

Новини
МОН отпусна средства за ремонт на покрива на НАГ и НМО в Габрово
Министерство на образованието и науката осигури необходимите средства на Национална Априловска гимназия, в размер на близо 430 000 лева, за цялостното завършване изпълнението на основен ремонт на покрива, мълниезащитна и заземителна инсталация. Новината съобщиха от Областна администрация – Габрово.

Дейностите са включени към проекта за основен ремонт, реставрация и модернизация на сграда на Национална Априловска гимназия и на Националния музей на образованието – Габрово.
Писмо за отпуснатите средства получиха днес директорът на НАГ г-жа Елвира Христова и началникът на Регионално управление на образованието в Габрово г-н Георги Маринов.

Средствата са от инвестиционната програма на министерството за 2022 г и са отпуснати след проведена работна среща на областния управител Ралица Манолова с началника на кабинета на министъра на образованието д-р Иван Модев и началника на кабинета на министъра на културата Николай Сайков, по време на която са обсъждани възможностите за осъществяване и реализиране на проекти в областта на реставрационно-консервационните дейности на обществено значими сгради в областта, както и възможности за инструменти за финансиране на подобни дейности. – информира г-жа Манолова.

„Сградата на Национална Априловска гимназия е реликва за всички нас, не само габровци, а за страната ни. Тя е богатство – в архитектурен, културен и образователен аспект и аз приех като свой дълг и кауза намирането на начин да я съхраним“, обясни областният управител и подчерта, че е благодарна за изключителното разбиране и бързата реакция от страна на държавата.
Манолова е категорична, че в лицето на МОН вижда готовност и воля за довършване на този проект до края, за да може учениците и учителите да провеждат учебен процес в нормални условия.
Получила е уверение, че предстои одобрение на средствата за ремонт и на сутерена, от страна на МОН.
След което остава последната стъпка за реализация – реставрация на фасадата и мерки за енергийна ефективност и смяна на дограма, за което Министерство на културата е поело ангажимент.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Когато пътуването зове, а колата ти отказва – не губи време!


Лято е. Стягаш багажа, планирал си всичко… но автомобилът ти решава да си „вземе почивка“ точно сега. Или току-що си се прибрал от чужбина и няма с какво да се придвижваш в България?
ВАИКАР е тук за точно такива моменти! Компанията, ползваща се с отлична репутация, предлага коли под наем в Габрово.
Фирмата осигурява надеждни, изцяло проверени автомобили, които ще ти върнат контрола и свободата да пътуваш, накъдето пожелаеш.
ВАКАР работи без почивен ден, с национално покритие и цени, които наистина си заслужават.
Резервирай своя автомобил още сега на +359 999 009 008 или посети офиса на ул. „Емануил Манолов“ №28 в Габрово.
Не оставяй лятото да мине без пътуване. Вземи кола от ВАИКАР и тръгни!
Крими
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой


Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.
След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.
За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.
Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Култура
Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор


Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.
С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.
Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.



-
Новинипреди 7 дни
Габрово ще отбележи националния ден на безопасност на движението на 29 юни
-
Културапреди 6 дни
История и изкуство се преплитат в Националния пленер по живопис на Дряново
-
Новинипреди 3 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Икономикапреди 7 дни
Над 4 млрд. лева ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност
-
Културапреди 6 дни
Литовският оркестър „Garsas“ ще омагьоса публиката на Биг Бенд парада в Габрово
-
Новинипреди 7 дни
District R Auto-Moto Fest стартира на летище „Алфа-Метал“ край Габрово
-
Новинипреди 2 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Новинипреди 5 дни
Жителите на кв. „Шенини“ в Габрово започват изграждането на нов параклис