Новини
Габрово е първият „умен град“ в страната, въвел решения за мониторинг на околната среда
Заместник – областните управители посетиха иновативна фирма, която предлага решение за проблеми с качеството на въздуха.
Качеството на въздуха е изключително важна тема, която по това време от годината е особено актуална. И макар, че отговорността за това трябва да е на всички нас, огромна е ролята на местната и държавната власт и на бизнеса. Ето защо една стартираща иновативна фирма в Габрово предизвика интереса на заместник – областните управители Стилияна Тинчева и Кристина Сидорова.

Те посетиха офиса на Senstate Technologies и разговаряха с част от екипа на фирмата – вдъхновяващи млади хора, дръзнали да бъдат първи, по примера на именити габровски индустриалци.
Благодарение на тях Габрово вече е първият „умен град“ в България, въвел решения за мониторинг на околната среда. Амбицията това да се случи е на младия предприемач Светослав Матеев. Именно с решенията и възможностите на малките, но само на външен вид, мобилни станции, които предлагат, се запознаха заместник областните управители.

Какво са направили Senstate? Разработили са и са поставили в Габрово вече 8 станции за качество на въздуха – изключително висок клас и с много чувствителни сензорни компоненти, отчитащи данните и то в реално време.
„Ето тук, и не само, е една от основните разлики с всички останали станции“ – обяснява Светослав Матеев, демонстрирайки възможностите на разработената платформа, която е достъпна от всички. Разбира се за регистрирани потребители системата предоставя много повече данни, на базата на които да се прави пълен професионален анализ. Софтуерът също е собствена разработка и непрекъснато се обновява.

„А информацията, която се предоставя от станциите е изцяло адаптирана към европейското законодателство“ – обяснява още Матеев. Пред заместник-областните управители той подчерта, че данните, които се генерират от тях, са напълно достатъчни на държавни или местни власти за управленски решения по отношение околната среда.
Станциите могат да се разположат навсякъде, където това е необходимо. Така например вече има монтирани станции на територията на едно габровско училище, с цел непрекъснато наблюдение и обръщане на специално внимание на средата, в която децата растат.

„Също така фирмата има разработени и такива за поставяне в класните стаи – нещо изключително полезно, особено в ситуацията, в която се намираме в момента“, отчита Матеев. Освен в градска среда и училища, решение е намерено и за индустриалните зони – в една от големите такива в Габрово има поставена станция, която отчита повече показатели от останалите с оглед на по-високия риск от замърсявания – в това число газове, прахови частици и метео данни.
Системата позволява разширени анализи за намиране на източници на замърсяване, видове и проблемни периоди от време с влошени нива на качество на въздуха. Още нещо от функциите, което е изключително полезно са специалните тримесечни доклади, базирани на исторически данни от точката за вземане на проби.

Към момента екипът на фирмата работи и по решения за мониторинг на качеството на водата, нивата на водните басейни и управлението на водните ресурси като цяло. Ползите от това ще са прецизно и моментно локализиране на субекти на замърсяване; данни в реално време за нивото на водни басейни; ранно идентифициране на рискове от наводнение или пресъхване; по ефективно планиране и мерки, свързани с водните ресурси в градовете.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Затварят частично бул. „Могильов“ заради ремонт

От днес, 10 юни, започват строително-ремонтни дейности по бул. „Могильов“ в участъка от кръстовището с ул. „Стефан Караджа“ до кръстовището с ул. „Зелена Ливада“.
По време на ремонта движението ще се осъществява в две ленти при въведена временна организация и съответната пътна сигнализация, информираха от Община Габрово.
От администрацията на кмета призовават всички водачи да преминават с повишено внимание и да спазват указанията в района на ремонтните дейности.

Икономика
Gabrovo Digital Summit показва технологичното бъдеще на Габрово
Защо една ИТ конференция е толкова важна за Габрово?
Отговорът се крие в ДНК-то на града, който още от времето на „българския Манчестър“ се развива благодарение на иновациите и предприемаческия дух. Днес, в ерата на изкуствения интелект, Gabrovo Digital Summit се превръща в естествено продължение на този завет, като свързва традициите ни с икономиката на бъдещето и разкрива нови перспективи.
Събития като Gabrovo Digital Summit са ключови за местната общност – те събират на едно място водещи имена от технологичния сектор, които рядко могат да бъдат срещнати извън най-големите национални форуми, вдъхновяващи личности и доайени в областта на информационните технологии. Конференцията е насочена както към ученици и студенти, така и към предприемачи и доказани специалисти, създавайки безценна възможност за обмен на знания, идеи и опит.
Събитието ще се проведе за седми път в зала „Възраждане“ в Габрово, затвърждавайки позицията си като най-голямата технологична конференция в Централна България. Зад инициативата стоят млади и амбициозни хора от ИТ сферата. Организатори са JAKALA – международна компания с присъствие в Габрово и дългогодишен опит в сферата на технологиите, данните и дигиталната трансформация, начело с Божидар Бошнаков – човекът-двигател зад инициативата.
На 20 юни Габрово отново ще бъде място за среща на идеи, технологии и хора с визия за бъдещето – запазете своето място още днес!
Участието в конференцията е напълно безплатно, но изисква предварителна регистрация на адрес: https://tinyurl.com/2hmnjsjs.
Крими
22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета

По искане на Районната прокуратура в Габрово, 22-годишен рецидивист бе с взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ за извършени кражби.
Мъжът с инициали Б.Ш. е привлечен в качеството на обвиняем за това, че през периода 18.11.2025 г. – 20.01.2026 г. в севлиевска игрална зала и от паркиран лек автомобил в град Габрово при условията на продължавано престъпление и опасен рецидив, откраднал пари, собственост на двама граждани, общо сумата от 407,79 евро.
С постановление на Районна прокуратура – Габрово Б.Ш. е бил задържан за срок до 72 часа. Обвиняемият е осъждан многократно. По отношение на него има влезли в сила общо 10 присъди, преобладаващата част от които са за престъпления против собствеността. Той вече е търпял наказание лишаване от свобода, като е бил освободен от затвора само 2 месеца преди да извърши отново престъпление.
За престъплението по което Б.Ш е привлечен в качеството на обвиняем е предвидено наказание от 2 до 10 години лишаване от свобода.
Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

-
Кримипреди 6 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Кримипреди 5 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Кримипреди 6 дниФалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак
-
Кримипреди 6 дниКриминалисти иззеха два незаконни пистолета и патрони в Габрово
-
Кримипреди 6 дниПредстои пълномащабно учение в Габрово
-
Новинипреди 6 дниНеврологичното отделение разполага с ехограф от последно поколение
-
Кримипреди един ден22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета
-
Културапреди 6 дниФутболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС







