Свържи се с нас

Култура

Демонстрации и шествие за Дните на дърворезбата в Трявна

Published

on

На 6 май отбелязахме един от най-големите и обичани български празници, с който поставяме начало на лятото и новата стопанска година – Гергьовден! По традиция във възрожденска Трявна празничният ден винаги се свързва с провеждането на престижните Дни на дърворезбата и красивите демонстрации на Специализираните училища по изкуства към Министерство на културата, които се организират и с финансовата подкрепа на Община Трявна.

Три дни градът бе център на занаятите, представяни на площад “Капитан Дядо Никола” от пет учебни заведения с ресор приложни изкуства – НГПИ “Тревненска школа” с демонстрации на интериорен дизайн, иконопис и дърворезба; художествена тъкан представяна от НГПИ “Св. Лука” – София и НХГ “Димитър Добрович” – Сливен; прочутата художествена керамика демонстрирана от СХУПИ “Проф. Венко Колев” – Троян и каменоделие от възпитаниците на Професионалната гимназия по каменообработване в с. Кунино.

Събитието бе официално открито от зам.-министъра на културата г-жа Весела Кондакова, кмета на Община Трявна г-жа Силвия Кръстева, директора на НГПИ “Тревненска школа” г-н Орфей Миндов, областния управител на област Габрово г-жа Ралица Манолова и зам.-областния управител на област Габрово г-н Ивелин Стоянов, които поздравиха всички бъдещи майстори-занаятчии и пожелаха успех на тазгодишните Дни на дърворезбата.

“Много се радвам да се срещна с жителите и гостите на града също не по-малко се радвам да се видя с нашите ученици. Честит празник и на Вас! Много се радвам, че сте тук и не забравяйте колко сте важни и колко сте ценни и се забавлявайте във всеки един момент! Бъдете вдъхновени и пазете искрата в себе си, това е най-важното! На всички останали пожелавам да не забравяме да помним и да сме заедно!” сподели зам.-министърът на културата г-жа Весела Кондакова.

Кметът на Община Трявна подчерта, че тревненци са успели да съхранят традицията на занаятите във времето и основно свидетелство за това е именно Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа”.

“Искам да Ви пожелая да се насладите на програмата, която съвместно с Министерство на културата, НГПИ “Тревненска школа” и Община Трявна сме подготвили през тези три дни. На учениците пожелавам да продължават да творят, нека “Св. Георги” закриля всички Ви и да продължаваме да увековечаваме това, което нашия град има! На добър час на поредните Дни на дърворезбата!”, завърши г-жа Кръстева. Че художествените училища са съвременните продължители на възрожденските школи и днес тяхната мисия е развитие на занаятите, превърнали се в изкуства, сподели и директорът на НГПИ “Тревненска школа” г-н Орфей Миндов.

По традиция празничният ден продължи с мащабно шествие от сградата на художественото училище до музей “Даскалова къща” в Трявна по главната улица на града. Майсторите дърворезбари бяха предвождани от иконата на “Св. Георги Победоносец” и под звуците на три каба гайди. Музей “Даскалова къща” не е избран случайно за крайна точка на традиционното шествие, тъй като мястото е сред люлките на занаята, свързан със съвременните дърворезбари. Тук през 1808 год. се осъществява прочутият облог между майстора Димитър Ошанеца и неговият калфа Иван Бочуковеца, в резултат на което таваните на къщата грейват с красивите резбовани слънца, запазени и до днес. В знак на почит всяка година по това време на годината ученици, бивши възпитаници на художествени училища, хора на изкуството и занаятчии отдават своята почит с поднасяне на венци и обменят своя опит, който говори само едно – че и днес има съвременници на ярките тревненски майстори, оставили възрожденските занаяти в сигурни и кадърни ръце.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица