Свържи се с нас

Новини

И учениците в Трявна минават на дистанционно обучение

Published

on

Съгласно Заповед № РД-01-856 на Министъра на здравеопазването – д-р Стойчо Кацаров, от утре, 22 октомври, всички ученици преминават в електронна среда на обучение на територията на община Трявна.

Мярката се налага, тъй като по последни официални данни от Регионалната здравна инспекция в Габрово заболеваемостта в Община Трявна е достигнала 817 на 100 000 души население, на база 14-дневна заболеваемост.

Според т. 7 от Заповедта на здравния министър следва да се преустанови присъственото обучение в учебните заведения на местно ниво, след преминаване на прага от 750 заболели на 100 000 души за този период от време. От днес всички учащи са в електронна форма на обучение и в Община Габрово, тъй като заболеваемостта там е достигнала 939 на 100 000 души население за 14-дневен период от време.

От петък обучаващите се в Община Севлиево преминават на 50% присъствени занятия и предстои изготвянето на графици за обучение също на 50% в Община Дряново. Заболеваемостта в севлиевска община е 669,6 на 100 000 души, а в дряновска – 338,2 на 100 000.

Данните бяха предоставени от директора на РЗИ-Габрово д-р Николай Пенчоков по време на проведеното, днес, редовно заседание на Областния кризисен щаб в Габрово.

Засега не е ясно за какъв период от време учениците ще учат дистанционно, тъй като тяхното присъствие зависи от броя на заболелите на местно ниво, съгласно последната издадена Заповед на Министъра на здравеопазването.

Според последните актуални данни на РЗИ-Габрово относно разпространението на КОВИД-19 в областта на домашно лечение са 876 души, хоспитализираните са 194, а починали – 504. Карантинирани са 1 163 души, общо диагностицираните са 9 573 души.

Изискваният вече “зелен сертификат”, за медицински персонал и работещите в старчески домове, както и за достъпа до заведения за хранене и развлечения, кина, театри, фитнеси, спортни зали, търговски обекти над 300 кв. м. на закрито, в Трявна се издава в Болничния медицински център в МБАЛ “Д-р Теодоси Витанов”.

От РЗИ посочват, че се наблюдава увеличение на броя хора, които са се ваксинирали и от 19 октомври досега са се имунизирали 246 души на територията на област Габрово. Предстои закупуването на допълнителни 4000 теста за КОВИД-19, които ще бъдат разпределени между всички лаборатории и медицински центрове в областта.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

61-годишен мъж загуби живота си след катастрофа с мотор

Published

on

61-годишен мъж от севлиевското село Шумата загуби живота след като катастрофира с мотор.

Тежкият инцидент е станал в събота, 1 август, около 10.00 часа в прохода Шипка. По данни на полицията мотористът е самокатастрофирал.

На място незабавно е бил изпратен полицейски екип, който установил самоличността на водача. Той е бил транспортиран в габровската болница, където по-късно починал.

Според първоначалната информация водачът се е ударил в крайпътната мантинела.

Причините за инцидента са в процес на изясняване.

Зареди още

Новини

Денислав Иванов от ШК „Орловец 1997“ стана първи на турнир

Published

on

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ Габрово Денислав Иванов спечели градския шахматен турнир в Дряново при мъжете.

Той бе посветен на дългогодишния треньор и състезател на Дряново Марин Денев и се организира от Община Дряново и НЧ „Дряновска пробуда 2008“.

Денислав Иванов, който мери сили в турнира за възрастни, заслужено се нареди първи и грабна купата и златния медал.

13-годишният Стефан Тотев и 10-годишният Иван Екимов също се включиха в турнира за възрастни. Стефан беше на крачка от медала, като се нареди на 4-то място.

Достойно в турнира за големи се представи и 10-годишният Иван Екимов. Всички участници получиха грамоти и натрупаха ценен опит.

Зареди още

Култура

30 участници усвоиха майсторството на традиционните пещи и огнища в Етър-а

Published

on

Тридесет участници, четирима майстори на терен и петима лектори взеха участие в единадесетото издание на образователната програма „В света на старопланинската архитектура“, което се проведе между 31 юли и 2 август. Инициативата е организирана от музей „Етър“ и сдружение „Мещра“, с финансовата подкрепа на Камарата на архитектите в България.

Темата тази година, „Топлината в дома: От древното огнище до модерния уют“, постави акцент върху практическото изграждане на традиционна пещ и огнище. Всички преминали през тридневното обучение получиха „Уверително“ – официалният документ, който музей „Етър“ издава за придобитите знания и умения.

Практическият модул даде възможност на участниците да работят рамо до рамо с утвърдени специалисти в занаята. Павел Кунчев, един от признатите майстори реставратори в музей „Етър“, води обучението за изграждане на каменна основа за отоплителните съоръжения. Част от курсистите надградиха своите умения по каменна зидария, придобити в предишни издания на програмата.

Дървените елементи и носещата конструкция бяха във фокуса на практиката, водена от реставратора Валентин Дамянов. С отличните си комуникационни умения и задълбочени знания той демонстрира различните видове традиционни инструменти, тяхната поддръжка и правилната им употреба в целия процес.

Арх. Николай Маринов от сдружение „Мещра“ преведе участниците през майсторството за работа с глина и естествени материали, необходими за изграждането на самата пещ и огнище.

Важна част от практическата работа бе свързана с приготвянето на храната. Реставраторът Боян Генев запали пещта на занаятчийската чаршия още в 9:00 часа сутринта, показвайки тънкостите при подреждането на разпалките, поддържането на температурата и равномерното разпределяне на жарта. Точно в 14:00 часа в пещта бяха поставени тавите с вечерята, която по-късно бе споделена на открито в нощния музей.

Лекционният модул от първия ден (31 юли) предложи теоретична основа и дискусии, свързващи историческото наследство със съвременния начин на живот: Арх. Николай Маринов и д-р инж. Петя Груева от сдружение „Мещра“ откриха програмата с лекция за принципите на отоплителните системи в традиционната архитектура.

В следващ панел арх. Маринов представи и съвременни алтернативи за отопление на дърва при еднофамилни сгради.

Уредникът в музей „Етър“ Даниела Димкова разви темата за традиционната храна и нейната връзка с огнището, а д-р арх. Мирелла Кафкова (сдружение „Мещра“ / ИЕФЕМ към БАН) разгледа ритуалните и обредните практики при съграждането на домашното огнище.

Обзорна беседа в експозицията на музея с акцент върху отоплителните съоръжения проведе уредникът Георги Георгиев. Връзката между еволюцията на огнището и типологията на традиционното жилище бе представена от гл. ас. арх. Теодора Къналиева от Университета по архитектура, строителство и геодезия.

Програмата „В света на старопланинската архитектура“ за пореден път затвърди ролята си на мост между традиционните строителни техники и съвременната архитектурна практика, превръщайки автентичните знания в ценен ресурс за бъдещето.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица