Свържи се с нас

Новини

Послание за мир в Деня на Европа със светлинния 3D спектакъл „Представи си“

Published

on

Денят на Европа ще бъде отбелязан с триизмерно видео мапинг шоу „Представи си“ на фасадата на Национална галерия/Квадрат 500 в София от 6 до 9 май 2022 г. Шоуто с начален час 21.00 часа ще бъде част от Фестивала за светлинно изкуство LUNAR. В Европейската година на младежта представеният спектакъл ще онагледи битката между вътрешните ни гласове, като постави акцент върху основни европейски ценности и отправи послание за мир в Европа.

Организатори на спектакъла са Бюрото на Европейския парламент в партньорство с Представителството на Европейската комисия в България. Медиен партньор е bTV. Шоуто ще може да бъде гледано на живо от 20.30 ч. на 9 май на интернет страницата на Европейския парламент в България www.europarl.bg, както и във Facebook и YouTube.

Историята, разказана чрез спектакъла, ще бъде представена през погледа на млад човек, у когото се борят вътрешните гласове на страха, съмнението, но и на надеждата и вярата. Чрез емоциите, съпреживени по време на спектакъла, до всеки зрител ще може да достигне посланието за мир като една от основните цели, залегнали в основата на създаването на Европейския съюз.

Отбелязването на Деня на Европа с подобен тип красиви и впечатляващи спектакли се превърна в традиция за Бюрото на Европейския парламент, което в партньорство с Представителството на Европейската комисия в България организира запомнящи се светлинни шоута. След двегодишно прекъсване в резултат на пандемията, тазгодишното издание ще бъде част от още по-мащабен Фестивал за светлинно изкуство LUNAR https://lunarlights.eu/program/, включващ две видео проекции и четири статични проекции върху сгради, както и шест светлинни инсталации и интерактивно ателие за рисуване със светлина.

Ден на Европа – 9 май

Денят на Европа е празник на Европейския съюз, на единството и мира на стария континент. Отбелязва се на датата, когато френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа.

На 9 май 1950 г., 5 години след края на Втората световна война, той призовава за обединяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти. „Декларацията на Шуман“ е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС.

Новини

Зам.-областният Андрей Николов поздрави ПМГ за празника

Published

on

С концерт – спектакъл „Свободата вътре в нас“, ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ отбеляза своя патронен празник и 150 години от Априлското въстание. Заместник – областният управител Андрей Николов поздрави директора на гимназията Цветана Кюмюрджиева.

Той ѝ подари цветя в знак на признателност за високите постижения на учениците и учителите, които заедно изграждат облика на училището като едно от най-престижните в региона и страната.

В приветствието си Цветана Кюмюрджиева припомни имената на многобройните изявени възпитаници на гимназията: Михаил Михалев, Ангел Раев, Никола Цанев, Добромир Тосев, Петър Мурджев, Мира Русинова, Вяра Пенчева, Вероника Косова, Михаил Башев, Димитър Чакалов, Александър Едгар, Давид Едгар, Александър Савеков, Виктория Живкова и още много прекрасни младежи, прославили училището в града и извън пределите на Габрово.

В продължение на час и половина зала „Възраждане“ се превърна в сцена на таланта, духа и родолюбието. Прозвучаха незабравими патриотични стихове и любими на поколения българи песни, а своя емоционален поздрав с танц отправиха ТШ „Лиана“ и ДФА „Габровче“.

Публиката неведнъж избухваше в аплодисменти, развълнувана от искреното послание на младите хора – че свободата не е само историческа памет, а жива ценност, която всеки носи в сърцето си.

Зареди още

Култура

Четирима пианисти от МК „Весела“ ще свирят на рояла на Панчо Владигеров

Published

on

Мира Русинова, Иво Велков, Ай Хасегава и Полина Флориду са четиримата млади пианисти от Музикален клуб „Весела”, които ще свирят в София на 23 май на личния роял на композитора Панчо Владигеров. Изявата им е точно в навечерието на най-цветния и най-български празник 24 май, а поводът – Европейската нощ на музеите.

Прекрасната инициатива предвижда различни събития, които се организират в музеите на столицата и страната, и дава възможност за безплатен достъп до тях на всички хора. Любезната покана за участие към Музикален клуб „Весела” идва от директора на къща – музей „Панчо Владигеров”-София, г-жа Юлияна Караатанасова.

С една от трите едногодишни стипендии на МОН, определени за деца с изявени дарби от Националния конкурс „Път към славата” бе удостоена Полина Флориду – 11 клас. За отличното си участие на Международния конкурс „Вивапиано”, тя спечели Първа награда с най-висок бал от точки.

Мира Русинова – 9 клас, спечели „Златна лира на Орфей” от конкурса „Орфееви таланти”- Пловдив и диплом за Отлично представяне от конкурса „Път към славата”- София. На Международния конкурс „Вивапиано”, Мира завоюва Първа награда, както и Специална награда за концертно участие в Люксембург, което предстои. Тя участва и като солист на Габровски камерен оркестър в концерта на деца-солисти.

Ай Хасегава – 10 клас, осъществи своята награда, като пътува до едноименната столица на Люксембург и участва с 20-минутна програма в концерта на лауреатите от „Вивапиано”, спечелили тази награда. Организатор и символичен домакин на събитието бе композиторката Албена Петрович-Врачанска, която живее и работи там. А на конкурса „Музиката и Земята” в София, Ай получи награда за най-добро изпълнение на пиеса от български композитор.

За изпълнението си на „Песен” от Димитър Ненов, Иво Велков – 9 клас, получи мечтаната награда за най-добра интерпретация на българска пиеса от конкурса „Децата на България”- Шумен. На Международния конкурс „Вивапиано”-София, Иво спечели втора награда в своята възрастова група.

Кристина Стефанова – 4 клас, завоюва Първа награда на Международния конкурс „Вивапиано”-София, както и Специалната награда на името на композитора Михаил Пеков, връчена й лично от дъщерята на композитора.

За успешното си участие в Международния конкурс „Орфееви таланти” –Пловдив, Невин Халил- 3 клас бе наградена със „Златна лира на Орфей”, а на Националния конкурс „Светослав Обретенов”- Провадия получи диплом за Отлично представяне.

Интензивните музикални изяви на Адриана Кънева – 12 клас, през последните месеци бяха добра подготовка за нейното предстоящо ежедневие. На конкурса „Музиката и Земята”-София, тя спечели награда за ярък талант от пианиста Фидоси Керчев, член на журито. От онлайн- конкурса „European Virtuoso” завоюва Златен медал. Пътува и до Будапеща, където се изяви в две концертни участия. Адриана свири 4 пъти като солист – с Камерен оркестър-Хасково, с Габровски камерен оркестър и 2 пъти с оркестър „Симфониета”-Шумен. Младата пианистка ще продължи образованието си в Музикалната академия в София, където вече е приета за студентка в инструменталния факултет, в класа на проф. Борислава Танева.

Зареди още

Новини

Отново ще има безплатни кръщенета на деца в Габрово

Published

on

На 1 юни, понеделник, в църквата „Успение на Пресвета Богородица“ в Габрово за поредна година ще се извършват безплатни кръщенета на деца до 18 години, родени в Габровската духовна околия. Това съобщи архиерейският наместник отец Руслан Личев.

Ритуалът по приемане на Първото тайнство и въвеждане в християнството ще бъде извършен напълно безвъзмездно. Желаещите да запишат децата си трябва да подадат информация до 29 май на място в църквата.

Допълнителна информация може да бъде получена в храма „Успение на Пресвета Богородица“ в Габрово.

Свето Кръщение е първото от седемте тайнства на Църквата, в което човек приема Божието благословение. Кръщенето е един от най-светлите празници в живота на всяко християнско семейство.

Изборът на Кръстник или Кръстница е от голямо значение, защото те стават негови духовни родители. Тайнството Кръщение се извършва само веднъж в живота и никога не се повтаря.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица