Новини
Борислав Бончев с благодарствен жест към лекарите ни
По повод Деня на българския лекар, който отбелязваме на 19 октомври, областният управител Борислав Бончев присъди Почетна грамота „Дързостта да бъдеш първи“ на тридесет и пет лекари, медицински сестри и санитари от област Габрово.
„Това е моят жест на благодарност и уважение за положените грижи, за всеотдайността и спасените животи. Убеден съм, че всеки един български медик заслужава нашата признателност, както и тази на цялото общество“, сподели Борислав Бончев.
Номинациите на носителите на почетните грамоти не са подготвени еднолично, а са направени след обсъждане с хората, които през тези две години неотлъчно бяха на терен, заедно със своите колективи – това са директорите на лечебните заведения, на Регионалната здравна инспекция и Регионалната колегия на Българския лекарски съюз.
Награди на областния управител се връчват от 2018 година и обхващат различни сфери на живот. Това е създадена през годините традиция, с която се показват добрите примери от област Габрово – вдъхновяващи и мотивиращи.
„Като областен управител към настоящия момент се радвам да продължа тази добра инициатива, защото вярвам, че всеки може да бъде пример за останалите“, казва Борислав Бончев.
Към мотивите си за определяне сферата на тези награди областният управител посочва още, че през последните две години живеем в една различна ситуация, в трудно време, в което се научихме да приемаме КОВИД – пандемията като предизвикателство и възможност да дадем най – доброто от себе си. И те го правят – медиците, които отдадено се грижат за нас, които понякога са неразбрани, а често и не чути.
Медиците, които се превърнаха в наши ангели-хранители! Почетната грамота е символ и на урока, който научихме по трудния път – да бъдем повече заедно, да бъдем съпричастни един към друг и да си помагаме.
В Деня на Свети Йоан Рилски – Чудотворец предвиденото официално събитие няма да се състои, поради въведените противоепидемични мерки. Наградите ще бъдат връчени тържествено в началото на м. ноември.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Втори ретро парад в Трявна
Икономика
Липсата на кадри е сред водещите проблеми на работодателите

Работодателите в област Габрово все още посочват недостига на кадри като основен проблем. Това става ясно от анкетното проучване, проведено от Агенция по заетостта в периода 28 май – 3 юли 2026г. Данните бяха представени на редовно заседание на Постоянната комисия по заетост, което се проведе под председателството на заместник областния управител Андрей Николов.
В представителната извадка са включени 165 работодатели, като 62 от тях взеха участие в анкетата. Според резултатите през следващите 12 месеца работодателите в областта ще търсят работници и специалисти предимно в секторите на преработващата промишленост, здравеопазването, строителството и транспорта.
Най-голямо търсене се очаква за шивачи, монтьори на енергийни съоръжения и инсталации, работници в производството на облекло, медицински сестри, лекари, строителни инженери и мотокаристи. Заявена е и потребност от работници без специална квалификация.

Сред основните причини за недостига на кадри работодателите открояват липсата на кандидати за свободните работни места, недостига на квалифицирани специалисти и несъответствието между уменията на търсещите работа и изискванията на бизнеса.

Наред с професионалната квалификация все по-голямо значение придобиват и т.нар. „меки умения“ – дисциплина и самоконтрол, умения за работа в екип, комуникативност, адаптивност и способност за решаване на проблеми.
Резултатите от проучването потвърждават, че демографските процеси, застаряването на населението и недостигът на квалифицирани кадри остават сред най-сериозните предизвикателства пред икономическото развитие на област Габрово.

Крими
Започва информационна кампания срещу телефонните измами в региона

По разпореждане на директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов в областта стартира поредна превантивна кампания, насочена към повишаване на информираността на гражданите за предотвратяване на телефонните измами.

В рамките на инициативата полицейски служители ще разпространяват информационни брошури, предоставени от Главна дирекция „Национална полиция“, в кметства и кметски наместничества, пощенски станции, пенсионерски клубове, както и на гишетата на „Местни данъци и такси“.

Жителите на малките и отдалечените населени места ще имат възможност да разговарят с полицейски служители, които ще ги информират за най-често използваните сценарии при телефонните измами, начините за тяхното разпознаване и действията, които следва да предприемат при съмнение за опит за измама.
Целта на кампанията е да повиши информираността и бдителността на гражданите, като им предостави полезна информация и практически съвети за предпазване от телефонни измами, както и да ги насърчи незабавно да сигнализират в полицията при съмнение за подобно престъпление. Кампании с подобна насоченост се провеждат периодично от ОДМВР – Габрово като част от превантивната дейност на дирекцията.
През годините те са реализирани и със съдействието на Областна администрация – Габрово, общините на територията на областта, кметствата и кметските наместничества.
От полицията припомниха, че на 5 юли в Трявна беше направен опит за телефонна измама. Благодарение на бързата и адекватна реакция на полицейските служители престъплението беше предотвратено, а сумата от 13 000 евро и златни накити бяха върнати на собственика.
В същия ден в РУ – Трявна бяха получени и други сигнали за опити за телефонни измами, като граждани проявиха необходимата бдителност, разпознаха опита за измама и незабавно сигнализираха на ЕЕН 112. И в други два случая – в Севлиево и село Горна Росица, полицейски служители също предотвратиха телефонни измами.
ОДМВР – Габрово отново обръща внимание, че при телефонно обаждане с искане за пари, ценности или съдействие за полицейска операция гражданите не бива да се доверяват на непознати. В подобни случаи следва незабавно да прекратят разговора, да се свържат със свои близки и да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.
„Призоваваме гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами“, заявиха от пресцентъра на ОДМВР-Габрово.

-
Икономикапреди 3 дни„Скарата“ в Габрово посреща гостите си от днес с отличен вкус на жар
-
Новинипреди 7 дниПодменят и поставят допълнителни парапети по 3 булеварда в Габрово
-
Кримипреди 7 дниШофьор на бус се отъркаля на пътя и отсечен знак край Габрово
-
Новинипреди 4 дниС купа и медали се завърнаха шахматистите на ШК „Орловец 1997“
-
Новинипреди 6 дниПравителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата
-
Новинипреди 6 дниОбластният оспорва прегласуваното от ОбС-Габрово решение за спонсорство на Янтра
-
Кримипреди 4 дниПияна жена с голям джип помете морал и промили посред бял ден
-
Новинипреди 3 дниМащабна възстановка за честванията на Шипческата епопея












