Свържи се с нас

Култура

„Соло акт“ фест приключи с три специални извънредни награди

Published

on

В Габрово приключи осмото издание на Международния фестивал на монодрамата „Соло акт“. Събитието се проведе от 2 до 7 април на сцените на Драматичен театър „Рачо Стоянов“, Държавен куклен театър – Габрово, зала „Възраждане“ и спортна зала „Орловец“.

За първи път два журиращи състава – на експертите и на журналистите, определиха носителите на наградите. Професионалното жури от театроведи и експерти в областта на културата присъди шест приза в пет категории. Отличени актьори за женска и мъжка роля в категорията  „Изкуството на актьора в моноспектакъла“ са: Йорданка Стефанова за превъплъщението ѝ в „Хроника на едно убийство“, реж. проф. Ивайло Христов и Александър Валериев за ролята му в „Писмо до съветско другарче“, реж. Николай Гундеров.

Наградата „Изкуството на режисьора в моноспектакъла“ грабна актьора Милко Йовчев. Журито я присъди за режисирането му на публиката по време на спектакъла „Списък на всички страхотни неща“. Актьорът я посвети на режисьора на спектакъла – Боряна Йовчева.

Отличиха Майа Петрова в категорията „Изкуството на художника в моноспектакъла“. Призът е за сценографията ѝ в детския куклен спектакъл „Не си търси белята“ на реж. Ваня Иванова.

Наградата за музика в категорията „Изкуството на композитора в моноспектакъла“ отиде при Милен Апостолов за работата му в постановката „Полетът на къртицата“.

Призът „най-добър спектакъл“ журито присъди на постановката „Плач на ангел“ от Стефан Цанев. Моноспектакъл на актьора Христо Мутафчиев и режисьора Стоян Радев. Наградата обяви и връчи кметът на Габрово Таня Христова.

Всеки от отличените творци получи статуетка със символа на фестивала – петел, и парична сума в размер на 700 лв., осигурена от местни фирми, спонсорирали „Соло акт“. Наградените представители на държавни културни институти ще получат допълнителна парична сума за участието си от Министерство на културата. „Соло акт“ е вписан в Методиката на министерството за разпределяне на средствата от Закона за закрила и развитие на културата.

Специалната награда от актьора Димитър Маринов спечелиха младите творци Иванка Шекерова и Ивелин Николов. Те ще участват в майсторския му клас „Актьорска академия за екранни изкуства“, който ще се проведе тази есен в София. Участието им се поема с пълна стипендия от Димитър Маринов и със съдействието на Съюза на артистите в България. Експертното жури отличи играта на Иванка Шекерова в моноспектакъла ѝ „Провинциални истории“ и превъплъщението на Ивелин Николов в детския куклен спектакъл „Не си търси белята“. Известният в Холивуд български актьор лично избра габровския театър и фестивала „Соло акт“, където дари двете места за участници в майсторския му клас.

Алтернативното жури на журналистите връчи наградата „Гласът на медиите“ на моноспектакъла „Полетът на къртицата“ на Полина Христова и режисьорката Веселка Кунчева. Чрез гласуване публиката избра за свой фаворит постановката „Хомеопатия за душата“ на Димитър Иванов-Капитана и Емил Йорданов. Те спечелиха наградата „Гласът на публиката“ с общо 81 гласа от всички зрители, посетили форума през шестте дни.

Още една извънредна награда беше присъдена на осмото издание на „Соло акт“. Габровските театрали отличиха актьора Андрей Карай и спектакъла му „Изповед“ с реж. Сергей Павлюк. Продукцията на Николаевския драматичен театър от Украйна не участва в конкурсната програма, поради невъзможността на актьора да напусне страната си. Публиката го гледа на видеозапис. Инициатори на специалната награда са Държавен куклен театър – Габрово и Драматичен театър „Рачо Стоянов“. Тя е израз на подкрепа към актьора, Николаевския театър и Украйна.

Програмата на „Соло Акт 2022“ представи общо 13 постановки, от които 12 гостуващи на габровска сцена. От тях две бяха чуждестранни – от Украйна и Република Косово. Във фестивала участваха Народен театър „Иван Вазов“, Сатиричен театър „Алеко Константинов“, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив, Държавен куклен театър – Пловдив, Драматичен театър „Стефан Киров“ – Сливен, Драматично-куклен театър „Иван Димов“ – Хасково, Театрална къща „Мим Арт“, Puppet’s Lab, „МаскАрт“ – Пловдив, Николаевският академичен художествен драматичен театър от Украйна, Ментор Зумберай от Република Косово и ДТ „Рачо Стоянов“, който е организатор на събитието.

Кметът на Габрово Таня Христова и директорът на габровския театър Петко Койчев официално закриха осмото издание на Международния фестивал на монодрамата „Соло акт“. Събитието се осъществи с подкрепата на Министерство на културата и Община Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица