Новини
Няма нарушения при сечта и извозване на дървесина в кв.“Баждар“

Кметът на Габрово Таня Христова се среща с ръководствата на Технически университет – Габрово и ТП Държавно горско стопанство „Габрово“, във връзка извършената сеч в кв. „Баждар“ – в района на висшето училище и повишения обществен интерес към нея.
Обсъдена беше необходимостта от своевременно информиране на обществеността за дейностите, свързани с управлението и стопанисването на горските територии в град Габрово.
По отношение на дейностите в кв. „Баждар“, от страна на Технически университет – Габрово беше уточнено, че в района са предприети действия за възстановяването на спортната база на висшето училище, включваща 3 игрища, с цел създаването на благоприятни условия за спорт на студентите.
Към този момент игрищата са асфалтирани и тече процес на тяхното ограждане, както и оборудването им с необходимите спортни съоръжения. Местността до игрищата и до един от физкултурните салони на ТУ – Габрово е залесена преди много години, но част от дърветата са опасни, тъй като са нанесли деформации на един от покривите на физкултурния салон.
От друга страна дърветата и клоните падат върху самите игрища, което препятства настилането им с безопасни материали.
Ръководството на университета е подало всички необходими документи, за да получи разрешение за изсичане на опасните дървета, намиращи се в близост до игрищата и физкултурния салон, като са спазени са всички законоустановени процедури.
Сечта в кв. „Баждар“ е извършена в общинска горска територия. Съгласно закона за горите, управлението на горските територии общинска собственост се осъществява от общинска горска структура или от държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства въз основа на договор.
Община Габрово не разполага с общинска горска структура, поради което, в изпълнение на нормативните разпоредби управлението, стопанисването, ползването, защитата и опазването на поземлените имоти в горски територии, собственост на Община Габрово, е възложено на ТП Държавно горско стопанство /ДГС/ „Габрово“.
От страна на ТП ДГС „Габрово“ е обявена процедура за участие в търг за сеч в горска територия общинска собственост, а именно в имот с № 14218.7.2. Процедурата е спечелена от фирма РИК – 05 ООД – Габрово и е изпълнено премахване на дървесината в имота, за което са издадени два броя позволителни за сеч от ТП ДГС „Габрово“.
От там уточняват още, че се извършват два вида сеч – първият вид е техническа сеч по чл. 51 б от Наредба №8 за сечите в горите, за премахване на дървета, създаващи опасност за функциониране на инфраструктурни обекти и за предотвратяване на опасности, застрашаващи живота и здравето на хората.
Тази сеч се извършва след подаден сигнал от Технически университет – Габрово, който е собственик на спортните площадки и сгради, граничещи с насаждението, в което се намират опасните дървета. Вторият вид сеч е отгледна сеч (пробирка), която се изпълнява съгласно утвърдения горскостопански план.
Издадените позволителни за сеч включват както иглолистни видове (черен бор), така и широколистните червен дъб, габър, цер и череша. ТП ДГС „Габрово“ уточниха още, че при извършените проверки от тяхна страна и от страна на Регионална дирекция по горите Велико Търново няма установени нарушения при сечта и извоза на дървесина в кв. „Баждар“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Няма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица

Няма жертви и пострадали, вследствие на пожара в склад за боеприпаси в завода край с. Белица, община Трявна. Огънят в помещението е потушен от екипи на РСПБЗН – гр. Трявна и РДПБЗН – гр. Габрово. Сформиран е оперативен щаб на място с всички органи на реда, информира кметът на Трявна Денчо Минев.
Всички работници са извозени от страна на „ЕМКО“ ООД. В момента се работи по потушаване на пожари, разраснали се из гористите местностни в близост до района на инцидента.
Причините за възникването тепърва ще се уточняват. Районът е отцепен и не се допуска достъп на външни лица. Ще бъде поставена мобилна станция за измерване на качеството на въздуха в гр. Плачковци, поради разпространението на гъстия дим в голям периметър.
На мястото на инцидента са началници и екипи на полиция, пожарна, РИОСВ – гр. Велико Търново, Община Трявна.

Крими
Инцидент във военния завод край Трявна

Инцидент е станал днес, 10 август, във военния завод за боеприпаси в село Белица край Трявна. Кметът на общината Денчо Минев успокои населението и информира, че запалил се камион е причинил взривове в част от складовете на завода.
„Ще бъде задействана Националната система BG – ALERT за опасност. До установяване на точните причини за аварията, достъп до зоната не се допуска“, написа на профила си във фейсбук тревненският кмет.
Към мястото на инцидента са изпратени екипи на пожарна и полиция. „В непрестанна връзка сме с органите на реда, областен управител на област Габрово“, допълва още Минев.
Към момента няма информация за жертви или пострадали. Районът е отцепен.
Поради обгазяване и замърсяване на въздуха, се призовават хората да затварят прозорците на жилищата си, да използват предпазни маски и да не излизат на открито.
Към мястото пътуват и екипи на РИОСВ – гр. Велико Търново за измерване качеството на въздуха.

Крими
Половината парк Маркотея е без осветление заради вандализъм

Системни вандалски прояви оставиха половината парк „Маркотея“ без осветление, информираха от Община Габрово. Счупено е градинското парково осветление, като част от кабелите са прекъснати или изтръгнати.
За да се гарантира безопасността на посетителите, повредените участъци от електрическата мрежа са изолирани, а осветителите са оставени без захранване. Мярката е необходима до намирането на трайно техническо решение, което да ограничи възможностите за вандалски посегателства и да позволи възстановяване на осветлението.
В момента се работи по такова решение. До неговото въвеждане осветителите в засегнатите части на парка ще останат без захранване с цел недопускане на инциденти.
Подобен проблем има и с парковото осветление в зелената зона срещу бившия Дом на книгата. Градинските осветители там също са обект на системни вандалски посегателства и са възстановявани многократно.
Община Габрово призовава гражданите да пазят общинската инфраструктура и при установяване на вандалски прояви да сигнализират своевременно компетентните органи.

-
Новинипреди 7 дниГаброво преминава към електронно таксуване в градския транспорт
-
Културапреди 5 дниГаброво е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г
-
Новинипреди 6 дниКак става таксуването в градския транспорт на Габрово?
-
Кримипреди 6 дниНазначават химическа експертиза по катастрофата със загинал на Шипка моторист
-
Културапреди 6 дниВенцислав Симеонов: Градският часовник е символ на просперитета
-
Любопитнопреди 4 дни„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година
-
Любопитнопреди 4 дниГрупа Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“
-
Кримипреди 4 дниУсловна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“









