Свържи се с нас

Любопитно

Лисици се появиха в широкия център на Габрово (Видео)

Published

on

Лисици се появиха в широкия център на Габрово. Дивите животни бяха забелязани от читател на „Габрово Нюз“, който неочаквано се натъкна на тях посред бял ден в района на улиците „Тотьо Иванов“ и „Неофит Рилски“, засне ги и ни изпрати видео от срещата си с тях.

От клипа, който е с продължителност около 2 минути, се вижда как представителите на хищния вид най-необезпокоявано си играят един с друг, не се притесняват от човешкото присъствие и дори проявяват любопитство към снимащия ги, приближавайки се към него в края на видеото.

Лисичетата по всяка вероятно са млади, видно от кадрите. Според граждани, живеещи в района, появата на горските обитатели, кръстосващи въпросните улици, не е изненада за никой, поради обраслия в близост частен терен, който превзет от буйна растителност буквално се е превърнал в терариум, сред чиито обитатели дори се открояват още язовец и влечуги.

Свикнали с всякакви абсурди от родната действителност, хората приемат донякъде появата на най-новите им четириноги съкварталци с усмивка, но и с известно недоверие и опасение към тях, осъзнавайки риска, тъй като клепоухите диви животни могат да бъдат преносители на болести, опасни за здравето на човек. Гражданите допускат, че в това занемарено пространство дом имат поне още няколко от хитрите животинки.

Появата на горските хищници в градската среда на Габрово всъщност не е голяма рядкост за нашия град, който е заобиколена от естествена растителност, особено в крайните квартали.

Друг читател на „Габрово Нюз“ си спомня, че назад във времето е ставал свидетел и на още по-нетрадиционна гледка, олицетворяваща адаптацията на дивите животни в градската фауна. Едър мъжки лисичи екземпляр е предвождал група бездомни кучета в един от крайните квартали на Габрово, обикаляща уличните кофи за боклук в търсене на храна, а така наречената от местните „глутница“ се е превърнала в атракция.

Каква е причината за нашествието и дали става дума за липса на храна в нормалната за обитание среда на тези животни, или пък разширяват териториите си, все още не е ясно. Габровци, обичащи животните, търсят начин за спасяване на дивите животни и връщането им в естествена среда.

Каква ще бъде съдбата на въпросните диви животни, попаднали във видеото, Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз“ ще продължи да следи случващото се по темата и да ви информира.

Ако и вие имате интересна новина, снимка, видео, коментар, мнение или искате да споделите събитие от Габрово и региона, които искате да бъдат публикувани, можете да ни ги изпращате на адрес: info@gabrovonews.bg, на страницата ни във фейсбук или да ни потърсите на редакционния ни телефон: +359878993779. Ние ще ги правим публично достъпни до широката общественост.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Царева Ливада ще празнува с музика и настроение на 30 август

Published

on

Централният парк в село Царева Ливада ще се превърне в сцена на незабравим празник на 30 август, събота, от 19.00 часа. Гостите на събитието ще могат да се насладят на изпълненията на популярните изпълнители Иван Динев – Устата и Деси Слава, които обещават истински музикален спектакъл.

Празникът в Царева Ливада събира жителите и гостите на селото за поредна година, като предлага богата програма и много настроение, заяви за „Габрово Нюз“ Детелина Кьосева, кмет на населеното място.

Синоптиците прогнозират хубаво време, което е още една причина празникът да бъде посетен и споделен в приятна лятна атмосфера.

Организаторите приканват всички желаещи да се присъединят и да отпразнуват заедно лятната вечер с музика, танци и добро настроение.

Зареди още

Култура

Изложба „НОВОТО ЦЕННО: Съвременно занаятчийско изкуство от България“

Published

on

В Музейния център на РЕМО „Етър“ е представена изложбата „НОВОТО ЦЕННО: Съвременно занаятчийско изкуство от България“, която може да се види до 15 ноември 2025 г. Тя е част от XIX Международен панаир на традиционните занаяти, който ще се състои от 6 до 8 септември 2025 г. с участието на занаятчии от Европа, Азия и Африка.

В свят, в който машините създават почти всичко, ръчното произведение отново привлича вниманието. То носи не само форма, но и история, жест и отношение. Музей „Етър“ вече над 60 години събира, съхранява и представя занаятите като част от живото културно наследство – материално и нематериално.

В изложбата са показани над 100 произведения на 41 съвременни български занаятчии – бижута, съдове, мебели, играчки, скулптури и ритуални предмети, изработени от керамика, текстил, метал, кожа, дърво и камък. Всяко произведение носи отпечатъка на личен стил, умение и въображение.

Изложбата показва българските занаятчии в световен контекст. Международен партньор на изложбата е фондация „Микеланджело“ с нейната занаятчийска мрежа Хомо Фабер, в чиито онлайн пътеводител са вписани повечето занаятчии, които са представени в „НОВОТО ЦЕННО“.

Чрез „НОВОТО ЦЕННО: Съвременно занаятчийско изкуство от България“ се показва как традиционните техники и форми могат да бъдат интерпретирани от съвременния творец, превръщайки занаятчийството в изкуство. Срещат се поколения, стилове и материали, но всички творби споделят общо послание: ръчното има бъдеще – и то е красиво.

Посетителите са поканени да усетят пулса на съвременното занаятчийство и да видят как традицията се адаптира към съвременната естетика и начин на живот. Изложбата е реализирана от музей „Етър“ по идея на директора проф. д-р Светла Димитрова, с куратор Росина Пенчева – посланик на Хомо Фабер за България. Съществен елемент от „НОВОТО ЦЕННО“ е дизайна – дело на екипа на арх. Антонина Илиева. Консултант е доц. д-р Красимира Кръстанова. Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Официалното откриване ще се състои в първия ден от XIX Международен панаир на традиционните занаяти – 6 септември. През трите дни на това значимо културно събитие – 6, 7 и 8 септември, шест от майсторите, чиито творби са включени в изложбата, ще демонстрират своите умения пред посетителите.

Авторите, включени в изложбата: Адриана Герасимова, Албена Джокова, Александра Георгиева – Sashettu, Александра Камбурова – Tulipa, Ангелина Цветкова, Антоанета Рамджулска – Ramjuly, Атанас Константинов – Artefakti, Боряна Хаджиминчева – БОД, Георги Троянов, Димитър Николаев, Димитър Станков, Евгения Цанкова, Емилиaн Бонев, Жаклина Жекова, Женя Адамова, Константин Златев, Лилиан Щерева, Людмил Йорданов, Нева Балникова, Николай Сърдъмов, Рами Хамуд, Силвия Чанева, Стопàн, Студио tochka & tochka, Христо Тоцев, Цветана Недева- Силвион – Kinderlist, Цветелина Алексиева, сем. Чушкареви, Яна Танковска, Яна Юнакова, Esnaf Toys, Mano de Ana, Maria’s Nature Toys, Mental Syndicate, NO\ON Design Studio, Ornamento, Pottery & Poetry, Rosie Eisor, Tikla, Twisted Mud Studio, &HUE.

Зареди още

Любопитно

Щъркели накацаха околовръстното на Габрово (снимка)

Published

on

Необичайна гледка изненада някои шофьори по околовръстния път на Габрово. Потребител на социалните мрежи днес, 13 август, публикува снимка, която показва ято щъркели, наброяващо близо 14 птици, строени като за фотосесия.

От кадъра ясно се вижда, че три от пернатите са кацнали директно върху парапета на моста, а останалите – невъзмутимо на самото платно, по което се движат коли и камиони.

Снимката, качена в местна фейсбук група, за минути събра стотици реакции и коментари. Някои потребители се шегуват, а други подозират, че щъркелите просто са решили да огледат движението край Габрово преди отлитане си на юг.

*Снимка: Горан Раткович, фейсбук.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица