

Новини
„Дързостта да бъдеш първи“ получиха 35 лекари, сестри, санитари и инспектори
Областният управител на Габрово връчи Почетна грамота „Дързостта да бъдеш първи“ на тридесет и пет лекари, медицински сестри, санитари и здравни инспектори.
На 30 ноември, Андреевден, когато денят започва да нараства и си пожелаваме здравето да е повече и радостите да се множат, тридесет и пет лекари, медицински сестри, санитари и здравни инспектори от област Габрово получиха своите отличия, присъдени им от Борислав Бончев.
Награди на областния управител се връчват от 2018 година и обхващат различни сфери на живот. Това е създадена през годините традиция, с която се показват добрите примери от област Габрово – вдъхновяващи и мотивиращи. На събитието, посветено на благодарността, областният управител Борислав Бончев се обърна към медиците:
„Уважаеми дами и господа, благодаря Ви, че се отзовахте на поканата ми и въпреки натовареното Ви ежедневие и препълнени графици, отделихте от свободното времето, което трябва да бъде само за Вас и сте тук пред мен, за да мога да Ви благодаря. Онези от Вас, които ме познават, знаят, че подобни публични събития не са ми присъщи, но когато моят екип ми предложи да го направим – не се и поколебах, защото това е моят жест на благодарност и уважение за положените от Вас грижи, за всеотдайността и спасените животи. Убеден съм, че всеки един български медик заслужава нашата признателност, както и тази на цялото общество.
През последните две години живеем в една различна ситуация, в трудно време, в което се научихме да приемаме КОВИД – пандемията като предизвикателство и възможност да дадем най – доброто от себе си. И Вие го правите –грижите се за нас с цялата си отдаденост и професионализъм, макар че понякога оставате неразбрани, а често и не чути. Покланям се пред Вас, пред Вашия неуморен труд, пред болката, която вероятно не показвате, пред сълзите в очите ви, пред силата на духа Ви, пред вярата Ви в живота! Казват, че всеки има свой ангел – хранител, но за мнозина от нас – това сте Вие. Затова още веднъж Ви казвам от сърце благодаря!“
Своята признателност и благодарност споделиха и преболедували болестта КОВИД в специално подготвен видеоклип, който развълнува искрено присъстващите на събитието. Благодарност прозвуча и от директора на Регионалната здравна инспекция д-р Николай Пенчоков.
Номинациите на носителите на почетните грамоти не са подготвени еднолично, а са направени след обсъждане с хората, които през тези две години неотлъчно бяха на терен, заедно със своите колективи – това са директорите на лечебните заведения, на Регионалната здравна инспекция и Регионалната колегия на Българския лекарски съюз.
Отличени с Почетна грамота „Дързостта да бъдеш първи“ са:

Д-р Майя Райкова – началник на отделение по инфекциозни болести, МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово
Д-р Красимир Дончев – началник на отделение по вътрешни болести , МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово
Д-р Георги Колев – инфекционист, МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово
Павлина Рачева – старша медицинска сестра отделение по вътрешни болести, МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово
Цветелина Василева – дезинфектор на болницата, МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово
Д-р Георги Иванов – началник на отделение по анестезиология и интензивно лечение, МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово
Албена Луканова – старша медицинска сестра на отделение по инфекциозни болести, МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово
Д-р Георги Шандурков – директор на Център за спешна медицинска помощ
Д-р Юлия Йовчева – ЦСМП филиал Дряново
Д-р Йрий Церков – ЦСМП филиал Дряново
Д-р Нели Ноева – управител на МЦ ДКЦ1
Д-р Цветан Спасов Михов – общопрактикуващ лекар ДКЦ1
Д-р Деньо Дешев – началник на Инфекциозно отделение МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Д-р Стелиян Андреев – лекар със специалност „ Ендокринология“ , МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Д-р Ралица Ковачева -лекар със специалност „Вътрешни болести“, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Филка Цочева – старша сестра ОАИЛ, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Даниела Георгиева – старша сестра на отделение по хемодиализа, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Павлина Вачева – старша сестра Вътрешно отделение, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Лейман Гавазова – санитар, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Маргаритка Георгиева-санитар, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Д-р Пепа Мазникова- началник Невролгично отделение, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Д-р Теменужка Берова – началник Вътрешно отделение, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Д-р Николай Цанов – лекар със специалност Кардиология, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Стефанка Петрова – старша сестра на Инфекциозно отделение, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Диана Пенкова – старша сестра на Неврологично отделение, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Фатме Караджова – санитар, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Стефка Пенева-санитар, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Румяна Георгиева-санитар, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиево
Камелия Иванова – санитар, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Севлиев
Ирина Моровякова – заместник директор на РЗИ
Ралица Вуцова – санитарен инспектор в РЗИ – Габрово
Пламен Цонев – санитарен инспектор в РЗИ – Габрово
Д-р Пламен Цеков – управител на МБАЛ „д-р Стойчо Христов“ – Севлиево
Д-р Татяна Станчева – управител на МБАЛ „д-р Теодоси Витанов“ – Трявна
Д-р Иво Станчев – директор на Специализирана Болница за Активно Лечение по Белодробни болести град Габрово
Д-р Минко Михов – директор на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов


Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.
Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.
През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.
Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.
„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.
Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Крими
Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово


76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.
Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.
На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.
Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.
Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)