Новини
Подписка против изграждането на завод за каменна вата, горящ отпадъци

В понеделник вечерта, в Севлиево се състоя среща с експерти по повод инвестиционното предложение за изграждане на завод за каменна вата с електроцентрала в павликенското село Върбовка.
Електроцентралата ще се захранва от модицифицирано гориво RDF, получено от горенето на отпадъци. Именно тази част от намерението поражда тревогите на гражданите на Севлиево, които се присъединяват към искането срещу изграждането на инсталацията за горене на отпадъци.
Народният представител Богомил Петков, заедно с областният управител на Габрово Ралица Манолова и зам.-областният управител Ивелин Стоянов, участваха също в срещата. Както и пред министър Сандов преди няколко дни, така и по време на дискусията, областният управител изрази разбирането си към притесненията, свързани със здравето на хората и вредите, които биха се нанесли върху околната среда, реализирайки подобна инсталация в такъв обем.
Категорична в позицията си, Ралица Манолова изрази задоволство от активността на всички, събрали се на срещата, защото е много важно да има развито гражданско общество, което да е коректив на всяка власт – местна и държавна.
Тя приветства подобен форум с експерти, които да разяснят детайлите, защото, за да се формира позиция трябва да сме добре запознати, да търсим правилните и проверени факти, а не да се подвеждаме по определени мнения и манипулативни информации.
Такива експертни мнения бяха чути от представителите в Експертния съвет към РИОСВ Велико Търново, гласували с особено мнение.
Ралица Манолова припомни, че е получила уверението, че министерството ще положи максимални усилия, за да бъде направена прецизна оценка на въздействието върху околната среда, както и че ще бъдат предприети всички необходими стъпки, за да се изпълнят напълно коректно законовите процедури.
Към момента тече повторно разглеждане на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) на инвестиционно предложение „Изграждане на логистична и складова база за каменни фракции, цех за производство на каменна вата, енергоизточник за нуждите на производството, сграден фонд и площадки за находище „Върбовка“, с. Върбовка, община Павликени“.
Очаква се новото заседание на Експертния съвет да бъде насрочено до края на месеца. Междувременно в резултат на проведената вчера среща е взето решение и в Севлиево да започне подписка с настояване да не се допуска изграждането на логистична и складова база за каменни фракции, цех за производство на каменна вата и инсталация за горене на отпадъци (RDF) в находище „Върбовка“, община Павликени.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Нов ръководител в Статистиката: Ивета Иванова наследява Георги Цветков

От 19 декември 2025 г. изпълняващ длъжността началник на отдел „Статистически изследвания – Габрово“ при Териториално статистическо бюро – Север ще бъде г-жа Ивета Иванова, която досега заемаше позицията главен експерт в същия отдел.
Новината бе съобщена от досегашния началник на отдела Георги Цветков в писмо, изпратено до медиите в региона. В него той изразява благодарност към журналистите и институциите за дългогодишното партньорство и съвместната работа.
„В навечерието на Коледните и новогодишните празници, дойде моментът да Ви кажа „Довиждане“ като началник на отдел „Статистически изследвания – Габрово“. Изминаха повече от шестнайсет години, през които с Вас и Вашите екипи успяхме да бъдем добри партньори и да допринесем за информираността на гражданите, институциите и бизнеса в областта“, пише Цветков.
Той припомня съвместната работа с медиите и институциите по време на Преброяване 2011 и Преброяване 2021, като изразява надежда, че добрите отношения ще се запазят и в бъдеще.
„Желая на Вас и Вашите екипи здраве, устойчивост и успешно реализиране на поставените цели! Светли Коледни и Новогодишни празници на Вас и семействата Ви!“, завършва посланието си Георги Цветков.


Крими
Откриха марихуана, екстази и пико в дома на 34-годишен габровец

75 грама марихуана, 35 таблетки екстази и над 3 грама метамфетамин бяха иззети от дома на 34-годишен криминално проявен габровец, който бе задържан при специализирана полицейска операция по линия „Наркотици“, проведена вчера в областния град.
Служители от сектор „Криминална полиция“ при РУ-Габрово спрели за проверка 34-годишния местен жител, осъждан за държане на наркотични вещества. В хода на извършените процесуално-следствени действия било установено, че мъжът придобил и държи в себе си свивка със суха зелена листна маса, която при полеви наркотест е реагирала на марихуана.
При последвалото претърсване на обитаваното от него жилище полицейските служители намерили и иззели около 75 грама марихуана, 35 таблетки екстази и над 3 грама метамфетамин. Мъжът е бил отведен в местния арест, където бил задържан за срок до 24 часа по реда на Закона за МВР.
По случая е образувано досъдебно производство за престъпление по чл. 354а, ал. 3 от Наказателния кодекс. Работата по случая продължава под надзора на прокуратурата.

Новини
Десислава от Габрово представя България в международен Лайънс конкурс

Рисунката на Десислава Калинова Кънева (12 г.) от ОУ „Христо Ботев“ в Габрово вече е в централата на Lions International в САЩ, за да участва във финалния кръг на международния лайънс конкурс „Плакат на мира“. Новината съобщи Михаела Банкова, председател на зона „Янтра“ в националното Лайънс движение, при награждаването на победителите и участниците в областния кръг на конкурса.
Тържествената церемония за втора година се провежда с любезното съдействие и домакинство на Областната управа в Габрово. В събитието на 16 декември вечерта участваха деца, изпратили рисунки за конкурса, техните учители по изобразително изкуство, членове на Лайънс клуб Габрово, областният управител Мария Башева.
Темата на 38-ото издание на „Плакат на мира“ за 2025/2026 година е „Заедно като Един” (Together As One). В него се включиха 22 деца на възраст 11 – 13 години от Габрово (ОУ „Христо Ботев“ и ОУ „Неофит Рилски“), Дряново (НЧ „Развитие 1869“) и Севлиево (Детски арт център „Видима“).
„Състезанието е на високо ниво – рисунките на децата са чудесни, каза Михаела Банкова в обръщението си към участниците и гостите. „Излъчихме много достойна творба, която беше оценена на национално ниво от Лайънс България.“
В съобщението на Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130-България се казва: „България има своята невероятна рисунка, която отлетя с първия полет към Америка за участие в международната надпревара на конкурса. Десислава Кънева и нейната творба бе единодушно избрана от журито. Изпращаме я с любов и стискаме палци за призовите места! Благодарим ти, Деси, за таланта, идеята и реализацията на тази творба, която ще бъде визитката на България пред света!“
Поздравления към участниците и пожелания за успех на Десислава отправи областният управител Мария Башева. Децата бяха поздравени задочно и от Митко Колев, президент на Лайънс клуб Габрово за 2025/2026 година, който не можа да присъства на церемонията.
Освен Голямата награда на Десислава Габрово получава още една –Специална награда на национално ниво за „Любима рисунка на социалните мрежи“. Тя бе връчена Божидара Юлиянова Кожухарова (11 г.) от Детски арт център „Видима“, Севлиево, с преподавател Снежана Велчева.
На областно ниво на призовите места се нареждат: Първо място – Десислава Калинова Кънева (12 г.) от ОУ „Христо Ботев“, Габрово; Второ място – Пресияна Красимирова Иванова (13 г.) от ОУ „Христо Ботев“, Габрово; Две трети места – Божидара Юлиянова Кожухарова, (11 г.) от Детски арт център „Видима“, Севлиево, и Михаела Миленова Стефанова (12 г.), ОУ „Христо Ботев“, Дряново.
Наградите на победителите имат и парично изражение, а всички деца получиха грамоти за участие в конкурса и подаръци от Лайънс клуб Габрово.


-
Кримипреди 6 дниКола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово
-
Любопитнопреди 5 дниАрена Механо ще бъде официално открита
-
Кримипреди 2 дни34-годишен пострада при падане от близо шест метра
-
Кримипреди един денДрогиран и без книжка катастрофира при гонка с полицията
-
Новинипреди 6 дниЗдравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати
-
Новинипреди 6 дниГаброво излезе на втори протест
-
Кримипреди 5 часаОткриха марихуана, екстази и пико в дома на 34-годишен габровец
-
Културапреди 5 дниКоледни и новогодишни картички в Държавен архив – Габрово











