Крими
Четирима са установените само през март в Габрово, палили суха растителност

По информация на РД „Пожарна безопасност и защита на населението“ за месец март в община Габрово са установени 4 души, които палят суха растителност, в следствие на което пожарът се разпространява в сухи треви и в горския фонд. На същите са съставени актове по закона на МВР, който предвижда санкция в размер от 200 до 2000 лева.
Първият от разкритите палежи е от 25 март в село Трапесковци. Пожарът се разпространил в сухи треви и храсти. Два дни по-късно, на 27 март, в местността Градище пожарът се разпространява в горския фонд. На следващия ден, 28 март, в село Киевци пожарът се разпространил в земеделска земя и горския фонд. На 30 март в село Враниловци пожарът се разпространил в сухи треви и храсти.
Припомняме, че със заповед №РД-02-01-55/22.03.2022 на Областен управител на област Габрово, по предложение на Директора на РДГ – Велико Търново е определен за пожароопасен сезон периода от 01.04.2022 г. -до 31.10.2022 г.
Със заповедта се забранява паленето на огън и извършване на огневи работи на разстояние по малко от 100 метра от границите на горските територии. Оповестяват се и правилата за създаване на необходимата организация на пожарна безопасност в горските територии.
Заповедта е публикувана на интернет страницата на областна администрация.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Полицията се самосезира и глоби шофьор на бус след клип в мрежата

По повод видеоклип, публикуван в социалните мрежи, от който са видни извършени нарушения на правилата за движение по пътищата от водач на товарен автомобил, Областната дирекция на МВР – Габрово се самосезира.
В резултат на предприетите действия служители на сектор „Пътна полиция“ установиха, че на 22 юни в село Жълтеш, водач на товарен автомобил „Форд“ е извършил нарушения на Закона за движението по пътищата, с които е създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.
След извършената проверка, за констатираните нарушения, са започнати административнонаказателни производства.

Крими
След сбиването в Габрово: МВР предупреждава срещу насаждане на омраза!

Във връзка със създалото се обществено напрежение по повод възникналия конфликт на 19 юни 2026 г. между група мъже, прераснал в сбиване, старши комисар Илиян Иванов – директор на Областна дирекция на МВР- Габрово, изразява категоричната позиция, че проявите на саморазправа, агресия и нарушаване на обществения ред са недопустими.
Недопустимо е и възникнали междуличностни конфликти да бъдат използвани за насаждане на напрежение, противопоставяне или омраза между отделни групи от обществото, включително и такива на етническа основа.
Под ръководството на Районна прокуратура- Габрово, Областната дирекция на МВР продължава да извършва оперативно-издирвателни мероприятия по установяване на свидетели и разпити на очевидци с оглед изясняване на цялостната фактическа обстановка по конкретния случай.
Основен приоритет за служителите на МВР е пълното и обективно изясняване на фактите и обстоятелствата по всеки един случай на противоправни деяния, установяването на извършилите и предприемането на всички предвидени в закона мерки спрямо тях.
ОДМВР- Габрово продължава да изпълнява своите правомощия безпристрастно и в съответствие със закона, с цел гарантиране на обществения ред и сигурността на всички граждани.

Крими
Прокуратурата с още подробности за мелето на пазара и отправи призив

Под ръководството на Районната прокуратура в Габрово продължава разследването по повод сбиването на 19 юни в районна на кооперативния пазар в града.
До момента по делото са извършени множество действия по разследването и са разпитани част от установените свидетели. На Областна дирекция на МВР – Габрово са възложени оперативно-издирвателни мероприятия за установяване самоличността и на други очевидци, като с оглед резултата от тях предстоят разпити и на тези лица.
Приобщени са записи от видеокамери в района на инцидента, като по отношение на тях предстои да бъде назначена видео и аудиотехническа експертиза. Поискана е информация и от ЕЕН 112.
Изясняват се причините за възникналия конфликт, като събраните до момента доказателства не сочат той да е на етническа основа. Изискана е и медицинската документация от прегледите на пострадалите лица и след получаването ѝ предстои назначаване на съдебно-медицинска експертиза за уврежданията, които са получили в резултат на сбиването.
Едно от пострадалите лица продължава да бъде на стационарно лечение в МБАЛ-Габрово.
Усилията на разследващите под ръководството на Районна прокуратура – Габрово са насочени към детайлното изясняване на всички факти и обстоятелства, довели до възникването и ескалацията на конфликта, за да бъдат подведени под наказателна отговорност виновните лица.
Досъдебното производство беше образува за това, че на 19 юни т.г., в Габрово, в района на Централен кооперативен пазар е възникнал конфликт между група мъже – на възраст от 30 до 65 години, който е прераснал в сбиване.
Прокуратурата обръща внимание, че междуличностни конфликти не следва да бъдат използвани за насаждане на напрежение, противопоставяне или омраза между отделни лица и групи от обществото.

-
Новинипреди 6 дниДФА „Развитие” представи българския фолклор на Международен фестивал
-
Кримипреди 6 дниПрокуратурата образува досъдебно производство заради побоя на пазара
-
Културапреди 5 дниПет художници ще потърсят духа на Дряново в пленер по живопис
-
Кримипреди 5 дниТежка присъда грози 22-годишен, опитал да ликвидира бившия на майка си
-
Културапреди 4 дниАкад. Иван Гранитски представя в Габрово новата поетична книга на Борис Данков
-
Кримипреди 4 дниСлед сбиването в Габрово: МВР предупреждава срещу насаждане на омраза!
-
Новинипреди 3 дниКВС Янтра Габрово с блестящо представяне на турнир в Бургас
-
Културапреди 6 дниИсторически музей – Дряново представя биографична книга за Иван Койчев







