маршрута на историческата чета участниците ще преминат през зеленото великолепие на Предбалкана и Балкана, възпроизвеждайки събитията от Априлското въстание.

Организаторите определят похода като „един урок по родолюбие и патриотизъм, един празник на българския дух“. Заявки за участие се приемат до 13 юли 2026 г. на телефони 0898 754 726 и 0878 764 443 при м.с.инж. Милка Караджова.

Зареди още

Новини

Андрей Николов е новият заместник областен управител на Габрово

Published

on

Андрей Николов официално встъпи в длъжност като заместник областен управител на област Габрово днес. Той е назначен със Заповед на министър-председателя № КВ – 558. Досега изпълняващите длъжността заместник областни управители Мария Кръстева и Ценка Николова са освободени от длъжност, считано от 14 май.

Областният управител Кристина Сидорова представи Николов на екипа с думите: „Вярвам, че ще работим в заедно и се надявам на разбирателство, добри дела и мъдри решения.“

Андрей Николов заема за втори път длъжността заместник областен управител на област Габрово, като подчерта, че за него това е чест и висока отговорност.

“Бих искал да изразя своята искрена благодарност към Министерски съвет и Областния управител за гласуваното доверие. Приемам този мандат не като привилегия, а като приемственост и ангажимент към започнатите дейности.

През изминалия период научих, че диалогът и доброто взаимодействие с местната власт са ключът към успешното развитие на нашия регион. Вярвам, че с опита, който натрупах, и с подкрепата на професионалния екип на администрацията, ще продължим да работим ефективно за просперитета на област Габрово“, каза още Николов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица