Свържи се с нас

Новини

„Пътна полиция“ Габрово с препоръки към зрелостниците!

Published

on

Дните преди предстоящите абитуриентски балове са свързани с много емоции сред завършващите ученици. Но все по-често се наблюдават сериозни нарушения на обществения ред и нарушение на правилата за движение, което от своя страна крие опасност за живота и здравето, както на учениците, така и на всички участници в движението.

Под въздействие на емоциите зрелостниците или техни приятели управляват автомобилите си с превишена скорост, извършват опасни маневри; отнемат предимството; преминават при червен сигнал на светофара; неправилно превозват пътници, показващи се от прозорците и люковете на автомобилите или седнали върху рамките на вратите; возят повече пътници от броя от местата за сядане; управляват се автомобили от неправоспособни водачи и/или употребили алкохол и/или наркотични вещества; подават се неразрешени светлинни и звукови  сигнали, както и агресивно поведение към останалите участници в движението, главно към пешеходците.

В тази връзка от сектор „Пътна полиция“ обръщат внимание да се спазват някои основни правила!

За вашата сигурност се движете с по-ниска скорост. Така дори ще ви забележат!

Бъдете толерантни към другите участници в движението, които не празнуват. Помнете, че червеният сигнал на светофара не дава предимство на празнуващите!

Неправилното положение при возене може да доведе до тежки наранявания, ако на пътя внезапно възникне препятствие или рязко бъде променена скоростта на движение.

Не сядайте зад волана, ако не сте правоспособен водач или ако сте употребили алкохол или наркотици.

Учестеното използването на светлини и звуков сигнал от автомобила ви може да се възприеме като знак за възникнала опасност и да доведе до неадекватни реакции у останалите участници в движението. Понякога силният шум може да дезориентира малки деца или възрастни хора, и внезапно да ги провокира към непредвидими реакции и поведение на пътя.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Пътищата в региона са проходими при зимни условия

Published

on

Пътните настилки в община Габрово са проходими при зимни условия. Общественият транспорт в града и по междуградските транспортни линии се движи по график по утвърдените маршрути.

Без електроснабдяване, поради авария по далекопровода, са селата от кметство наместничество Здравковец.

Температурата на връх Шипка е 4⁰C, има мъгла, пътна настилка е мокра, няма нови ограничения на движението.

Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване утре и в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия.

Необходимо е шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват дистанция, да не предприемат резки маневри и да не изпреварват специализираните машини, които обработват настилките.

Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20. В Агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища, информират още от АПИ.

Прогнозата на метеоролозите показва, че в Северна България и планинските райони дъждът ще преминава в сняг, с което се увеличават предпоставките за заледяване и хлъзгавост особено рано сутрин, когато и температурите са по-ниски. Очаква се по планинските проходи и в Лудогорието да има условия за снегонавявания, а в северозападните райони – на поледици.

Зареди още

Новини

Честит Ивановден!

Published

on

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.

В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.

Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.

У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.

Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.

Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.

Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.

Зареди още

Новини

Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

Published

on

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).

Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.

Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.

Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове. 

Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.

лк

Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица