Свържи се с нас

Култура

Българският есперантски съюз посвети стихотворение на кмета на Трявна

Published

on

Българският есперантски съюз посвети стихотворение на кмета на Община Трявна г-жа Силвия Кръстева, написано на български и есперантски език от писателя есперантист и главен редактор на сп. “Български есперантист” г-н Георги Михалков. Творбата бе изрецитирана от нейния автор по време на официалното откриване на 73-я Конгрес на БЕС в Трявна в знак на благодарност за гостоприемството и провеждането на събитието под патронажа на кмета на Община Трявна.

“Трявна” – стихотворение на български език 

“Трявна” – стихотворение на есперанто

73-тото Общо събрание на съюза започна с приветствие от страна на Радка Личева, която е активен член на есперантското движение и ярък представител на възрожденския град в БЕС. В конферентната зала тържествено прозвуча химна на Есперанто, който изправи всички участници на крака пред внесените знамена на дружествата и това на Българския есперантски съюз.

Приветствие към всички присъстващи от името на кмета на Община Трявна отправи Кольо Дабков – старши експерт “Култура, образование, спорт и здравеопазване” при Община Трявна.

“Уважаеми госпожи и господа, за съжаление аз не мога да се обърна към Вас на Есперанто, но съм изключително щастлив, че мога да ви предам поздравите на кмета на Община Трявна г-жа Силвия Кръстева с добре дошли в Трявна по няколко причини. Първата е, че Вие сте избрали нашия град за провеждането на Вашия форум, втората е, че се гордея, че Трявна има какво да Ви покаже като културно-историческо наследство, което може би вече сте видели и ще видите и третата е, че Ваш член е нашата отколешна съгражданка г-жа Радка Личева, за която есперантото е една от многото насоки на обществена деятелност. Желая й здраве, както и на всички Вас, и нека продължава все така упорито да се развива в областта на фолклора и в областта на есперантото!”, сподели г-н Кольо Дабков и подари на ръководството на Съюза дар за спомен от Трявна.

Своята благодарност и успех на 73-я конгрес на есперантистите в Трявна изказа и председателят на БЕС инж. Борис Гаджанов, който подчерта, че след двугодишно прекъсване събранията отново са факт и домакин след този дълъг период е именно живописния град Трявна.

“Позволете ми от Ваше име да благодарим на домакините и по-специално на г-жа Кръстева, че се съгласи да проведем конгреса под нейния патронаж. В знак на нашата благодарност бих искал да поднеса скромни подаръци от името на съюза – това е календар, който да напомня на Община Трявна за историята на българското и международно есперантско движение, книги от Георги Михалков, от г-жа Милена Попова и един сувенир.  Благодаря Ви за вниманието и пожелавам успешна и ползотворна работа на 73-то Общо събрание на БЕС”, завърши председателят на Съюза у нас.

Официалното откриване продължи с фолклорна и музикална програма, изнесена от Вокална група “Детелини” и клас по народно пеене при НЧ “Пенчо Славейков 1871”, гр. Трявна с ръководител Николина Кирилова. В чест на 73-то Общо събрание на Българския есперантски съюз бе засято дръвче в парка пред Районен съд-Трявна, като спомен за проведеното есперантско мероприятие.

Международният език Есперанто е създаден от д-р Заменхоф през 1887 год., като резултат от вярата на хората по света за по-голяма социална справедливост. Идеята за обединяване на хората от различни националности е дълбоко хуманна и благородна. Есперанто е създаден за разрешаване на международни конфликти и войни, за мир в света и международна справедливост. 

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Българският фолклор завладя сърцата в Бали

Published

on

След триумфа си в Тайланд през 2023 година танцовата формация „Хопни ми, тропни ми“ и трио „Звън“ продължават да покоряват световните сцени.

Тази година те бяха специални гости на Buleleng International Rhythms Festival 2025 в Индонезия – първото международно събитие на изкуствата в Бали, препоръчано от ЮНЕСКО и Международната организация за фолклорно изкуство (IOV).

Фестивалът, провел се от 10 до 15 март, събра арт делегации от Тайван, Южна Корея, Тайланд, България и Япония, които представиха уникалните си традиции чрез музика, танци и културни работилници.

Българската група бе единственият представител от Европа, а изпълненията ѝ предизвикаха бурни аплодисменти и възторжени реакции сред публиката.

Особено вълнуващ момент бе, когато две балийски момичета, вдъхновени от българските артисти, облякоха народни носии, изиграха традиционни хора и гордо развяха българския трибагреник.

„Този фестивал доказа, че изкуството свързва култури и народи“, споделиха организаторите при закриването на събитието.

Формация „Хопни ми, тропни ми“ и трио „Звън“ не само популяризираха българския фолклор, но и оставиха трайна следа в сърцата на участниците и публиката в Бали.

Зареди още

Култура

Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново

Published

on

В „България: кратки хроники“ представям своя поглед върху отделни събития от целия спектър на българската история. Това сподели авторът на книгата проф. Пламен Павлов при представянето ѝ в Исторически музей – Дряново. Изданието обхваща историята на България, от Праисторията по българските земи до Средновековието ни.

Историкът посочи, че представената информация е през призмата по-скоро на неговото амплоа като писател и дори журналист, подплатена и с научни факти и с документи. Книгата на професор Павлов „България: кратки хроники“ е в две части. Тя е отпечатана от издателство „Изток-Запад“. Том първи обхваща периода от Праистория, Античност и Средновековие по българските земи. В него авторът проследява някои по-слабо известни или напълно непознати теми за събития и личности от миналото – от Праисторическите епохи до гибелта на Средновековната българска държава.

Директорът на ИМ – Дряново Иван Христов благодари на проф. Павлов, че е приел поканата да представи за местната общественост книжното издание. В своето приветствие Христов подчерта, че „България: кратки хроники“ е безценен източник, с който всеки българин трябва да се запознае и да се гордее с историята ни.

Срещата в Дряново с дългогодишния преподавател от Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”, който е и автор на учебници, публицист и писател, бе уважена от заместник – кмета на Община Дряново Диляна Джеджева, председателя на Обществен комитет „Васил Левски“ – Дряново Георги Цветков, представители на архиерейското наместничество в Дряново, преподавателя във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ проф. Маргрета Григорова, общественици и граждани.

„В тази книга се опитвам да сведа до хората, това, което е най-близо до научното знание. Затова и форматът на настоящото издание е именно такъв. Тя е продукт на моите журналистически, публицистични и писателски нагласи. Опитах се да събера част от статиите, които съм писал и които са публикувани във вестници, списания и сайтове, с техните историографии“, разясни историкът.

Проф. Павлов коментира, че в книгата си е цитирал местното онлайн издание „Дестинация Дряново“, чийто автор Николай Карагьозов първи разпространи публикация за грандиозните открития в пещерата Бачо Киро, които преместиха появата на вида „хомо сапиенс“ близо 10 000 години по-рано. В изданието читателят ще открие нови сведения за пещерите „Козарника“ и „Бачо Киро“ край Дряново, неолитната революция, цивилизацията Варна, въстанието на Спартак, добави още историкът.

Най-много от поместените статии са за Първото и Второто Българско царство. В книгата има раздел, посветен на Битолския надпис, в който през 1015 г. цар Иван Владислав се обръща както към своите поданици и към бъдещите поколения. Според изложената хипотеза в книгата на проф. Павлов най-вероятно силно повреденият днес надпис, някога е бил римуван.

Сред интересните хипотези в изданието е и че България не пада под османско робство през 1396 г., а години по-късно – през 1422 г. с падането на Видинското царство. Фактите и документите показвали и че Добруджанското деспотство продължавало да съществува до 1399 година.

„Целият процес на залеза на българската средновековна държава изобщо не е това, което си мислим, а е свързано с интересни събития и личности, които нямаме право да забравяме“, твърди професор Павлов.

Втората част на „България: кратки хроники“ се очаква да излезе от печат през пролетта на 2025 година. В нея са застъпени събития от османското владичество, Възраждането и Нова история, сподели още Пламен Павлов.

Зареди още

Култура

Валя Балканска ще открие фестивала „Семе българско“

Published

on

Единадесет срещи с единадесет будители, единадесет тематични зони и още толкова ателиета за деца и възрастни, безценни разговори с пазителите на българските традиции, зелени активности и музикални предизвикателства. Това са само част от инициативите, които предлага единадесетото издание на обичания от всички Национален фестивал „Семе българско”, организиран с подкрепата на Община Севлиево. 

Начало на тазгодишната фестивална приказка ще даде космическият глас на България – Валя Балканска, под съпровода на гайдаря Петър Янев, за да се чуе надалече, че в Севлиево, на 26 и 27 април, от кълна до върха – все е българско! 

На сцената ще видим още: звездата на родната ни естрада Йорданка Христова, ансамбъл „Загоре”, Йордан Петев от „Гласът на България” + Live band, ансамбъл „Развитие”, оркестър „Севлиево”, ФТА „Боженци”, трио „Звън”, ТК „Хопни ми, тропни ми”, много самодейни фолклорни и поп изпълнители. Фестивалната програма включва прожекция на световно известния филм на режисьора – историк Любомир Радев „Долината на тракийските храмове”, както и представяне на интерактивния спектакъл „Школото” с Диян Павлов – Джими.

В Средището на будителите ще ни очакват: родовият терапевт Аида Марковска, учителят Димитър Гилев, дърворезбарят Уста Дарин, доц. д-р Катя Узунджалиева от Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, режисьорът-историк Любомир Радев, писателката, която разкрива „дълбините на душата” Румяна Халачева ще ни разкаже повече за мисията на гласовото „ЯТ” от свещената глаголица, вещият тъкач майстор Миглена Чаталова –  за нишките на живота свише, Радина Велчева – създателката на фондация „Искам бебе”, за да си поговорим за фундаменталната потребност да бъде съхранен българският генофонд, за силата на родовата памет, за гласа на корена и още много други теми.

А гласът на съвременния българин ще може да бъде чут в специално обособената зона „Гордост българска”. В нея всеки гост на фестивала ще може да застане пред камера и да сподели с какво свързва името „България” и кое ни дава повод за лична и национална гордост. Изречените добри думи и послания ще се превърнат в основа на едноименен видеоклип, посветен на единадесетото издание на фестивала. 

„Домът за семена” отново ще е с отворени врати, за да открият посетителите любимите семена на български сортове зеленчуци, цветя и зърнени култури. Отворени за всички гости ще са редица тематични зони като „ДОБРОдарие“, обединяваща благотворителни щандове и томбола с благородна кауза, „Родно” – представяща изделия с българска бродерия, музикални инструменти и др., „Харно”, която ще предлага практични вещи от родния бит, „Китно” –  за цветя, разсади и декоративна растителност, „Ръкотворие” – демонстрация на занаяти като грънчарство, тъкачество, хлебопекарство, Фермерски пазар „ОТ БГ” – пълен с изкушаващи пчелни, млечни и месни продукти, плодове и зеленчуци, с гарантиран български произход.

И тази година във фестивала  се включват представителите на фондация „Гората БГ”, които ще раздадат  дръвчета. Богата програма е предвидена за най-малките посетители: забавно-образователни игри в зоната на Природен парк „Българка”, тематични ателиета с подкрепата на „Хитачи” за рисуване с японската техника „Ебру, за изработка на хвърчила, свещи и на чаровните Чичко Тревичковци, месене и печене на хлебчета с „Дар Лимец”, и още, и още.

Два дни ценно знание, българска музика и фолклор, родни вкусове и традиции. 26 и 27 април, парк „Казармите” – Севлиево. Вход свободен!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица