Свържи се с нас

Новини

„Компютърната томография има предимство при спешни състояния на мозъка, коремни травми и др.“

Published

on

Д-р Мариана Рачкова, МБАЛ „Свети Иван Рилски“-Габрово: „Компютърната томография има предимство при спешни състояния на мозъка, пътни злополуки, коремни травми и др.“

Д-р Мариана Рачкова отделение по Образна диагностика в МБАЛ „Свети Иван Рилски“-Габрово
Образование: Медицински Университет, гр. Пловдив – специалност „Клинична Биохимия” и специалност „Образна диагностика”, КсавиерУниверситет, САЩ – сертификат за лекар.
Професионален опит: Лекар асистент в Катедра „Химия и Биохимия” – „Молекулярна онкология”– Медицински Университет, гр.Стара Загора; Лекар ординатор – Спешен Център, УМБАЛ „Проф. Стоян Киркович”, Стара Загора; Лекар ординатор в отделение по Образна дагностика в МБАЛ „Св. Иван Рилски”-Габрово от 2020 г. Автор на научни публикации, свързани с молекулярна онкология в областта на канцерогенезата, меланома, ролята на тирозиназата и фенолоксидазата в процеса на меланогенезата, имуномодулатори.

Д-р Рачкова, благодаря Ви, че въпреки натовареността Ви в последно време, приехте поканата за разговор! Вече повече от две години живеем във време на пандемия, какви предизвикателства се налага да преодолявате?
– Не е лесно да се живее в постоянна пандемия, до сега човечеството не познава такава и не го пише в нашите учебници! По принцип всяка една епидемия или пандемия се изразява с камбановидна крива…за определен период от време.

В болницата e постоянен поток от пациенти – болни и проверяващи се, преболедували, търсят помощ, има и такива, които сами си назначават рентгенова снимка (за проверка), а не трябва, защото това е радиация.

В процеса на диагностициране съвременната медицина използва широко възможностите на новите технологии. С какво разполага Вашето отделение?
– В болницата имаме рентгенов апарат, компютърен томограф и ядрено-магнитен резонанс. Тази апаратура спомага за качествена и навренна диагностика като например компютърен томограф на глава при инсулти, гръден кош, лумбални прешлени и компютърен томограф на абдомен и др. Ядрено-магнитен резонанс на глава за мултиплена склероза и други заболявания, мускуло-скелетна система – гръбнак – шийни, торакални и лумбални прешлени. Всяко изследване трае по 40-50 мин. Изследваме коленни стави, глезени, рамо и др. Предимството на този ЯМР е, че е отворен, а не тунел и пациентите не изпитват клаустрофобия.

Съвсем отскоро отделението по образна диагностика разполага и 16-срезов компютърен томограф – компютър-томографска система от най-ново поколение. Какво означава това за пациентите от Габрово и региона? С какво тази нова апаратура подпомага Вашата работа?
– Компютърният томограф има предимство при спешни състояния на мозъка (инсулти и травми), при пътно-транспортни произшествия, фрактури, коремни травми и др., докато ЯМР е за мускулно-скелетната система – за колена, менискуси, дискови хернии и меки тъкани, сухожилия, които не могат да се визуализират при рентгенография.

А по отношение на диагностицирането на пациенти с КОВИД?
– Компютърният томограф е от голямо значение за ранната диагностика на Ковид инфекция, когато рентгенографията е непоказателна, както и за постковид, когато се образуват пневмофиброзни изменения и плеврални сраствания.

В каква степен тези най-съвременни методи за диагностика се поемат от НЗОК?
– Поемат се от НЗОК, но одобрението за ЯМР се бави много – от 2-3 до 6 месеца, което обезсмисля изследването, особено при спешни състояния като фрактури, и пациентите се принуждават да го заплащат сами, а стойността му е 250 лв.

Да се върнем на ситуацията днес и продължаващата усложнена епидемиологична обстановка – какво бихте посъветвали читателите по отношение на здравната профилактика и начините за имуностимулиране?
– Основно правило , което препоръчвам на всички пациенти е да си покачат нивото на витамин Д в кръвта на минимум 40 нг/мл. Доказано е, че витамин Д отговаря за имунната система и за да не се разболеем от грип и други инфекциозни заболявания, нивото му в кръвта трябва да бъде най-малко 40 нг/мл, а за Ковид – минимум 60 нг/мл. Това ниво няма как да се достигне с 400 IU на ден. Затова необходимата доза е от 2000 IU, а при Ковид инфекция – 5000 IU /ден, заедно с магнезий – 400 мг (за да може да се усвоява) и К2 – за да не се отлага калций в меките тъкани и съдовете. Това е минимумът за подържане на имунната система.

Вие ще участвате като лектор в тазгодишното издание на фестивала „Здравей, Здраве“ в Габрово. Какво да очакват посетителите от срещата си с Вас?
– Темата е „Витамин Д и Ковид преживяванията“, като ще говоря предимно за метаболизма на витамин Д и за неговата роля за имунната система и профилактика на Ковид инфекция, както и за примерни протокли от наши и чужди автори.

Фестивалът „Здравей, Здраве“ ще се проведе в Габрово на 5 и 6 февруари 2022 г. в зала „Възраждане“. Той включва здравно-образователни лекции, практики и базар, и има за цел да популяризира здравословния начин на живот във всички негови аспекти: физически, емоционален, ментален и духовен. Входът е свободен!

Новини

Сребро за Иван Екимов от шахматен турнир в Сърбия

Published

on

9-годишният Иван Екимов от Шахматен клуб „Орловец 1997“ – Габрово спечели сребърен медал на престижен международен турнир по шахмат в Сърбия.

Младият талант постигна 4,5 точки от 6 възможни партии, което му осигури второто място във възрастовата група до 10 години.

В общото класиране, сред 53 участници от различни държави, Иван се нареди на пето място.

Зареди още

Новини

Над 300 гимназисти в Габрово се запознаха с медицинските професии

Published

on

За втора поредна година МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ представя възможностите за развитие в сферата на здравеопазването пред ученици, в рамките на кампанията „Стани един от нас“. Над 300 гимназисти от Габрово се събраха в зала „Възраждане“, за да се запознаят с медицинските професии, както и с подкрепата, която МБАЛ “Д-р Тота Венкова” и Община Габрово оказват на стипендиантите си.

Болницата подпомага студенти в направленията “Медицина” и “Здравни грижи”, като поема семестриалните им такси. Община Габрово разработва програма за изплащане на стипендии, като с Решение на Общински съвет Габрово през настоящата академична година трима студенти получават месечно сума в размер на 40% от минималната работна заплата, като подпомагането продължава за целия период на обучението им.

Изпълнителният директор д-р Минко Михов представи структурата на лечебното заведение, като подчерта, че вратите на болницата винаги ще са отворени за младежите, за да се запознаят с работата, а и да намерят реализация.

Проф. д-р Янко Колев, началник на Отделението по съдебна медицина, поведе учениците на пътешествие, в което киното и реалността се преплитат в едно, разкриването загадки е ключът към справедливостта, а новите технологии навлизат стремглаво.

Д-р Валерия Стоянова, специализант в Отделение по акушерство и гинекология, призова младежите да продължат образованието си и да не забравят, че родно Габрово предлага същите възможности като големите градове.

„Медиците са магьосниците в реалния свят, които правят чудеса без да използват илюзии“- това заключи си д-р Стилиян Ибовски, специализант по урология. Той запозна учениците с новите технологии в медицината- безкръвни и лазерни операции, приложението на роботите, както и с партньорската програма на областната болница с една от най-добрите болници в Европа- O.L.V. Clinic в Аалст, Белгия.

За чудото да посрещнеш новия живот разказа операционната акушерка Вероника Дечева. Защо след две висши образования е решила да учи за медицинска сестра сподели здравният асистент Румяна Даскалова, а рентгеновият лаборант Събина Събева преведе младежите по своя професионален път в образната диагностика.

В рамките на събитието учениците имаха възможността да се запознаят със специалностите Медицински университет Плевен, да проверят знанията си с въпроси от анатомията и медицината, изпробваха лично уред с ултравиолетова светлина за проверка след дезинфекция на ръцете, както и да изгледат филм, представящ медицинските професии.

Събитието се осъществи с помощта на Община Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово и Регионално управление на образованието- Габрово, които подкрепиха и тази година инициативата.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица