Свържи се с нас

Новини

Пътят Габрово – Велико Търново може да се превърне в новата „отсечка на смъртта“

Published

on

Двулентовият път между Габрово и Велико Търново може да се превърне в новата „отсечка на смъртта“ у нас, ако тежкотоварният трафик, пътуващ по направлението от Русе към Свиленград, се прехвърли през тунела под Шипка.

Тези опасения изказа министърът на Регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов по време на работна среща с представители на Агенция „Пътна инфраструктура“, Института по пътища и мостове, и „Автомагистрали“ ЕАД.

По думите на министър Караджов, ако АМ „Русе – Велико Търново“ бъде завършена, поради икономически причини тежкотоварният трафик вероятно ще предпочете по-късия маршрут, а именно през Прохода на Републиката, отколкото да използва тунела под Шипка.

„Но да вкараме магистрала в двулентов път с тежкотоварен трафик, се опасявам че сегашната ситуация на отсечката Бяла – Русе ще я повторим в частта Велико Търново – Габрово и оттам прохода Шипка“, заяви министър Караджов.

Той информира, че е възложен одит на безопасността на движение на въведения в експлоатация обходен път на Габрово.

Според експертите от АПИ по изградения вече обход преминават между 2 000 – 2 500 МПС-та за 24 часа, а платното за движение с две ленти, с габарит 10.5 м, е пригодено и може да поеме тежкотоварен трафик. По съществуващия проект трябва да бъде изградена 4-километрова пътна отсечка, с 5 по-малки тунела, преди да се пристъпи към фактическото изграждане на тунела под Стара планина.

Представителите на АПИ са на мнение, че дори интензитетът на тежкотоварния трафик да се увеличи, обходният път на Габрово и съществуващия проект за тунел под Шипка могат да бъдат използвани.

Министър Караджов допусна, че възможна пречка за реализация на проекта е и извършването на втора процедура по оценка на въздействие на околната среда и водите, която Министерството на околната среда и водите ще възложи, тъй като обектът минава през защитена местност.

За тунела под Шипка има разширен идеен проект от 2016 г. Обявена е процедура за разработване на технически проект и строителство на участъка, за която е избран изпълнител, но не е подписан договор. Трябва да бъде изготвен технически проект, за които има приключила процедура.

„Трябва да вървим към решение на онова, което е започнато. Работата по проекта за реализиране на тунела под Шипка не е спирала. Не разполагаме с „магическа пръчка“ и ще отнеме около четири години и половина, в които при получаване на положителна екологична процедура дейностите по обекта ще бъдат завършени“, каза още вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов.

Проектите за строителство на АМ „Русе – Велико Търново“, заедно с тунела под Шипка и АМ „Струма“ с Кресненското дефиле, са предложени за общо финансиране по програмата „Транспортна свързаност 2021 – 2027“, на обща стойност около 3 милиарда лева. Сумата, около 650 милиона евро, ще бъде търсената от ЕС като финансова помощ, от които 100 милиона евро трябва да бъдат насочени за рехабилитация на второкласната и третокласната пътна мрежа на страната, а останалото липсващо финансиране, в размер на 1,9 милиарда лева, трябва да бъдат осигурени от държавата.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Новини

Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина

Published

on

Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.

Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).

Бившето Умниково училище ще се възроди в модерен образователен център © Община Габрово, архив

Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.

Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Визуализация на бъдещия Център за подкрепа за личностно развитие „Център за дигитални умения и иновации“ © Община Габрово

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Някогашният ресторант „Форум“ в кв. „Шести участък“ ще се превърне в креативно общностно пространство © Община Габрово

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.

Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица