

Култура
Габрово се подготвя за международния фестивал на монодрамата „Соло акт“

В Габрово се подготвят за VIII-то издание на Международния фестивал на монодрамата „Соло акт“, който ще се проведе от 7 до 11 ноември. Форумът е наследник на досегашния фестивал на спектаклите с един актьор „BGMOT“, с изцяло променена визия и ново име. Организатор на събитието е Драматичен театър „Рачо Стоянов“, който обещава да представи на публиката най-доброто от моноспектаклите през последните две години.
Участниците във фестивала са Държавен куклен театър – Пловдив, Драматичен театър „Стефан Киров“ – Сливен, Драматично-куклен театър „Иван Димов“ – Хасково, Народен театър „Иван Вазов“, „Николаевския академичен художествен руски драматичен театър“ от Украйна, Драматичен театър – Пловдив, актьорът Александър Валериев с моноспектакъл под режисурата на Николай Гундеров, както и домакините от ДТ „Рачо Стоянов“.
С премиера на моноспектакъла „Хомеопатия за душата“ габровският театър ще открие събитието на 7 ноември от 19.00 часа на голяма сцена. Постановката е дело на Димитър Иванов – Капитана и Емил Йорданов в партньорство с „HashtagSTUDIO“. В главната роля ще видим Димитър Иванов – Капитана и куклата Бай Тъньо – едни от най-известните представители на жанра „стендъп комедия“ у нас. Актьорът Димитър Иванов – Капитана подготвя „специално“ стендъп комедийно шоу, в което разговорът ще бъде откровен, забавен, сатиричен за всичко, което ни се случва: от душата до тялото с чужда помощ и приятелска благословия.
Преди официалното откриване на 7 ноември, фестивалната програмата ще започне с детския моноспектакъл „Не си търси белята“ от 12.00 часа, същия ден, на голяма сцена в ДТ „Рачо Стоянов“. Постановката е на Държавен куклен театър – Пловдив и е подходяща за деца от 3 до 9 години. Автор е Александър Михайлов, режисьор – Ваня Иванова, с участието на Ивелин Николов.
Международният фестивал на монодрамата „Соло акт“ ще се проведе на сцените на габровския драматичен театър, Държавен куклен театър-Габрово и спортна зала „Орловец“. В рамките на пет дни, от 7 до 11 ноември, публиката ще гледа актьорите Димитър Марков в „Лазарица“, Христо Шопов в „Не е за телефон“, Александър Валериев в „Писмо от съветско другарче“, Христо Мутафчиев в „Плач на ангел“, украинския актьор Андрей Карай в „Изповед“ и Камен Донев в „Лекция 3: за силата на словото“.
Габровският театър ще участва с второ представление – „Мечтата на Наташа“ – моноспектакъл на Поля Йорданова. За тази роля тя е отличена с „ИКАР 2021“ в категория „дебют“ и наградата „най-добра актриса“ от XII-я Международен фестивал „МоноАкт“ в Печ, Косово, 2020 г. Лабораторията в габровската МБАЛ „Тота Венкова“ ще съдейства на зрителите на фестивала да бъдат тествани от 16.00 до 18.00 часа в дните на събитието от 7 до 11 ноември.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Благотворителна изложба ще покаже „Счупената вяра“


На 25 март – Благовещение, от 17.00 часа в Галерия “Казаков” в Трявна ще бъде представена авторската идея на Радослав Първанов „Счупената вяра“. Фото-проектът цели да покаже и разкаже историите на изоставени православни храмове, на част от които вече са подети кампании за възстановяване.
Експозицията ще бъде благотворителна, като фотосите, ще се продават благотворително. Изложбата в Трявна се реализира с подкрепата на Специализираният музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна (СМРЗИ), Община Трявна, Галерия „Казаков“ и кметът на града Денчо Минев.
Последните няколко години идеята печели стотици съмишленици след множество медийни изяви на автора Първанов. Така той, чрез своята аудитория в интернет, която само във Фейсбук наброява над 100 000 души, успява да обедини хората и да набере средства за рушащи се църкви, първоначално в Габровска област, а по-късно и в други райони.
„Идеята се роди сама, обикаляйки планините се натъквах на тях – рушащите се храмове. Тихи свидетели на историята, влизащи в полезрението на хората, само ако има какво да се открадне от тях или някоя от тях се срути. Така една по една показвах в социалните мрежи тези църкви. Докато един ден, по-точно една нощ, не срещнах на улицата стар приятел, който ми сподели за инициативата, тръгнала в неговото село да реставрират почти 100-годишната им църква. Тогава той ме покани да я снимам, да разпитам старите хора и да я покажем. Седмица след разказа ми, публикуван в интернет, имахме събрана огромна сума от дарения. Тогава разбрах за истинската сила на моето влияние в интернет и хората, които ме следват. Тази кауза достигна до правилните хора, а какво ли би станало, ако се обединим и за други?! Медиите „попиха“ темата от раз, без да им предлагам, сами я поискаха. Започнах да помагам на храмовете един по един, а медийната популярност на идеята растеше. Запитвания да снимам и показвам храмове заваляха от цяла България. Тогава разбрах – тази работа ще я бъде.“, посочва за фотографската си идея авторът Радослав Първанов, който освен инженер, е фотограф със 17 – годишен опит, добре познат общественик и журналист в БТА.
Името „Счупената вяра“, Радослав Първанов дава след снимките в поредната рушаща се църква – тази в тревненското село Скорците. Храмът „Свети Великомъченик Димитър“ със своето достолепие, съграден през бунтовната 1876 година, със своята осанка сам „казва“ на Първанов как да нарече идеята си.
Оттогава той обозначава с името „Счупената вяра“ всяка серия снимки, която публикува в интернет, след него посочва и името на храма. До изложба така и не се стига през годините, докато Радослав не среща талантливата Лилия Кунева от Варна, художник и дизайнер, завършил своето образование във Велико Търново.
Връзката между Радослав и Лилия се ражда чрез друг фотопроект, придобил световна популярност – Национален проект „Аз съм Българка!“. Лилия става част от неговата четвърта част – „Пазителката на дома“. Преди година на Лилия предстои да изготви дипломна работа за своето висше образование в образователна степен и тя решава да предложи на Радослав Първанов да изработи авторски визии на изложба, плакат, сайт, календар, каталог, разделител за книга и благотворителни материали именно за „Счупената вяра“.

Така се стига до съвместна изложба, защото както посочват и двамата тя не е просто експониране на фотографска работа, а проекция на онова, което е в сърцата на творците. Лилия съдейства експозицията да бъде подредена в едно от най-елитните и емблематични за Варна места – Морското казино на 1 ноември 2024 г.
„За мен е удоволствие и чест да работя с Радослав. Запозната съм с творчеството му отдавна. За няколко години от момиче, стоящо пред телевизора, с мечти някой ден да срещне такъв артист на живо, се превърнах в човек, смея да твърдя, приятел на Радо. Той вдъхновява с таланта и ерудицията си. Бях сигурна, че някой ден ще сътворим нещо заедно… И то вече е факт. Изложба “Счупената вяра” е част от мен. Зад нея стои неуморен труд и много много старание. Дизайна изработвах близо половин година, а визиите бяха най-високо оценени от комисията на университета. Вярвам, че можем да достигнем до още повече хора и с гордост да вървим по пътя на възраждането на едни забравени храмове.”, посочва за изложбата дизайнерът Лилия Кунева.
Цялото оформление на експозицията, рекламните материали, визиите на проекта са нейно дело и са предоставени безвъзмездно.


Култура
Проф. Пламен Павлов гостува в Дряново с „България: кратки хроники“


Исторически музей – Дряново кани всички почитатели на българската история на представянето на книгата „България: кратки хроники“ от Пламен Павлов. Събитието ще се състои на 25 март от 17.30 часа в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“.
Проф. Пламен Павлов е изтъкнат български историк, поет, публицист и телевизионен водещ. Завършил е история във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, където от 1984 г. преподава история на Византия и средновековните балкански държави. В периода 1998 – 2002 г. е председател на Държавната агенция за българите в чужбина, работейки активно за свързването на българските общности по света.
Автор е на над 150 научни студии, книги, учебници и енциклопедични издания. „България: кратки хроники“ е проект в две книги на издателство „Изток-Запад“, който предлага задълбочен поглед върху българската история.
Първата книга проследява малко познати и напълно непознати събития и личности – от праисторията до падането на средновековната българска държава. В нея читателят ще открие нови сведения за пещерите „Козарника“ и „Бачо Киро“, неолитната революция, цивилизацията Варна, както и значими моменти от античността и средновековието.
Представени са емблематичните български владетели като Кубрат, Симеон Велики, Иван Асен II, Ивайло и Иван Шишман, но и малко познати духовни водачи и исторически фигури.
Книгата на Пламен Павлов предлага научнопопулярни текстове, систематизирани в аналитични раздели. Това я прави подходяща както за любители на историята, така и за по-задълбочени изследователи.


Култура
Впечатляващи музикални продукции пристигат на габровска сцена


На 21 март от 19.00 ч. в Дом на културата „Емануил Манолов” „Калас и Онасис”. Операта-мюзикъл на Христос Папагеоргиу разказва с брилянтни певчески и танцови изпълнения историята на оперната дива Мария Калас и милиардера Аристотел Онасис. В ролите им изключително емоционално и с огромен талант влизат звездите Ева Перчемлиева и Мариос Андреу.
За екипа на Държавна опера – Варна световната премиера на мюзикъла „Калас и Онасис“ е интересно творческо предизвикателство, най-напред заради хибридния жанр, заложен в операта-мюзикъл от Христос Папагеоргиу. Авторът, който живее и твори в Ню Йорк, развива сюжета и музиката на две нива – оперната сцена и извън нея, и този сложен паралел изисква различна интерпретация.
„Певицата, която изпълнява ролята на Мария Калас, трябва да владее едновременно и двата стила на пеене – в операта и в мюзикъла. Когато действието се развива на оперната сцена, тя влиза изцяло в ролята на оперната икона Мария Калас, а в говорните диалози и когато сюжетът следва житейските обрати във връзката между Мария Калас и нейния любим, финансовия магнат Аристотел Онасис, тя звучи в бродуейски стил.
Билети за спектакъла могат да се закупят на касите на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово и онлайн.

На 31 март мюзикълът „Семейство Адамс” на Държавна опера – Пловдив ще подгрее началото на Международния фестивал на комедийния и сатиричния спектакъл, който започва на 2 април. „Семейство Адамс” Ви кани в своя необикновен свят. Най-забавният и мрачно-шарен мюзикъл на сезона е със специалното участие на Керана в ролята на Мортиша Адамс!
Очаква ни смях и вълнение, които ще ни накарат да се влюбим в мрачното очарование на прочутото семейство! Билети за спектакъла могат да се закупят на касите на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово и онлайн.


-
Любопитнопреди 6 дни
Габровецът Радослав Иванов – делегат на международния Младежки форум
-
Новинипреди 6 дни
Служителите на Психиатрията в Севлиево протестираха
-
Кримипреди 4 дни
Прокурорите отчетоха по-висока натовареност и по-малко оправдателни присъди
-
Културапреди 5 дни
Владо Николов ще дойде в Габрово, за да представи книгата си „Високо“
-
Новинипреди 6 дни
Технически университет – Габрово разширява партньорствата си
-
Икономикапреди 6 дни
Мебелен магазин Белбро празнува 5 години с подарък за вас!
-
Икономикапреди 5 дни
Представят възможностите за финансиране на социалната икономика
-
Кримипреди 5 дни
Прокуратурата разследва отвличането на мъж в Горна Росица