Свържи се с нас

Новини

Нови технологични решения в полза на природата и в Габрово

Published

on

С екологичен семинар, на тема „Иновативни и демонстрационни решения в управлението на отпадъците и опазване на околната среда“, беше поставен финал на демонстрационния проект на Габрово за управление на отпадъците. Събитието представи новите технологични решения за „умно“ разделно събиране и превенция над отпадъците.

То акцентира върху предизвикателствата на Европейския зелен пакт и бяха демонстрирани решения за мониторинг на околната среда и въздействие срещу климатичните промени чрез системи „умен дом“.

Символично начало на семинара бе поставено от Таня Христова, кмет на община Габрово, която отправи приветствие към присъстващите, както в залата така и онези, които споделиха събитието виртуално. „Днес ще поставим финал на една емоция, на една инициатива, която ни научи на много нови неща, както в експериментирането, така и в отношението ни към околната среда и към самите нас“, сподели Таня Христова и допълни, че в момента се намираме в един много важен етап – период, в който приключваме една оперативна програма и сме на прага на една вълнуваща нова оперативна програма с много силни ангажименти към всички нас, защото управлението на отпадъците е отговорна и важна цел.

Кметът на Габрово отправи и едно послание: „Нека подобни пилотни проекти продължат, за да дават възможност за партньорски коалиции, чрез които талантът и нестандартните форми на мислене могат да се претворят в практически решения, които имат реална полза за нашата природа“.

След откриването екологичното събитие продължи с представяне на изпълненото по проекта за изпълнение на пилотен демонстрационен проект в областта на управлението на отпадъците на територията на гр. Габрово. Тодор Попов, ръководител на проекта, сподели повече за трудностите, предизвикателствата и добрите решения, станали възможни чрез реализирането на заложените дейности.

Емоционално и вдъхновяващо, Никола Рахнев, управител на Smart Business Company, представи своето участие като изпълнител в доставката на двете депозитни вендинг машини. Той сподели повече за мечтите, за смелостта и за постиженията. Като символ на съхранената природа, г-н Рахнев подари на Община Габрово дърво – японска върба, с пожеланието нейният цвят да напомня за постигнатите резултати от проекта.

Последва любопитната и много полезна българо-италианска презентация, представена от инж. Кирил Желязков, изъплнителен директор на СБС АД, Карло Алберто Баесо и Карло Вентурато от Eurven S.r.l. Italia. Бяха представени различни технологични новости, както и специализирани предложения за хардуерни и софтуерни решения за умно разделно събиране на отпадъци.

Семинарът продължи с демонстрация на двата депозитни вендинг автомата, като посетителите имаха възможността да тестват функционалността на машините, предавайки алуминиеви кенчета и пластмасови бутилки. В предверието на Ритуалната зала бе оформен и своеобразен център за демонстрации, където бяха разположени и други решения за разделно сепариране и шредиране на отпадъци, както и мобилна станция за мониторинг на атмосферния въздух.

Вторият модул на семинара започна с неочаквано събитие за гостите му. Влизайки в залата, те с недоумение видяха, че навсякъде се разпилени отпадъци. Само няколко минути след първоначалната изненада, последва и втора. В залата влязоха еко инспектори, които се опитаха да уточнят кой е авторът на неправомерното замърсяване. Мистерията беше изяснена след появата на артистичната фигура на чичо Спас, който предизвика присъстващите да съберат отпадъците, да ги изхвърлят правилно, а в замяна да получат бонбон.

Чичо Спас разказа интересни факти за природата и отпадъците и благодари с песен: „А на тоз, който чисто твори и тайничко тука поглежда, бих му казал с благодарност дори: За Земята ти си надежда!“ Внезапната поява на Чичо Спас и еко инспекторите бе част от флаш моб изявите, създадени в рамките на проекта. С това артистично намигване продължи втората част на артистичния семинар.

Петър Хераков разказа за предизвикателствата в разработването на еко семейната игра „Чист късмет“, също създадена в рамките на демонстрационния проект. Предизвикателствата на Европейския зелен пакт бяха представени от Руска Бояджиева, представител на сдружение „ПроспектиМ“, която обясни повече за постигането на ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика, в която се очаква до 2050 г. да се постигне нетна въглеродна неутралност.

Последва представянето на новите технологични решения за мониторинг на околната среда в посока към въглеродно неутрално бъдеще. В презентацията си Светослав Матеев от Senstate Technologies SC разясни повече за начините за наблюдение и анализиране на измененията в различни показатели на околната среда, както и технологичните решения, с които това се осъществява.

Умният дом и възможността сами да повлияем на климатичните промени бяха акцентите в представянето на Мирослав Дончев от ЕЛКО ЕП България ООД. Той демонстрира работата на умните системи за управление в домакинствата или в сградите на промишлените предприятия като сподели и различните начини за спестяване на ресурси.

Финал в семинара постави началото на друг демонстрационен проект, който ще се изпълнява с партньорството на Община Габрово и ще приложи друг подход за увеличаване количеството на рециклируемите материали и повишаване качеството на разделното събиране на отпадъци.

В следобедните часове на петъчния ден се проведе и символично откриване на двете „умни“ площадки за подземно разделно събиране на отпадъци, изпълнени по проекта и намиращи се до бл. „Дунав“ 1 и 2 и на ул. „Аврам Гачев“ №33.

Подземните контейнери са с индивидуален достъп, снабдени са със сензори, а данните от тях се предават чрез LoRa мрежа, след което се анализират. Всички домакинства в зоните на двете площадки получиха и индивидуални домакински кошчета с две отделения с цел правилното разделяне на отпадъка при източника.

Запис от екологичния семинар може да видите ТУК.

Презентации от семинара:

Демонстрационният проект на Габрово. Пилотни и иновационни решения

Представяне на хардуерни и софтуерни решения за умно разделно събиране на отпадъци

Предизвикателството „Европейски зелен пакт“ в дневния ред на общините

Технологични решения за мониторинг на околната среда в посока към въглеродно неутрално бъдеще

Умен дом или как сами да повлияем на климатичните промени

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Полицията се самосезира и глоби шофьор на бус след клип в мрежата

Published

on

По повод видеоклип, публикуван в социалните мрежи, от който са видни извършени нарушения на правилата за движение по пътищата от водач на товарен автомобил, Областната дирекция на МВР – Габрово се самосезира.

В резултат на предприетите действия служители на сектор „Пътна полиция“ установиха, че на 22 юни в село Жълтеш, водач на товарен автомобил „Форд“ е извършил нарушения на Закона за движението по пътищата, с които е създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.

След извършената проверка, за констатираните нарушения, са започнати административнонаказателни производства.

Зареди още

Новини

ЖБД „Майчина грижа“ връчи награди на зрелостници от габровски училища

Published

on

За пета поредна година Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ – Габрово отличи зрелостници от гимназиите и средните училища в града. Наградите бяха връчени на 19 и 22 юни.

Тази година четирима от наградените получиха отличие от Фонд „Д-р Тота Венкова – възрожденката“ – фонд с история, захранван от 2022 г. от г-н Иван Несторов от Бостън, САЩ, праплеменник на д-р Тота Венкова.

Наградите са предназначени за зрелостници с отличен успех, ангажираност в благотворителна дейност и лидерски качества, произхождащи от семейства в неравностойно материално положение.

От Националната Априловска гимназия бяха отличени Мартин Емилов Петков и Златко Станиславов Събев. Надежда Стоянова Трифонова от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ получи наградата чрез своята майка и изпрати видеопоздрав с благодарност към Дружеството. Данйьл Преслав Георгиев от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ също бе сред отличените. От Фонд „Хаджи Радка Пенчо Семов“, захранван от благотворителните кулинарни базари на Дружеството, награди получиха Ивайло Янко Димитров и Божидара Ивелинова Митева от СУ „Отец Паисий“.

Наградата на всеки зрелостник е в размер на 300 евро. Останалите средства от благотворителния кулинарен базар от май ще бъдат насочени към летни занимания за деца от семейства в затруднено финансово положение.

ЖБД „Майчина грижа“ изказва благодарност на г-н Иван Несторов и на всички, които подкрепят благотворителните инициативи на Дружеството.

Зареди още

Икономика

Дигиталният клуб Габрово при ГТПП ще продължи работата си

Published

on

Дигиталният клуб при Габровската търговско-промишлена палата е изграден по процедура BG-RRP-1.024 „Изграждане на мрежа от дигитални клубове“ по Инвестиция С1.13 „Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни“ от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). И след приключване на финансирането от НПВУ работата на клуба ще продължи.

На територията на ГТПП е изградено отделно помещение за Дигиталния клуб, в който са обособени пет работни станции, оборудвани с нови компютърни конфигурации и модерно обзавеждане. Осигурена е високоскоростна интернет връзка, както и достъп до разнообразни електронни образователни ресурси за онлайн обучения и самообучение.

Функциите на клуба включват:

  • Оказване на помощ при използването на интернет услуги.
  • Насочване към обучения/ресурси спрямо индивидуалните нужди на потребителите за подобряване на уменията и придобиване на квалификация.
  • Осигуряване на съдействие при работа с електронни административни услуги;
  • Съдействие при онлайн търсене работа: предоставяне на информация за възможностите за ползване на услугите по заетостта;
  • Сътрудничество и местни партньорства (Бюро по труда, Областен информационен център (ОИЦ), местен бизнес).
  • Консултации с кариерен консултант при поискване.

Клубът се включи активно в кампанията „Дигитален будител“. Тя още е в ход, много хора направиха първата стъпка – подадоха заявление за електронен ваучер и вече поеха своя път към нови дигитални умения. Всички услуги са безплатни и ползвателите се подпомагат от наставник.

Дигиталният клуб е на адрес: гр. Габрово, ул. „Брянска“ 30 (сградата на НТС, партер).

Работно време:
Понеделник до петък: 09.00 часа – 12.00 часа, 13.00 часа – 17.00 часа.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица