Свържи се с нас

Новини

Априловската гимназия отбеляза 187 години от първото светско училище

Published

on

Днес, 14 януари, бе отбелязана 187-та годишнина от основаването на първото светско новобългарско взаимно училище у нас, чиито продължител е Националната Априловска гимназия в Габрово.

Патронният празник на гимназията, основана през 1835 година, се проведе пред паметника на благодетеля Васил Априлов, където бяха поднесени цветя и се състоя празничната част от честването.

Най-старото училище у нас, стожер на българското образование, отбеляза патронния си празник и тази година по различен начин, пренасяйки повече от инициативите за провеждането му в интернет пространството, съобразявайки се с мерките срещу пандемията от КОВИД-19.

В тържествената церемония на Национална Априловска гимназия се включиха ученици от габровското елитно училище, а слово за празника произнесе директорът Елвира Христова.

Ръководството и учители от гимназията се събраха пред паметника на Васил Априлов, където бяха поднесени цветя в знак на признателност. Събитието бе уважено от заместник – областните управители на Габрово Кристина Сидорова и Стилияна Тинчева, и от заместник – кмета на Габрово Невена Минева.

Пред присъстващите директорът на НАГ Елвира Христова говори за смисъла на празника, преминал в особена обстановка, традицията му, заветите от материален и духовен характер, реликвите, пазени в училището и предавани на поколенията.

„В днешния ден ви желая не прекомерното, но категорично и постоянно да отглеждате в себе си вярата в собствените си възможности. Славата е белег за знаменитост и значимост. Нека правим така, че с ежедневния си труд, да може като в празник като днешния, гордо и прославено да кажем, че сме постигнали с труда си своята значимост, и сме достойни да продължим и потвърждаваме значимостта на Бащата (Васил Априлов). Знанието, образованието, школото стоят най-високо. Те оглеждат, държат вниманието, пазят и бдят“, заяви пред присъстващите на училищното тържество директорът Елвира Христова.

Тя завърши своето изказване с думи на бившия директор на гимназията Петранка Колева, която в книгата си „Априловски свод“ е написала, че Априловската гимназия е камъкът – душа във вътрешния свод на всеки свои питомец. „Така е отредено и така ще бъде. Честит празник“, каза още Елвира Христова.

Честванията днес, 14 януари, денят, в който се открива Габровското училище по нов стил, преминаха под мотото „Посветено на Благодетеля“.

Осмокласниците в училище изказаха своята благодарност и почит към основоположника на светското образование в България във виртуален празничен час на класа, в който бяха запознати с играта „Шифъра на Априлов“.

Отново в интернет пространството останалите ученици от 9 до 12 клас осъществиха виртуален мост между поколенията „Априловци се завръщат“ с Калоян Христов и Момчил Косев, възпитаници на НАГ, които представиха пред тях проекта „Музика в училище“, както и бъдещите си творчески инициативи.

*Клуб по Журналистика към НАГ.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Мащабна полицейска акция обхвана целия габровски регион

Published

on

Мащабна полицейска акция се проведе през вчерашния 14 юли на територията на област Габрово. Целта на акциите беше повишаване на безопасността на движението по пътищата и ограничаване на предпоставките за пътнотранспортни произшествия, а проверките бяха насочени към водачи, употребили алкохол или наркотични вещества, неправоспособни шофьори, техническата изправност на превозните средства и спазването на правилата за обществен превоз.

В община Габрово, от 10 до 12.00 часа, бе проведена по-обширна операция с участието на представители на Агенция „Митници“, ТД на НАП – Велико Търново, Изпълнителна агенция по труда – Габрово и Областен отдел „Автомобилна администрация“. Тя бе насочена не само към спазването на правилата за движение, но и към техническата изправност и регистрацията на превозните средства и ремаркетата, допустимите маси и размери на товарните автомобили, както и спазването на режима на управление и почивка от водачите, извършващи обществен превоз. Проверени били 90 моторни превозни средства и 105 лица, като от тях 17 са били товарни автомобили. Установени са 19 нарушения – съставени са 18 глоби с фиш и 1 акт за установяване на административно нарушение от служител на „Автомобилна администрация“. Връчени са 7 електронни фиша.

В град Дряново, между 13.00 и 15.00 часа, бе проведена специализирана операция по метода на широкообхватния контрол. Проверени са 28 моторни превозни средства и 32 лица. Хванатите нарушения са 4, извършени от водачи, за които са съставени толкова на брой глоби с фиш. При проведените 6 проверки за употреба на алкохол не са констатирани положителни резултати. Връчени са 4 електронни фиша.

Полицейската операция в Севлиево е била реализирана между 15.00 и 17.00 часа. Проверени били 66 МПС-а и 57 души. Установените нарушения са 15, за които полицейските служители съставили 3 акта по Закона за движението по пътищата, 1 акт по Кодекса за застраховането и 2 акта по Закона за българските лични документи, както и 9 глоби с фиш. Връчени били 3 електронни фиша и 1 наказателно постановление. Съставени са и 2 протокола по чл. 81 от Закона за Министерството на вътрешните работи за проверка на превозни средства. Установено е и 1 неправоспособно лице.

Преди това, в град Трявна, от 10.00 до 12.00 часа, при операцията са били проверени 25 моторни превозни средства и 27 лица, от които 4 товарни автомобила. Установени са били 3 нарушения.

Зареди още

Култура

Българският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“

Published

on

Фолклорен ансамбъл „Развитие“ при Народно читалище „Развитие-1870“ ще представи богатството на българския фолклор на две от най-престижните международни събития под егидата на CIOFF® в Испания.

От 14 до 21 юли 2026 година Ансамбълът ще бъде гост на XLV Международен фолклорен фестивал в Естремадура в град Бадахос. В 45-ото издание на фестивала участват състави от България, Колумбия, Кот д’Ивоар, Румъния, Португалия и Испания.

Концертите, дефилетата и културните прояви се провеждат в град Бадахос и в редица населени места в област Естремадура. От 21 до 29 юли 2026 година Ансамбълът ще гостува на остров Гран Канария, където ще участва в XXXI Международен фолклорен фестивал „Вила де Инхенио – Солидарен преглед на народите“.

Фестивалът е сред най-значимите културни събития на Канарските острови и събира изпълнители от Европа, Азия, Африка и Америка, превръщайки се в истински празник на традициите и културния обмен.

Участието на Фолклорен ансамбъл „Развитие“ е по специална покана на президентите на двата фестивала – Едуардо Фернандес и Дейвид Кастелано, което е високо признание за художественото ниво и авторитета на състава.

За първи път в своята история Ансамбълът ще гостува в Испания, където ще представи богатството на българските фолклорни традиции пред международна публика и затвърди ролята си на достоен посланик на българската култура.

Зареди още

Икономика

Обновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща

Published

on

Завърши частичният ремонт на помощната сграда, намираща се в двора на Лафчиевата къща към Исторически музей – Дряново.

Дейностите безвъзмездно бяха извършени от фирма „Валентин Петров 2004“ ООД, в тясно сътрудничество с международната компания Баумит (Baumit) чрез регионалното им представителство в Габрово. Върху фасадата на сградата бяха вложени висок клас строителни материали от известната австрийска компания.

„Искам да благодаря на ръководствата на „Валентин Петров 2004“ ООД и представителството на Баумит за Габрово и региона, в лицето на Пламен Петров, Милен Михайлов и Стефан Миланов, за подкрепата, реализираното партньорство и цялото отношение.

Ремонтираната външно помощна сграда е част от красивия двор на Лафчиевата къща. Чрез извършените дейности цялостният му облик става още по-приветлив и завършен. Външният вид на сградата е съобразен изцяло духа на епохата на Възраждането и се вписва чудесно в ансамбъла на дворното пространство“, коментира Иван Христов, директор на ИМ – Дряново.

Ремонтът на помощната сграда в двора на Лафчиевата къща допринася за съхраняването на културното наследство, превръщайки го в обща кауза и доказващ, че когато бизнесът и институциите тръгнат ръка за ръка, историята получава своя нов, красив живот.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица