Свържи се с нас

Новини

Едно успешно партньорство с Брага Мобилити, Португалия

Published

on

Срещаме Ви с Ива Дойнова, учител по философия в ПГТ „Пенчо Семов“, специалист по детско-юношеска психология. Ива неслучайно бе избрана да участва в структурирания курс в Брага, Португалия. От нея се очаква да бъде двигателят за рализация на интересни предложения, които работната група на участниците в обучението ще представи на учителската колегия и ръководството.

– Ще попитам и Вас какви са впечатленията Ви от организацията на курса в Брага, Португалия?
– Оставам с отлични впечатления от обучението. Темата е изключително актулна, дискусионна, пряко свързана с моята работа като учител и като психолог. И двамата лектори умело съчетаха академичността и сериозността на проблема, свързан с отпадане на учениците от училище, добрите практики за превенциия на отпадането, новата образователна политика по отношение на задържането на учениците в училище. Беше отделено и достатъчно време за теми с акцент тормоза в училище, като една от причините за отпадане, както и мерките, които могат да бъдат ефективни в подобни случаи. Паралелно с това, в контекста на неформалното общуване, се докоснахме до някои от особеностите на тяхната културна и национална идентичност.

– Какъв е коментарът ви за разликите в образователните системи на България и Португалия?
– Както колегата сподели в предишното интервю, различни са степените на образование– първа степен от първи до четвърти клас, втора степен – пети и шести клас, трета степен – седми до девети клас и от десети до дванадесети клас – средно образование. Като различие в образователните системи на двете страни ме впечатли стремежът към по-малък брой ученици в клас /максимум 24/, като при някои от дисциплините класът се разделя на две групи, с цел по ефективно усвояване на учебния материал. Друга съществена разлика е продължителността на учебния час. В Португалия учебните часове са с времетраене от 90 минути, следвани от 10-минутно междучасие. Всичко това е започнало като пилотен проект в Порто и Лисабон, като в продължение на 5 години са провеждани паралелно учебни часове от 45 минути и 90 минути, след което са били сравнени резултатите. Оказало се, че учениците, обучавани при 90-минути часове, са постигнали по-високи образователни постижения. Всичко това е част от новите образователни политики на правителството.

– Справя ли се по-добре португалската образователна система с проблема отпадане на ученици от училище?
– Да припомним, че в момента процентът на отпадане на ученици е 8, което сравнено с директивата на ЕС /процентът на отпадащите ученици да не е по-голям от 10/, е чудесен резултат. С това постижение португалци изпреварват много европейски държави. Португалският образователен модел избира да се използват всички налични ресурси, за да може да се посрещнат нуждите на учениците с трудности, след което да ги мотивират да продължат да полагат усилия да се впишат в училищната общност. В същото време се работи и в насока, че децата трябва да видят, че различията не са основание за дискриминация, а фактор, който може да осигури различни аспекти. По този начин учениците с трудности няма да се чувстват маргинализирани, а ще са по-предразположени да посещават училище.

Практиките, които споделих по горе, свързани с броя на учениците в клас и продължителността на учебни час, са само някои от предпоставките за намаляване броя на отпадналите ученици от училище през последните години.

– Мотивирана ли сте да приложите добрите практики за решаване на проблема в ПГТ – Габрово?
– За мен престоят Португалия беше едно емоционално и вдъхновяващо преживяване. Върнах се изключително мотивирана и ще се опитам да заредя с тази емоция всички мои колеги, като споделям наученото и преживяното, след което съвместно да продължим работа в посока обогатяване формите и методите на ежедневна дейност за постигане на по-висока ефективност при превенцията на отпадане на ученици от училище.

Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в нея.

Новини

Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград

Published

on

Джудо клуб „Габрово“ се представи блестящо на Националния турнир по джудо за деца до 12-годишна възраст, който се проведе през почивните дни в Димитровград. Силната конкуренция не попречи на габровските джудисти да се отличат с високи резултати и множество спечелени медали.

Особено впечатляващо бе представянето на клуба във възрастовата група на децата, родени през 2016 – 2017 година и през 2018 – 2019 година, където джудо клуб „Габрово“ заслужено спечели първо място в отборното класиране. Това е ясен знак за високото ниво на подготовка и отдаденост както на състезателите, така и на треньорския екип в състав: Георги Колев, Пламен Ангелов и Мартин Вълчев.

Във възрастовата група 2018–2019 г., в категория до 18 кг, Борис Халкин завоюва първо място и получи специална награда за най-техничен състезател, а Самуил Халкин спечели бронзов медал. В категория до 22 кг Никола Петков грабна златото, Алекс Атанасов стигна до финал, а Кристиан Станев се класира на пето място. В категория до 27 кг Илия Немигенчев стъпи на най-високото стъпало на почетната стълбичка, а Даниел Цонев се нареди втори. В категория до 36 кг първо място спечели и Иван Ангелов.

Сред по-големите, родени през 2016–2017 г., Ива Халкин (32 кг) спечели злато и бе отличена с приз за най-техничен състезател, Калоян Халкин (26 кг) се класира на трето място, Николай Петров (34 кг) – пето място, а Теодор Ненов (38 кг) също завоюва първото място.

Силно бе и представянето на децата, родени през 2013–2015 г. В тази възрастова група Кристин Стефанова (28 кг) спечели сребро, Зоя Самотрясова (32 кг) – златен медал, а Даяна Здравкова (40 кг) – сребърен медал. Успехите на габровските състезатели още веднъж показват високото ниво на подготовка в клуба, както и непрекъснатото развитие на младите таланти в джудото.

Зад всяка победа стои сериозна и последователна тренировка, а приносът на треньорите Георги Колев, Пламен Ангелов и Мартин Вълчев е безспорен – с професионализъм, всеотдайност и личен пример те изграждат не само шампиони, но и личности с характер и дисциплина. Поздравления за всички участници и техните треньори за отличната работа и постигнатите резултати!

В петото издание на провелия се в Димитровград турнир участие взеха 24 клуба с 206 състезатели от цяла България.

Зареди още

Крими

Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там

Published

on

По искане на Районната прокуратура в Габрово, съдът задържа под стража  27-годишния рецидивист, с инициали Б.А., за извършени кражби от жилища и автомобили.

Прокуратурата го е привлякла в качеството му на обвиняем за това, че през периода от 23 май до 5 юни т.г. при условията на опасен рецидив и продължавано престъпление, чрез използване на технически средства и чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот, извършил кражби на пари – общо 3 420 лева, от три автомобила и две жилище в Габрово. Обвиняемият влязъл в двете жилища докато техните собственици били там.

Обвиняемият е многократно осъждан. По отношение на него са влезли в сила 9 присъди, предимно за извършени кражби. В края на месец април 2024 г. бил освободен от затвора, след като изтърпял наказание лишаване от свобода, в размер на 1 година и 6 месеца.

След извършване на поредните престъпления, на 26 юни Б.А. бил задържан от РП-Габрово за срок до 72 часа, до довеждането му в съда за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Съдът възприе доводите на прокуратурата, че е налице реална опасност подсъдимият да извърши и друго престъпление или да се укрие, поради което  взе най-тежката мярка за неотклонение.

Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Зареди още

Новини

Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия

Published

on

СК „Равен старт 2020“ – Габрово стана част от бляскавото представяне на българския национален отбор на Европейските игри за хора с интелектуални, двигателни и сензорни затруднения Emil Open 2025, които се проведоха в Бърно, Чехия.

Заедно със състезатели от Фондация Воден път – София и ParaKids – София, отборът донесе на България общо 24 медала – 9 златни, 5 сребърни и 10 бронзови, както и престижната отборна купа за щафетата 4х25 м свободен стил.

Състезателите от СК „Равен старт 2020“ допринесоха значително за този успех и донесоха гордост на Габрово със своите изключителни постижения. Матей Томов завоюва злато на 50 м бруст, сребро на 50 м свободен стил и злато в щафетата. Иван Иванов стана европейски шампион на 50 м свободен стил и спечели сребро на 25 м свободен стил. Григор Станчев се окичи със сребърен медал на 50 м бруст. Стефан Николайчев спечели два бронзови медала – на 25 м и 50 м гръб. Кристина Ковачева и Ивелин Граматиков също се отличиха с бронзови отличия на 50 м свободен стил.

Клубът изказва най-сърдечни благодарности на Фондация Воден път и ParaKids – в лицето на Велизар Петев и Даниела Садикова, за поканата, перфектната организация и цялостната подкрепа по време на пътуването, настаняването и престоя на отбора.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица