Свържи се с нас

Култура

Започнаха Априловите дни на културата

Published

on

Днес, 11 май, Денят в който почитаме Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий започнаха Априлови дни на културата.

24-годишната традиция бе продължена и тази година, чието начало бе поставено в Актовата зала на Национална Априловска гимназия.

Събитието бе открито от директора на НАГ г-жа Елвира Христова, която приветства присъстващите и произнесе тържествено слово. В ръка тя държеше фототипното издание „Заветът“, посветено на Благодетеля Васил Априлов, което символично постави върху рояла в Актовата зала, за да бъде духовен стожер на цикъла от културни събития. Откриването бе уважено от заместник – областния управител на Габрово Ивелин Стоянов.

В своето приветствие Елвира Христова обвърза началото на събитието с честването на Деня на светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Тя пожела Априловите дни на културата да укрепнат и да достигнат Христовата възраст, на която „умът хладнее, а сърцето остава горещо“.

„На прага сме на една поредица от събития, които чакаме с нетърпение и сме подготвили много старателно. Искам да приканя учениците, които преживяват това за първи път, да се усетят истински домакини на тези събития. Да подхождат с любопитство, защото както всички „априловци“ сме положили клетва – трябва да презираме духовната леност. Нека да отдадем дължимото на усилията на онези, които са създали тази традиция“, каза в своето обръщение по повод откриването на Априловите дни на културата, които ще продължат до 24 май.

Първа от инициативите, попаднали в тазгодишното издание на Априловите дни на културата, бе интелектуалната игра „Шифърът на Априлов“, чиято цел е да бъде открит заветът на Благодетеля, който той отправя към своите последователи.

В дидактическата игра участваха 5 отбора, разделени по цветове и носещи имената на древни народи, които трябваше да изпълнят различни дейности. Отборите бяха съставени от по петима ученици от различните випуски, ментор и ръководител. Участниците в „Шифъра на Априлов“ трябваше да се справят с решаването логични задачи, кръстословици, загадки, мистерии, съобразени с техните знания.

А жури, съставено от представители на различни класове и учители, оценяваше изпълнението на задачите.

В рамките на Априловите дни, утре 12 май в зала „Възраждане“ тържествено ще бъде изпратен випуск 2022, което ще премине под надслов „Аз не съм суеверен“. В петък, 13 май, от 10.35 часа във фоайето на новия корпус на НАГ ще се състои музикално междучасие с новата група на Момчил Косев. Същият ден, но от 13.50 часа в Актовата залата на гимназията ще бъде представен новият брой 18 на хуманитарния сборник „Денница на новобългарското образование“.

В събота, 14 май, от 10.00 часа на онлайн платформа ще се проведе среща с преподаватели от Софийския университет, на тема „Какво могат философията и световете на езика?“.

Новата седмица ще започне на 16 май от 10.00 часа в Актовата зала, с творчески обмен „Между редовете“ на ЧНУ „Ерик Кестнер“ и НАГ. На 19 май ще се проведе спортен празник и ден на таланта. Априловите дни ще завършат на 24 май с тържествено отбелязване на Деня на славянската писменост и култура, както и с абитуриентски бал.

Сред инициативите от програмата по отбелязване попадат и други културните събития, които ще се проведат до края учебната година.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица