Свържи се с нас

Култура

Приключи регионалният етап за участие в събор на народното творчество в Копривщица

Published

on

Приключи регионалният етап за Габрово по повод участие в XII Национален събор на народното творчество – Копривщица. В Дряново се проведе задължителният регионален етап, по време на който представители от читалища от област Габрово представиха песни, танци и възстановки на обичаи – автентичен български фолклор, който пазим в сърцето си, гордеем се с него и ни прославя далеч извън пределите на страната ни.

Организатор на събитието е Областна администрация -Габрово, с любезното домакинство и подкрепата на Община Дряново. С пожелание за успех към всички участници се обърна областният управител Ралица Манолова.

„Благодаря Ви, че сте тук и ще ни дадете възможност да се докоснем до всичко онова, което нашите баби и дядовци се опитват да ни предадат и надявам се ние да успеем да съхраним по най-достойния и добър начин“, каза Манолова в обръщението си пред участниците и гостите на площад Ларгото.

Тя благодари на домакините от Община Дряново и на своя екип за организацията и доброто партньорство, за да се реализира успешно това събитие. Регионалният етап се провежда задължително във всички административни области от страната, за да се определят изпълнителите, които ще се представят на националния събор в Копривщица.

Участниците се представят пред жури, което следи стриктно за основното изискване към изпълнителите – да представят традиционен фолклорен песенен и инструментален репертоар от Габровски регион. То се председателства от доц. Наталия Рашкова – етномузиколог, доктор по изкуствознание, доцент от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.

С богат опит и авторитет са и членовете в състава – гл.асистент доктор Ана Борисова и Павлина Дамянова. След като се запозна с всички изпълнения, предстои журито да вземе своето решение, както и да отправи препоръки за подобрения към участниците при необходимост, които ще се представят в Копривщица.

Областна администрация – Габрово ще информира участниците своевременно, след като получи протокола от журито.

Дванадесетото издание на Националния събор на народното творчество в Копривщица ще се проведе тази година на 5, 6 и 7 август. Съборът се провежда от 1965 г. на всеки пет години, основни организатори са Министерството на културата, Община Копривщица, Областна администрация на Софийска област, Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките. От декември 2016 г. Националният събор на народното творчество в Копривщица е вписан в Регистъра на добрите практики за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум

Published

on

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.

Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.

Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.

Зареди още

Култура

ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович

Published

on

Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.

Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.

Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.

Зареди още

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица