

Новини
Габровци протестираха за втори път срещу зеления сертификат
Протест, под надслов „Не на зеления сертификат! Зеленият сертификат е дискриминация!“, се проведе снощи в Габрово.

Недоволството на гражданите, свързано с въвеждането на т.нар.“зелен сертификат“ за посещение на повечето обществени обекти, отново бе изразено на площад „Възраждане“ пред сградата на Община Габрово, където беше сборният пункт.

Вместо в 15.00 часа, по което време бяха предвидени другите протести в страната, мероприятието в областния град започна 3 часа по-късно, около 18.00 ч. Пред присъстващите организаторите на протестната акция прочетоха седем искания, свързани с отпадането на по-строгата мярка.

„Този сертификат е създаден да използва единствено и само с цел улесняване на свободното движение по време на пандемията от КОВИД – 19 между държавите! Никой няма право да го използва, за да поставя възможността ни на пълноценен живот под условие – да се подложим на ваксинация“, заяви говорителят на протестиращите.

Според него никой няма право да ограничава правото на труд на медицинските, социалните работници, учителите, на работещите в залите за спорт, заведенията, казината, големите търговски и културни центрове.

„Никой няма право да принуждава децата ни да бъдат подлагани на никому ненужни медицински изследвания и експерименти, за да получат пълноценно образование! Никой няма правото да ни принуждава да се подлагаме на медицински манипулации, които не са доказано необходими! Никой няма право да ни ограничава правото ни на качествено здравеопазване“, изтъкнаха още протестиращите. Те бяха категорични, че няма да търпят ограниченията.

За разлика от протеста, състоял се в понеделник вечер, снощи до блокиране на възлови кръстовища и щурмуване на търговски центрове в Габрово не се стигна.

Протестиращите призоваха директора на Регионалната здравна инспекция д-р Николай Пенчоков да обърне внимание на исканията им и предприеме конкретни действия.

Те се заканиха, че ако това не бъде направено и „зеленият сертификат“ да отпадне, ще продължат с по-мащабни прояви, допускайки дори гражданско неподчинение.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Великден е! Христос Воскресе!

Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните празнуват възкресението на сина Божи Иисус Христос.
В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.
Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се 3 дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, всички светлини в храма се изгасяват и малко преди полунощ свещеникът изнася запален трисвещник с думите (пеейки) „Приидите, приимите свет, от невечернаго света и прославите Христа, воскресшаго из мертвих“. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън. От трисвещника всички присъстващи палят своите свещи (които по традиция носят по домовете си). При пеене на тропара „Воскресение Твое Христе Спасе“ всички излизат от храма. Точно в полунощ и извън храма при биене на камбаните свещеникът обявява Възкресението с думите „Христос Воскресе“. При обявяването на Възкресението се пее празничният тропар и се обикаля кръстопоклонно иконата на Въскресението, положена на специален аналой, след това се чете Евангелие и Апостол. После свещеникът чука на храмовите врата с кръста при думите „Отворете се, адови врата, да влезе Царят на Славата“ на което подучено лице отвръща „Кой е този Цар Слави?“. Хората влизат с песнопения в храма, за да се извърши литургията на празника.
В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, за да бъдат здрави.
До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, от смрадлика — оранжева, зелено — от коприва, жълто — от орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук.
Винаги, когато са се боядисвали яйца, се е приготвяла и отделна кошничка и за кумовете. Яйце се дарявало и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моливи. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането, ще е най-здрав през годината.

Новини
Днес е Велика събота!

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”
Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.
Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.
По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.
Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.
Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

Новини
Разпети петък е

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.
На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.
Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.
Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.
На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.
Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

-
Културапреди 7 дни
Среща – разговор за внука на Колю Фичето ще се проведе в Дряново
-
Новинипреди 5 дни
Габрово аплодира своите герои: Децата, които плуват със сърце!
-
Новинипреди 6 дни
14 медала и отборен трофей за габровските джудисти
-
Любопитнопреди 6 дни
Габровската пианистка Адриана Кънева с ново Гран при
-
Новинипреди 4 дни
Кметът предлага средства за ремонт на басейна в ПМГ – Габрово с новия Бюджет
-
Новинипреди 6 дни
Юношите на РК „Янтра“ триумфираха с Купа България
-
Културапреди 4 дни
Днес е Велики Четвъртък – денят за багрене на яйца
-
Новинипреди 3 дни
Разпети петък е