Новини
Край на спекулациите за тунела под Шипка. Проектът не е спрян!
„Ако хората, от които зависеше досега изграждането на пътища у нас, имаха същата страст, упоритост и ентусиазъм, както габровци по отношение на тунела под Шипка, страната ни щеше да изглежда по съвсем различен начин. В това ме убедиха многобройните разговори с гражданите от този край, откакто съм министър. Затова се чувствам длъжен да им обясня плана за изграждането на този изключително важен, не само за тях, проект.“
Това написа на профила си в социалната мрежа министърът на Регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов, който внесе яснота и разсея всички съмнения, че проектът за тунел под Шипка е спрян.
По него продължава активно да се работи, като дори темпото ще се ускори, за да бъдат наваксани закъсненията. За 7 години са построени 23 километра с два малки тунела. Предстои изграждането на най-сериозното съоръжение – тунелът от 3.2 км. и подходите към него.
Тук всички отчуждителни процедури са приключили, има направен ОВОС, има и избран изпълнител. До края на 2022 г. трябва да бъде одобрена новата оперативна програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027, по която ще се осигурят 34% от финансирането.
Останалите пари ще дойдат на етапи от държавния бюджет. Заложеният в договорите срок за изпълнение на обхода на Габрово, включително тунел под връх Шипка, е 50 месеца – 8 месеца за проектиране и 42 месеца за строителство (общо 4 години и два месеца).
„Второ, идеята тунелът да е четирилентов, а не двулентов, както е проектиран сега, може да се осъществи на два етапа. Сега работим по вече съществуващия план за тунела с една тръба за платната и една аварийна, така че да пуснем максимално бързо трасето в експлоатация“, посочва още министър Караджов.
В процеса на строителството ще се анализира внимателно трафика и ако се налага, ще бъде направен проект и ще се намери финансиране за допълнителна тръба към вече изградения тунел.
„Проектът за тунел на Шипка няма бъде готов в моя мандат като министър. Но с ръка на сърцето мога да гарантирам, че всичко, което зависи от мен, ще бъде направено, за да се реализира мечтата на габровци“, добавя още вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.
В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.
Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.


Култура
Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.
Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.
При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.
Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.
Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.


Новини
Гроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
„Започва работа по тунела под връх Шипка“, съобщи в Габрово вицепремиерът и министър транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.
Той нарече обекта „епохален“ и припомни, че договорът за строителството на тунела беше подписан през месец юни 2022 г.
Министърът уточни, че четири години бяха загубени заради екологични процедури, обжалвания и съдебни спорове.
„Сега работата започва. Надявам се, че до края на 2030 г., тунелът ще бъде функциониращ и ще свържем най- после Северна с Южна България“, допълни министър Караджов.
Гроздан Карджов беше в Габрово по повод при откриването на новото болнично вертолетно летище в МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово.

-
Кримипреди 6 дниДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Кримипреди 6 дниУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Кримипреди 5 дни32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път
-
Културапреди 6 дниИдеи и гласове за бъдещето на културния туризъм
-
Културапреди 6 дниТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“
-
Кримипреди 6 дниМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Културапреди 5 дниИМ-Дряново ще посрещне художничката Ема Вертерова
-
Новинипреди 3 дниГроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!











