Свържи се с нас

Култура

Награди за децата от Школата по народно пеене при НЧ „Развитие-1870“

Published

on

Певците от Школата по народно пеене при НЧ „Развитие-1870” дообогатиха колекцията си с награди и отличия от престижни фолклорни конкурси. Лятната ваканция за възпитаниците на преподавателката Цветина Маринова започна по-късно, заради подготовката им за участие в едни от най-авторитетните песенни форуми у нас.

От първото издание на националния конкурс „От извора на Севера”, който се проведе в град Пордим в края на месец юни, севлиевчетата спечелиха пет златни медала, сребърно и бронзово отличие. Форумът бе посветен на Маестро Иван Вълев – дългогодишен главен художествен ръководител на Северняшки ансамбъл „Иван Вълев” в Плевен и неговите дългогодишни солисти: Надка Томова, Атанаска Димитрова, Величка Димитрова, Димитър Димитров, Елка Петкова, Василка Дамянова – солист на хор „Мистерия на българските гласове”. Участваха на 650 изпълнители на възраст от 4 до 87-годишна възраст, разпределени в 6 възрастови групи и 5 раздела. Изявите оцени жури с председател народният певец и телевизионен водещ Даниел Спасов и членове: Милен Иванов, Пламен Димитров, д-р Ангел Добрев и Мартин Мочков. Златни медали заслужиха нашите талантливи певци Радост Петкова, Велизара Костова, Ивайла Тодорова, Веселина Петрова и Зара Ненчева. Сребърно отличие спечели Габриела Иванова, а трета награда бе присъдена на Цветина Цонкова.

В началото на юли славейчетата на Цветина Маринова участваха в XVII Национален събор-надпяване „Авлига пее” в село Обединение, община Полски Тръмбеш. Златни медали журито присъди на Венцислав Йонков и Веселина Петрова, сребърни отличия спечелиха Габриела Иванова и Велизара Костова, а бронз – Крисиана Петкова. В този конкурс всички участници – индивидуални и групови, се представиха с по две песни, едната – от репертоара на именитата българска народна певица Мита Стойчева. Участниците в надпяването оцени професионално жури, съставено от авторитетни имена в областта на българския музикален фолклор, с председател проф. д-р Тодор Киров – дългогодишен преподавател в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив.

Певците от Школата по народно пеене се завърнаха с престижни отличия и от седмото издание на събора на българското фолклорно богатство „Тараклъка пее и танцува” в с. Градище, община Левски, провел се на 30 и 31 юли. Златния медал и диплом в категорията на индивидуалните изпълнители от 12 до 18 години заслужи Венцислав Йонков, а сребърното отличие – Веселина Петрова. С поощрителни награди бяха оценени Елеонора Вълева и Преслав Пламенов за изпълненията си в групата на певците до 7 години. Класът по народно пеене при НЧ „Развитие-1870” спечели и специалната награда – купа, грамота и премия от 300 лв., за изработка на изделие от Ателие за народни носии „Лили Стил – ЛМ”, гр. Плевен.

Честити поредни отличия на талантливите деца от Школата по народно пеене! Ръководството на НЧ „Развитие-1870” им пожелава още много изяви, награди и успехи през новия творчески сезон 2022/2023 г.

Автор: Десислава Димитрова,
организатор при НЧ „Развитие – 1870“ – Севлиево

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица