Новини
Летен празник в Гергини ще се вихри в събота вечер

Празникът на кметство Гергини и тази година ще бъде в първата събота след Деня на Света Марина. Името на светицата носи храмът в селото, построен с частно дарителство. След освещаването му празникът на Света Марина се превръща и в празник на населението от селата в кметството.
По традиция на 17 юли, денят на Света Марина Огнена, в храма се отслужва Света литургия и се раздава курбан за здраве. А празникът, който се организира от кметството и местното читалище „Христо Ботев 2008” – с. Гарван, се провежда вечерта на следващата събота.

Миналата година богослужението беше в събота и неделя, но тази година 17 юли се падна в неделя и народното веселие ще се състои почти след седмица – утре. Програмата отново ще започне с освещаването раздаването на курбан за здраве. Предвидени са изпълнения на народната певица Светла Манолова и танцьорите от клуба за народни танци „Скок подскок” при читалището, изяви и на другите читалищни състави – Детско-юношеския дръм състав и групата за огнени изкуства F.I.M.S.

Читалищните състави са основните участници в програмата. Наскоро те, като редовни участници в Националния събор на народните читалища в град Бяла, Варненско, се завърнаха с четири златни медла и грамоти след атрактивната си съвместна програма, която сега ще предложат на местната публика.

Програмата ще продължи до късно през нощта с диджей, а вечерното огнено шоу ще прерасне в заря. Домакин на празника за втори път ще бъде ресторант „Гергини” в едноименния хотелски комплекс. За осигуряване на допълнителни места за сядане на открито, програмата и цялостната организация основен принос имат доброволците и дарителите от местната общност.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Георги Георгиев е новият директор на Областна дирекция на МВР – Габрово

Със заповед на министъра на вътрешните работи Емил Дечев старши комисар Георги Георгиев е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР – Габрово.
Днес, 27 февруари, новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от заместник-министъра на вътрешните работи Калоян Милтенов, информираха от пресцентъра на дирекцията.

Старши комисар Георги Георгиев е роден през 1980 г. в гр. София. Завършил е висше образование в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“.
В системата на МВР постъпва през 2001 г., като през годините заема различни ръководни и експертни длъжности в структурите на министерството.

Професионалният му опит е свързан с работа в Столичната дирекция на вътрешните работи и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. До настоящото си назначение изпълнява длъжността началник сектор в 04 Районно управление при СДВР.
Досегашният директор старши комисар Пламен Иванов се връща на длъжността началник на Районно управление – Трявна.

Новини
Съветниците одобриха субсидията за „Янтра“

Общински съвет – Габрово одобри субсидията за ОФК „Янтра“ Габрово и гласува средствата за спортните клубове в общината, информираха от местната общинска администрация.
Наред с подкрепата за спорта, местният парламент прие финансиране за редица социални разходи. Сред тях са: подпомагане на настанени в Регионалния хоспис граждани от Община Габрово; подкрепа за семейства с репродуктивни проблеми; финансова помощ за лица със здравословни затруднения; съдействие за инициативи на местни клубове и организации; еднократна помощ за новородени и осиновени деца; поемане на разходите за погребение на самотни хора без близки и роднини, както и средства за изплащане на стипендии на студенти и медицински специалисти.
Общинските съветници определиха разчетите за отделни бюджетни разходи до приемането на бюджета на Община Габрово за 2026 г. Мярката се налага поради очакванията държавният бюджет да бъде приет едва към средата на годината, което би могло да доведе до забавяне на плащания към определени категории лица и групи за период над шест месеца.

Крими
10 години затвор за габровец, продал на полицаи под прикритие над 16 кила марихуана

С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 24 февруари 2026 г., състав на Окръжения съд осъди мъж от Габрово на лишаване от свобода и глоба, за престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества.
Съдът призна подсъдимия габровец, с инициали Й.Й. за виновен в това, че от неустановена дата в началото на месец август 2024 г. до 15 август 2024 г. се сговорил с друго лице да върши на територията на област Габрово престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години и чрез които се цели да се набави имотна облага.
Й.Й. бе признат за виновен в това, че в периода от 12 до 15 август 2024 г., при условията на продължавано престъпление, в съучастие като съизвършител с друго лице, разпространил, продавайки на служители под прикритие, и държал с цел разпространение високорискови наркотични вещества в особено големи размери – общо 16 106,58 грама марихуана, на стойност 322 131,60 лева.
За всяко от горепосочените престъпления на Й.Й. бе наложено съответно наказание, като на основание чл. 23, ал. 1 от НК съдът определи на подсъдимия общо наказание в размер на 10 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим.
Към посоченото наказание лишаване от свобода бе присъединено и наказание глоба в размер на 50 000 лева (равностойни на 25 564,60 евро). С оглед доказателствата по делото Й.Й. бе оправдан по обвинението за държане с цел разпространение на още 2 841,26 грама коноп марихуана.
Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд – В. Търново в 15-дневен срок.
По отношение на другото лице, участвало в престъпния сговор, е одобрено споразумение в отделно съдебно производство.

-
Новинипреди 5 дниПартиите и коалициите в ОбС – Габрово отговориха на ГЕРБ за футбола и спорта
-
Новинипреди 5 дниМестните политици не постигнаха консенсус за състава на РИК – Габрово
-
Новинипреди 5 дниЧетири медала спечелиха състезателите на ШК „Орловец 1997“
-
Кримипреди 5 дниЗаловиха шофьор, каращ на „пиксели“ в Габрово
-
Новинипреди 5 дниВладимир Ангелов застава начело на УС на ОФК „Янтра“
-
Културапреди 5 дни„Известия на Исторически музей – Дряново“ вече са включени в НАЦИД
-
Любопитнопреди 3 дниИзтича крайният срок за подкрепа на Преслава Василева за „Кралица на Варна“
-
Културапреди 5 дниОт младата булка се очаква да е тиха, кротка, скромна, сръчна, работлива и да не противоречи




