Свържи се с нас

Новини

Поздравление на кмета на община Трявна по случай 24 май

Published

on

Уважаеми деятели на образованието,
Уважаеми учители и ученици,
Скъпи граждани на Община Трявна,

Приемете моите най-сърдечни и искрени пожелания по случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост – 24 май. Честит празник на всички Вас, скъпи учители, просветители и духовни дейци! Честит празник и на Вас, мили ученици, които не спирате да вървите по пътя на знанието, буквите и бъднината!

24 май е денят, в който отдаваме заслужена почит и изпитваме необикновена гордост към делото на Светите братя Кирил и Методий. Дело, благодарение на което днес сме осветени с книжовна благодат под звуците на Химна на българската просвета „Върви, народе възродени!“. Думи, които имат изключителна тежест и значение, защото само ние българите почитаме толкова искрено и отдадено нашата писменост, култура, просвета и духовност. Те са в основата на родолюбието ни, което сме успели да съхраним във времена на падения и възходи. Нашите предци в лицето на радетели са предавали и развивали, завещаното им четмо и писмо, обогатявали са жадните за знания детски очи, творили са и са прокарвали път на културен разцвет. И всичко това, благодарение на словото и писмеността – най-ценният ключ на знание, който отваря и най-тежките врати пред всички нас!

На този светъл ден се обръщам с признателност към нашите учители! Скъпи, преподаватели, скъпи радетели на азбуката и книгите, благодаря Ви за всеотдайността и за усилията, които полагате, за да изучите децата ни през всичките тези години! Трявна винаги се е прославяла и ще продължава да се прославя от възпитаници, които завършват тук, благодарение на образованието, което получават. Вие сте хората, които вървите до тях от първото до последното им прекрачване на училищния праг. Вие сте хората, които допринасяте изключително много за израстването им като личности и хора с позиции! Пожелавам Ви този ентусиазъм никога да не стихва и да продължавате по светлия път на знание, мъдрост, добрина и вяра заедно с децата до Вас!

Скъпи ученици, скъпи абитуриенти, на всички Вас пожелавам да бъдете най-вече здрави и да не спирате да се обогатявате! Животът е пред Вас и тепърва ще откривате нови предизвикателства, ще създавате нови приятелства, ще достигате още по-големи върхове. Ще има красиви моменти, споделени с любими хора, ще има и трудни такива, които ще Ви направят още по-уверени и още по-амбицирани. Не забравяйте, че първият и най-основен етап от Вашето образование вече сте го получили. Основата, върху която ще градите я изградихте тук в родното училище. С него и с Трявна ще останете завинаги свързани! Бъдете горди потомци на Славейковия град и не спирайте да ни прославяте! На добър час!

С уважение,
Силвия Кръстева Кмет на Община Трявна

Новини

Нерегламентирано сметище се появи на ул.“Батак“

Published

on

Един месец за разчистване на натрупани отпадъци по ул. „Батак“ дадоха инспекторите от Регионалното депо.

В едномесечния срок следва да бъдат премахнати нерегламентирано натрупаните отпадъци, разположени върху терени – общинска собственост, както и в обхвата на пътя на ул. Батак.

Инспекторите бяха на място, за да връчат нови две предписания. За същата улица вече има издадени предишни предписания, срока на които изтича този четвъртък.

Инспекторите констатираха, че за някои от тях са предприети действия. Издирен беше и синът на един от собствениците на имот, който да получи разпореждането за изчистване на терена около къщата си.

Кметът на Габрово Таня Христова подчерта, че разпоредбите са за всички и всеки, следва да ги спазва, а натрупването и изхвърлянето на отпадъци е нарушение, което подлежи на санкции.

Мярката на Община Габрово е насочена към ограничаване на незаконните сметища, подобряване на чистотата и опазване на околната среда и е в изпълнение на чл. 29, ал. 2 от Закона за управление на отпадъците.

Следващият месец, ще бъде направена повторна проверка на място за изпълнение на предписанията.

Зареди още

Крими

Маскирани полицаи, жандармерия и полиция с масирана акция в региона

Published

on

По разпореждане и под ръководството на директора на Областната дирекция МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов днес на територията на община Севлиево се провежда специализирана полицейска операция с акцент върху противодействието на престъпленията, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, както и противодействието на конвенционалната престъпност.

Операцията започна в ранните часове и ще продължи през целия ден. Към момента се извършват процесуално-следствени действия на различни адреси, при които са установени наркотични вещества и са задържани лица.

Работи се и по установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и по извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация.

Паралелно с предприетите действия по противодействие на престъпността се извършват проверки по линия на пътната безопасност. Полицейските екипи осъществяват засилен контрол за установяване на водачи на МПС, управляващи след употреба на алкохол или наркотични вещества, неправоспособни водачи и други нарушения на Закона за движението по пътищата.

В операцията участват служители на ОДМВР – Габрово, РУ-Севлиево и Дирекция „Жандармерия“. Подробности за проведените действия и резултатите от операцията ще бъдат оповестени след нейното приключване.

Зареди още

Новини

Шест нови попълнения подсилиха Янтра за новия сезон

Published

on

Янтра (Габрово) представи шест нови попълнения в рамките на последния месец. Селекцията за сезон 2026/2027 включва футболисти с богат опит в професионалния футбол, добре познат на габровската публика плеймейкър и млади състезатели, които тепърва ще търсят утвърждаване при мъжете.

Новите „ковачи“ са Айвън Ангелов, Александър Георгиев, Иван Коконов, Йоан Йорданов, Кольо Станев и Мартин Портарски. Шестимата дават на треньорския щаб повече възможности във всяка линия – от двата фланга на защитата до организацията и завършването на атаките.

Първото лятно попълнение беше обявено на 16 юни. Айвън Ангелов се завръща в Габрово след един сезон във „Фратрия“. Техничният офанзивен полузащитник вече носи екипа на „Янтра“ през сезони 2023/2024 и 2024/2025 и се превърна в един от любимците на публиката. Роденият в Ловеч футболист е възпитаник на школата на „Левски“ и може да действа като плеймейкър и по двата фланга. В кариерата си е преминал още през „Спартак“ (Плевен), „Беласица“, „Локомотив“ (Пловдив), ЦСКА 1948 и „Спартак“ (Варна). За предишния си престой в Габрово записа 48 шампионатни срещи и осем попадения. Завръщането му носи на състава креативност, скорост и вече изградено разбирателство с клубната среда.

Само няколко дни по-късно „Янтра“ подсили защитата с Александър Георгиев. 28-годишният ляв бек пристига след престой в „Спартак“ (Варна). Георгиев е продукт на школите на „Светкавица“ и „Литекс“, а зад гърба си има сериозен опит в Първа лига. Носил е екипите на „Литекс“, ЦСКА, „Септември“, „Етър“, „Арда“, „Крумовград“ и „Спартак“ (Варна). Може да играе както като краен защитник, така и в по-предни позиции по левия фланг. Именно тази универсалност би могла да се превърне в едно от важните му качества за състава на „ковачите“.

На 25 юни клубът представи нов централен нападател – 22-годишния Йоан Йорданов. Той пристига от втория отбор на „Лудогорец“, където направи първите си стъпки в професионалния футбол. Йорданов е роден на 12 февруари 2004 година в Търговище. Привличането му е инвестиция в млад футболист с потенциал за развитие, но и отговор на необходимостта от повече конкуренция на върха на атаката. Пред клубните канали нападателят заяви, че ще се раздава за отбора и се надява да отбележи много голове.

Най-опитното име в лятната селекция безспорно е Иван Коконов. 34-годишният флангови нападател беше представен на 4 юли, след като за последно защитаваше цветовете на „Монтана“. Коконов има повече от 450 официални мача в българския професионален футбол. Играл е за редица утвърдени клубове и разполага със сериозен опит както в Първа, така и във Втора лига. Най-трайна следа оставя с екипа на „Арда“, с който достига до финала за Купата на България и участва в европейските клубни турнири. Той може да действа по двата фланга и зад централния нападател. Освен чисто футболните му качества, от Коконов ще се очаква да бъде лидер и ориентир за по-младите състезатели в отбора.

Кольо Станев засилва конкуренцията вдясно На 14 юли към отбора се присъедини десният защитник Кольо Станев. Макар да е само на 24 години, юношата на „Етър“ вече има девет сезона в мъжкия футбол и опит и в двете професионални дивизии. Станев дебютира за първия състав на великотърновския клуб още като тийнейджър, а през сезон 2025/2026 беше част от „Добруджа“. Той е футболист с офанзивни навици, който може активно да подпомага атаката по десния фланг. Пристигането му дава допълнителна динамика и конкуренция в отбраната на габровския тим.

Последният от шестимата представени футболисти е 18-годишният Мартин Портарски. Младежът е възпитаник на школата на „Национал“ (София), в която преминава през всички възрастови групи и е капитан на отбора до 18 години. Портарски е юношески национал на България. Макар в представянето на „Янтра“ да е определен като полузащитник, той има подготовка и опит и като десен краен бранител. С преминаването си в Габрово подписва първия професионален договор в кариерата си и получава възможност да направи прехода от юношеския към мъжкия футбол.

Лятната работа на „Янтра“ очертава ясен баланс. Коконов, Георгиев и Станев носят значителен опит от професионалните първенства. Ангелов се завръща като познат и доказан в Габрово футболист, а Йорданов и Портарски олицетворяват стремежа на клуба да развива млади български състезатели. Шестте нови попълнения повишават конкуренцията във всички линии и дават на „ковачите“ повече тактически варианти.

Истинската оценка за селекцията ще дойде на терена, но още преди началото на сезон 2026/2027 е ясно, че в Габрово изграждат състав с амбиция, опит и перспектива.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица