Свържи се с нас

Култура

Българският есперантски съюз посвети стихотворение на кмета на Трявна

Published

on

Българският есперантски съюз посвети стихотворение на кмета на Община Трявна г-жа Силвия Кръстева, написано на български и есперантски език от писателя есперантист и главен редактор на сп. “Български есперантист” г-н Георги Михалков. Творбата бе изрецитирана от нейния автор по време на официалното откриване на 73-я Конгрес на БЕС в Трявна в знак на благодарност за гостоприемството и провеждането на събитието под патронажа на кмета на Община Трявна.

“Трявна” – стихотворение на български език 

“Трявна” – стихотворение на есперанто

73-тото Общо събрание на съюза започна с приветствие от страна на Радка Личева, която е активен член на есперантското движение и ярък представител на възрожденския град в БЕС. В конферентната зала тържествено прозвуча химна на Есперанто, който изправи всички участници на крака пред внесените знамена на дружествата и това на Българския есперантски съюз.

Приветствие към всички присъстващи от името на кмета на Община Трявна отправи Кольо Дабков – старши експерт “Култура, образование, спорт и здравеопазване” при Община Трявна.

“Уважаеми госпожи и господа, за съжаление аз не мога да се обърна към Вас на Есперанто, но съм изключително щастлив, че мога да ви предам поздравите на кмета на Община Трявна г-жа Силвия Кръстева с добре дошли в Трявна по няколко причини. Първата е, че Вие сте избрали нашия град за провеждането на Вашия форум, втората е, че се гордея, че Трявна има какво да Ви покаже като културно-историческо наследство, което може би вече сте видели и ще видите и третата е, че Ваш член е нашата отколешна съгражданка г-жа Радка Личева, за която есперантото е една от многото насоки на обществена деятелност. Желая й здраве, както и на всички Вас, и нека продължава все така упорито да се развива в областта на фолклора и в областта на есперантото!”, сподели г-н Кольо Дабков и подари на ръководството на Съюза дар за спомен от Трявна.

Своята благодарност и успех на 73-я конгрес на есперантистите в Трявна изказа и председателят на БЕС инж. Борис Гаджанов, който подчерта, че след двугодишно прекъсване събранията отново са факт и домакин след този дълъг период е именно живописния град Трявна.

“Позволете ми от Ваше име да благодарим на домакините и по-специално на г-жа Кръстева, че се съгласи да проведем конгреса под нейния патронаж. В знак на нашата благодарност бих искал да поднеса скромни подаръци от името на съюза – това е календар, който да напомня на Община Трявна за историята на българското и международно есперантско движение, книги от Георги Михалков, от г-жа Милена Попова и един сувенир.  Благодаря Ви за вниманието и пожелавам успешна и ползотворна работа на 73-то Общо събрание на БЕС”, завърши председателят на Съюза у нас.

Официалното откриване продължи с фолклорна и музикална програма, изнесена от Вокална група “Детелини” и клас по народно пеене при НЧ “Пенчо Славейков 1871”, гр. Трявна с ръководител Николина Кирилова. В чест на 73-то Общо събрание на Българския есперантски съюз бе засято дръвче в парка пред Районен съд-Трявна, като спомен за проведеното есперантско мероприятие.

Международният език Есперанто е създаден от д-р Заменхоф през 1887 год., като резултат от вярата на хората по света за по-голяма социална справедливост. Идеята за обединяване на хората от различни националности е дълбоко хуманна и благородна. Есперанто е създаден за разрешаване на международни конфликти и войни, за мир в света и международна справедливост. 

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица