Свържи се с нас

Култура

Престижни награди за Музикален клуб „Весела“ от международен конкурс

Published

on

Престижни награди за Музикален клуб „Весела“ спечелиха петимата млади габровски пианисти, участници в 30-то юбилейно издание на Международния конкурс „Музиката и Земята” – София -2022.

Международното жури присъди Голямата награда на конкурса на деветокласника Виктор Василев. Той бе поканен от артистичния директор на конкурса проф. Жени Захариева да участва в Гала–концерта на лауреатите в Националния музей „Земята и хората”, където по традиция се провежда този уникален форум, посветен на природата в музиката.

Специална награда за клавирно дуо на името на проф. Сачико Кодама, японска пианистка, член на световно-известното японско дуо Кодама, спечелиха абитуриентките Симона Тодорова и Александра Станева. За тях тази награда е високо признание и един своеобразен венец на 10-годишната им съвместна творческа дейност като клавирен дует на 4 ръце.

Специалната награда за артистично изпълнение на името на проф. Жермен Муние, изтъкната френска пианистка и дългогодишен председател на журито на този конкурс, стана притежание на осмокласничката Адриана Кънева, която се представи с творби на Шопен и Лист.

С поощрителна награда за изпълненията си на две виртуозни пиеси, бе отличена Ай Хасегава – 6 клас, която за първи път участва в този международен конкурс.

С една от двете награди за високи педагогически постижения, бе удостоен клавирният педагог на младите пианисти Весела Пенева, която изрази благодарността си към проф. Жени Захариева и проф. Шантал Стиляни, председател на журито, за високата оценка на нейните ученици и съвместната им творческа работа.

Жермен Муние е родена в Ньой сюр Сен, Муние печели първа награда в Консерваторията в Париж. Работила е с пианистите Ив Нат и Магда Таляферо. Тя е преподавала в École Normale de Musique de Paris, в Залцбург, както и в България, където създава конкурса Алберт Русел. С пианистката Хелен Боски тя формира дует с много богат репертоар, записвайки произведения на Моцарт, Клементи, Дебюси и Бузони (диск REM). Голям почитател и тълкувател на Шопен, Муние създава Шопен-Фестивал в Оранжери на Парк де Багатели в Париж, на който тя беше заместник-председател. Сред многото й ученици са таланти като Катрин Колард, Франсоаз Тинат, Véronique Bonnecaze, Ерик Бершот, Павлос Ялуракис, Александър Таро, Джефри Грис, Матилд Каре, Румен Крумов, Илиана Тодорова, Франсоа Шушан, Франсоа Доде, Жан-Луис Хагенауер, Андреа Тусачиу, Уалид Акл, Hélène и Marie Desmoulin, Patrick Fayad, Hervé Billaut, Андре Исоар, Каролайн Сейгман, Мишел Лоран, Клод Болинг, Мари Кодама и Момо Кодама. Жермен Муние умира в Париж през 2006 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица