Свържи се с нас

Новини

БСП – Габрово регистрира листа изцяло с местни кандидати

Published

on

Коалиция „БСП за България“ регистрира в Районната избирателна комисия в Габрово пълна осемчленна листа кандидати за народни представители за предсрочния вот на 2 октомври.

“Всички са доказани професионалисти, трудолюбиви, честни и почтени хора, с опит в местното самоуправление – четирима общински съветници и един кмет, готови да работят за област Габрово”, коментира Митов след регистрацията.

Валери Митов е роден в Габрово. Средното си образование завършва в Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев” Габрово, а висше в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, специалност „Бизнес информационни технологии” – бакалавър „Бизнес информатика с английски език” – магистър. Член на Националния съвет на БСП и областен председател на БСП Габрово.

Станимир Стойчев, завършил Аграрния университет в Пловдив, общински съветник в Община Севлиево, председател на комисията по Земеделие и гори. Притежава богат опит в сферата на селското стопанство и неправителствените организации. Изучавал и развивал поминъка на своите родители, свързан със земеделието. Ръководи успешно собствено земеделско стопанство.

Инж. Светослав Минчев, завършил Технически университет Габрово, специалност „Енергийна техника“. Oбщински съветник в Община Дряново, член на комисията по Финансово-икономическа политика и контрол на обществените поръчки. Работи в сферата на доставка на инсталации за пречистване на отпадъчни води и допълненията към тях.

Иван Халачев е роден в Трявна, завършил Висше строително училище „Любен Каравелов“, специалност „Инженер строителство на сгради и съоръжения“. В момента работи като инвестиционен контрол в частна фирма.

Татяна Йорданова, завършила е Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов, специалност „Счетоводство и одит на нефинансовите предприятия“. В момента работи като счетоводител в частна фирма. Председател на Младежко обединение на БСП – Трявна.

Детелина Кьосова, висше медицинско образование, бакалавърска степен „Политология“, магистърска степен – Здравен мениджмънт, 2011-2015г. Кмет на Царева ливада, 2015-2019г. Общински съветник в Дряново. В момента е кмет на Царева ливада.

Генади Цитлакидис, завършил Национална спортна академия „Васил Левски“, специалност „Учител по физическо възпитание“. В момента е експерт в Община Дряново и изпълнителен директор на ФК „Локомотив“ Дряново.

Инж. Емилиян Маринов, завършил „Енергетика“ в Техническия университет в Габрово и „Финанси и Мениджмънт“ в Стопанската академия в Свищов. В момента е изпълнителен директор на „Делта Стар“ АД. Oбщински съветник в Община Севлиево, члена на комисията по Екология и рационално използване на природните ресурси.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Световно злато за Александър Савеков и Преслава Драганова

Published

on

Двамата възпитаници на габровския клуб по спортни танци „Ритмика“ и техните горди треньори – семейство Жекови, станаха първите българи световни шампиони по учебна програма в стандартните танци, съобщи електронното спортно издание sport-gabrovo.com.

Титла беше спечелена на шампионата проведен в град Пиеве Ди Ченто, Болония, Италия. Александър е на 15 години, а Преслава е на 14. Танцуват от 6-годишни, а заедно като танцова двойка са от 2016-та, вече 8 години. През този период имат зад гърба си редица постижения и над 100 състезания в България и чужбина.

Първият им медал като двойка е от 2017-та, когато Александър е на 9 години, а Преслава на 8. Те са десетобойци и това е най- трудният избор в този спорт, но се справят чудесно.

Състезават се в два стила: Латиноамерикански танци – самба, ча-ча-ча, румба, пасо добле и джайв; Стандартни танци- английски валс, танго, виенски валс , слоу фокстрот и куик степ.

Имат множество завоювани отличия за града и страната ни, в т.ч. и в накой от най-големите и престижни състезания в Италия, Румъния, Гърция.

На Световното първенство в Шладминг (Австрия) през миналата година отбелязаха исторически успех за страната ни, като заеха престижното шесто място в категорията до 16 години. От тази година Александър Преслава Драганова са част от националния отбор по спортни танци на България.

Зареди още

Новини

„Приятели на армията“ от ПТГ – Габрово преминаха практическо занятие

Published

on

Учениците от Клуб „Приятели на армията“ към Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, които са и част от XIV ученически гвардейски отряд, проведоха практическо занятие.

Любезен домакин на заниманието бе 61-ва Стрямска бригада в Казанлък. Там младите гвардейци упражниха своята стрелба в часовете по огнева подготовка.

Боравенето с оръжие е изключителна отговорност, а спомените досега за реални бойни средства остават незаменими.

Зареди още

Новини

Регионален център на социалните предприятия в Габрово

Published

on

В Международния ден на социалната работа ви представяме Регионалния център на социалните предприятия в Габрово.

През 1983 г Международната федерация на социалните работници (IFSW) и Международната асоциация на училищата за социална работа (IASSW) предлагат социалните работници да имат свой професионален празник. За първи път такъв ден е отбелязан през 2007 г., като всеки трети вторник на месец март започва да се отбелязва като Международен ден на социалната работа.

Днешният 19 март габровци посрещат с нова възможност за развитие в сферата на социалната и солидарна икономика. От месец юни 2023 г в Габрово започна работа Регионален център на социалните предприятия към Министерството на труда и социалната политика.

6 такива регионални центъра има в страната, чиято дейност покрива районите на планиране по NUTS 2. За Северен Централен район фокус – точката е в Габрово, а другите пет са в градовете Ловеч, Благоевград, Пловдив, Бургас и Варна.

Позиционирането в нашия град е благодарение усилията на хора, които имат визия в перспектива и разбиране за значимостта на социалната сфера като част от икономиката на региона и страната.

Защо и как Габрово вече е част от административния капацитет на социалната политика на държавата?
Малко предистория. През 2012 г. с решение на Министерски съвет е приета Национална концепция за социална икономика. През месец май 2019 г. влиза в сила Закон за предприятията на социалната и солидарна икономика и Правилник за неговото прилагане. Субекти на закона са кооперациите, юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност и социалните предприятия. Законът има за цел да насърчи развитието на социалната и солидарна икономика като стопански отрасъл със специални правила за подобряване на достъпа до заетост и обучения и създаване на условия за оказване на подкрепа на лицата от уязвими социални групи за социално включване и самостоятелен начин на живот, както и създаване на условия за намаляване на социалното неравенство в обществото.

С него се уреждат обществените отношения, свързани със социалната и солидарна икономика, видовете субекти и мерките за тяхното насърчаване, както и условията и реда за дейността на социалните предприятия. През същата 2019 г. е готов и публичният Регистър на социалните предприятия. Вписването в него позволява на социалните предприятия да се възползват от мерки по различни програми. За регистрация могат да кандидатстват всички заинтересовани, без значение от тяхната юридическа субектност – граждански организации, търговски дружества, кооперации и и др.

При успешна регистрация министерството издава удостоверение и предоставя за безплатно ползване марката „Продукт на социално предприятие“, която идентифицира визуално юридическия субект за принадлежността му към социалната икономика. В продължение на политиката на държавата в областта на социалната икономика е разработен и към настоящия момент се изпълнява проект на Министерството на труда и социалната икономика „Развитие на социалната икономика“.

Създаването на 6-те фокус-точки през 2023 г. е част от него и има за цел да развие регионалния аспект на политиката по социална икономика и възможностите за социално предприемачество, включително чрез европейско и държавно финансиране, както и да се осигури подкрепа за социално включване и самостоятелен начин на живот на хора в неравностойно положение чрез социалната икономика.

Проектът предвижда дейности в подкрепа на дигитализацията на регистрираните социални предприятия, както и мерки за насърчаване на работата в мрежа, изграждане на партньорства, видимост чрез платформа на сайта на министерството, съвместни инициативи, обучения, базари, благотворителни събития.

Позиционирането на Регионалния център в Габрово е безспорно признание за благоприятната работна среда и административен капацитет на града, което допринася за развитието му и повишаването на жизнения стандарт на населението.

Офисът на Регионалния център се намира в центъра на града на ул. „Успех“ 1, ет. 5, а екипът е готов да съдейства на всички заинтересовани страни при преминаването през процеса на регистрация, информация за финансиране и др.

За регистрираните социални предприятия последващите услуги в областта на рекламата, маркетинга и обследването за дигитализация са безплатни. За повече информация можете да следвате страницата на фокус-точката във фейсбук.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица