Свържи се с нас

Новини

Силвия Кръстева с благодарност към учителите и малките големи таланти на Трявна

Published

on

Празникът на Трявна традиционно отправя поглед и към най-малките жители на Община Трявна. Тази година малчуганите бяха предизвикани от местната власт да се включат в инициативата „Малките големи таланти на Трявна” с музикално, художествено или поетично творчество.

Кампанията не е с конкурсен характер и има за цел да покаже пред широката публика уменията на децата и впечатляващия им талант, който е повод за гордост на всички нас! Сред изявените тази година са първокласничката Марая Василева от СУ „Петко Р. Славейков” и нейното музикално изпълнение, както и четвъртокласничката Марина Сиракова от ОУ „Проф. Пенчо Н. Райков”, която се влючи с рисунка на тема „Аз рисувам Трявна”. Децата са отличени с грамоти и награди, свързани с родния им град.

Зад успехите на всички малчугани, разбира се, стоят техните родители, но и техните преподаватели, чиято всеотдайна работа също е повод за гордост. Дългогодишният им труд и опит ги е превърнал в хората, които не спират да развиват уменията на децата, тяхната ценностна система и да ги възпитават на традиции и родолюбие.

В тази връзка кметът на Община Трявна благодари на всички тях, като връчи грамоти и награди на директора на Детска градина „Калина”, гр. Трявна – г-жа Ирина Чукова; директора на Детска градина „Светлина”, гр. Трявна – г-жа Весислава Александрова, директора на Детска градина „Осми март”, гр. Плачковци – г-жа Петя Димова, както и на директора на СУ „Петко Р. Славейков”, гр. Трявна – г-жа Гергана Ганчева; директора на ОУ „Проф. Пенчо Н. Райков”, гр. Трявна – г-жа Виолета Иванова и директора на ОУ „Васил Левски”, гр. Плачковци – г-жа Ценка Гьонкова.

„От сърце благодаря на Вас и на всички учители за старанието, което полагате в обучението на нашите деца, защото те са бъдещето на Трявна. Благодаря Ви, че винаги се включвате в конкурсите и инициативите на Община Трявна и не спирате да ни изненадвате. Това е най-малкото, което мога да направя и Ви пожелавам да сте здрави и да продължавате в същия дух. Малките големи таланти на Трявна са нашата гордост и я дължим на Вас!”, сподели при връчването на грамотите и наградите Силвия Кръстева.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Отбелязваме Велика събота!

Published

on

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”

Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.

Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.

По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.

Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.

Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

Зареди още

Новини

Иван Демерджиев в Дряново: Без край на корупционния модел няма как да има силна индустрия

Published

on

Водачът на листата на коалиция „Прогресивна България“ в Кърджали Иван Демерджиев посети Дряново, където заедно с Николай Косев – водач на листата на коалицията в 7 МИР – Габрово, и Иван Събев – кандидат за народен представител от същата листа, проведе среща с представители на местния бизнес.

В рамките на визитата тримата разговаряха с предприемачите Марияна Печеян и Веселин Кръстев, както и с екипа на „Кентавър“ – едно от водещите индустриални предприятия в региона, развиващо високотехнологично производство и реализиращо продукция на международните пазари.

Основен акцент в срещата бяха предизвикателствата пред българската индустрия – недостигът на квалифицирана работна ръка, нарастващите разходи за производство и липсата на предвидима и стабилна бизнес среда.

От предприятието беше поставен и въпросът за трудностите при задържането на млади кадри, въпреки усилията за развитие на дуално обучение и инвестиции в модерни технологии.

Беше проведена среща и с представители на „Боряна груп“ и управителя Валентин Велчев, като в разговорите бяха засегнати различни аспекти от развитието на бизнеса както на местно, така и на национално ниво.

Иван Демерджиев акцентира върху необходимостта от прекъсване на корупционните практики, които изкривяват икономическата среда, и създаване на ясни и предвидими правила за бизнеса.

„Българските предприятия показват, че могат да бъдат конкурентни на световно ниво. Задачата на държавата е да създаде условия този потенциал да се развива устойчиво“, посочи той.

„Регионът има индустриален потенциал, който трябва да бъде подкрепен с ясни правила и активна държавна политика“, заяви Николай Косев. По думите му липсата на работна ръка и обезлюдяването са сред най-сериозните рискове пред развитието на местната икономика.

Иван Събев подчерта значението на връзката между местния бизнес и държавата:„Хората тук искат не обещания, а работещи решения – условия, при които трудът се оценява и младите виждат перспектива да останат.“

По време на посещението бяха разгледани и производствените мощности на компанията, която е сред примерите за успешно развитие на българската индустрия и активно присъствие на международните пазари.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „Прогресивна България“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „Прогресивна България“ е под номер 21 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Новини

Днес е разпети петък!

Published

on

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.

На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.

Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.

Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.

На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.

Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица