Свържи се с нас

Новини

Областната болница е в добро финансово състояние, но липсват кадри

Published

on

Областният управител на Габрово Ралица Манолова проведе работна среща с директора на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ д-р Минко Михов, по време на която обсъдиха състоянието на болницата към момента, която като областна има изключителна социална функция преди всичко.

Ралица Манолова подчерта, че здравеопазването е приоритет и винаги е на разположение да съдейства при възникнал проблем или ситуация, която изисква навременна координация с министъра на здравеопазването.

Д-р Михов представи накратко информация с показателите на болницата, откъдето впечатление прави, че болницата няма просрочени задължения от две години насам и е в добро финансово състояние.

Изключително предизвикателство, пред което е изправена, е липсата на персонал и високата възрастова граница на работещите например сред медицинските сестри.

„Липсата на кадри в тази сфера е навсякъде, не само в нашата област, но това е проблем, който обединява всички ни и заедно трябва да търсим решение, да огледаме условията на работа, възможностите за реализация и живот в нашия град“, подчерта областният управител.

Болницата предоставя добри условия за работа и развитие, показателно за това са тринадесетте нови специализанти, които са избрали това болнично заведение. В тази връзка д-р Минко Михов отбеляза още, че болницата е получила акредитация с оценка „отличен“ по всички основни специалности, за обучение на студенти и специализанти за 5 години.

Това означава, че болницата може да обучава кадрите си, стига да има достатъчно интерес към нея.

„Областната болница е на различно ниво от останалите такива, разполага със съвременна апаратура, обновява отделения, за да може пациентите да се чувстват добре, а само преди дни завърши и ремонтът на АГ – отделението, който е на стойност 450 хил. лв. и за него помогнаха и много фирми“, коментира директорът на лечебното заведение.

Той отбеляза още, че през последните две години бизнесът от област Габрово е направил изключително много за болницата, респективно за всички жители на региона, които ползват услугите ѝ.

„Свидетели сме на истинска вълна от съпричастност, благодарни сме и вярвам, че изграденото добро партньорство ще продължи и занапред“, допълни д-р Минко Михов.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

СУ „Райчо Каролев“ отбеляза 180 години от рождението на своя патрон

Published

on

“Бъдещето на един народ зависи от степента на образованост, до която той достигне” – с тези думи на Райчо Каролев премина празникът на 13 февруари – значимо събитие за цялата училищна общност.

Тържеството се превърна в ден на признателност към делото на видния габровски възрожденец, просветител и книжовник, оставил трайна следа в духовната история на България. За ученици, учители и родители празникът беше повод да си припомнят ценностите, които Райчо Каролев отстоява – будност, родолюбие и стремеж към знание.

И тази година патронният празник се превърна в истинско тържество на ученическия талант и креативност. Учениците участваха в разнообразни инициативи, посветени на живота и делото на патрона, както и на значението на образованието като път към личностно развитие и обществен напредък.

Акцентът беше поставен не само върху знанията и уменията, но и върху изграждането на ценности като отговорност, трудолюбие и гражданско съзнание. Празничният ден беше и повод за равносметка – за усилията и отдадеността на поколения учители, ученици и родители, които през годините изграждат авторитета на училището.

СУ „Райчо Каролев“ продължава да се утвърждава като модерно образователно средище, в което традицията върви ръка за ръка с иновациите. В рамките на тържеството бяха отличени ученици с високи постижения в областни, национални и международни събития.

С почетни награди бяха удостоени:
Първа категория: Михаела Цветанова Косева (IIб), Юлия Стойнова Минева (IIб), Невин Ерол Халил (IIIб), Божидар Венелинов Соколов (IVa), Йоана Иванова Дечева (Vб), Радост Цветанова Косева (Vб), Никола Пламенов Спасов (Vб), Кристиян Калоянов Анев (VIa), Катерина Николаева Кирякова (VIa), Преслава Пламенова Пенчева (VIIIa).
Втора категория: Иван Николаев Дунев (IIб), Кубрат Бориславов Пейковски (IIIб), Ивайло Пламенов Пенчев (IVб), Мартина Яворова Ковачева (IVв), Никола Николаев Киряков (IVв), Николай Галинов Иванов (IVв), Ивайла Венциславова Величкова (Vб), Стефан Атанасов Граматиков (VIа), Сияна Маринова Петрова (VIа), Ния Кирилова Николова (VIа), Петър Николаев Дунев (VIб), Мартин Владимиров Табаков (VIб), Илия Илиев Иванов (VIб), Ст ефан Ивилинов Иванов (VIIв).
Трета категория: Деница Миленова Чепелева (XIа), Ирен Юлиянова Альошева (XIа) и Лора Ивайлова Богомилова (XIа).

Празникът завърши с послание към всички ученици – да пазят духа на знанието и да продължат традициите на училището с увереност и стремеж към развитие.

Зареди още

Крими

Признал се за дилър на кокаин получи условна с изпитателен срок

Published

on

На 9 февруари т.г., в заседание по наказателно дело от общ характер, състав на Окръжен съд – Габрово одобри споразумение между прокурор от Габровска окръжна прокуратура и защитника на С.Ц. от Габрово, с което на подсъдимия се налага наказание лишаване от свобода – условно, за държане на наркотици, с цел разпространение.

Съгласно споразумението С.Ц. се признава за виновен в това, че на 17 януари 2025 г., в Габрово, без надлежно разрешително съгласно Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите, държал с цел разпространение високорискови наркотични вещества – полиетиленови свивки с бяло вещество, съдържащо активен компонент кокаин, общо 3,42 грама на обща стойност 923,32 лв.

За посоченото престъпление на С.Ц. бе определено наказание от 1 година и 11 месеца лишаване от свобода, изпълнението на което се отлага с изпитателен срок от 4 години. Одобреното споразумение има последиците на влязла в сила присъда.

Зареди още

Новини

Започват спешни пътни ремонти на места в Габрово

Published

on

„Обичайно след края на зимния сезон се появяват нови компрометирани пътни участъци и дупки по уличната мрежа в града. Извършихме огледи и определихме зоните и критичните места, в които са необходими спешни частични ремонти на нарушените настилки.

Ще започнем работа по тях при подходящи метеорологични условия“, каза заместник-кметът на Община Габрово с ресор „Строителство, инфраструктура и екология“ инж. Деян Дончев.

„Сред спешните участъци е този в дясното платно на пътната естакада на ул. „Лазурна“ в посока кв. Трендафил. Там намесата ще бъде частична, тъй като предстои основен ремонт на съоръжението.

Обектът е включен в Инвестиционната програма за общински проекти към държавния бюджет и вече имаме сключено споразумение за финансиране с Министерството на регионалното развитие и благоустройството“, допълни инж. Дончев.

Община Габрово ще информира своевременно гражданите за евентуалните временни ограничения на движението, свързани с предстоящите ремонтни работи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица