Новини
Най-много карантинирани преподаватели има в Габровско
Учителите да носят маски, включително и по време на учебните часове. Тази препоръка отправя Министерството на образованието и науката (МОН) в писмо до регионалните управления на образованието във връзка с усложнената епидемична обстановка.
В момента маските в класните стаи не са задължителни за педагозите, когато спазват дистанция от поне 1,5 м от учениците. МОН препоръчва също веднъж седмично да се тества целият персонал в училищата. Министерството на здравеопазването ще осигури безплатни тестове чрез Регионалните здравни инспекции.
Предлага се целият випуск да преминава към обучение от разстояние, ако в него има 10% ученици, болни от коронавирус. При обявен тъмночервен сценарий за съответната област, всички извънкласни дейности трябва да се провеждат онлайн или да се отложат.
Към момента такава област е Габрово. Новите препоръки на МОН са в резултат от повишената заболеямост в страната. Към днешна дата 1.03% от учителите и 1.01% от учениците и децата са под карантина. Най-висок е процентът карантинирани преподаватели в Габрово – 1,95%, а най-нисък в Кърджали – 0,55%.
Най-много ученици отсъстват заради карантина в Перник – 1,89%. Данните показват почти двойно увеличение в дела на карантинираните педагози спрямо началото на учебната година – към 17 септември т.г. те са били 0,66%. Троен е скокът при учениците.
На 17 септември карантинираните сред тях са били 0,31%. Към момента под карантина са 490 групи в детски градини и паралелки в училища. На този етап изцяло в онлайн обучение са две детски градини – в Монтанска и Видинска област, както и едно училище в област Пазарджик.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
ГЕРБ – Габрово: Приемаме изборния резултат с уважение към волята на избирателите
ГЕРБ – Габрово изрази благодарност към всички граждани, подкрепили партията на изборите. Това политическата партия направи чрез профила си в социалната мрежа фейсбук. Коалиция ГЕРБ–СДС заема второ място в областта с 15,8% от вота.
„Приемаме този резултат с уважение към волята на избирателите и с отговорност към доверието, което ни е било дадено през годините. Този вот не е просто подреждане в политическа таблица, а сигнал, който трябва да бъде разбран внимателно и честно.
Ние го приемаме като възможност за преосмисляне, за още по-голяма близост до хората и за по-точно разбиране на техните настоящи нужди и очаквания. През годините сме работили последователно за развитието на област Габрово – за по-добра инфраструктура, по-сигурно водоснабдяване, обновени училища и детски градини, по-добра градска среда и повече възможности за децата.
Тези усилия ще продължат, но е ясно, че трябва да бъдат допълнени с още повече диалог, внимание и присъствие на терен.
Оставаме ангажирани с региона – не само като политическа сила, но и като хора, които живеят тук и носят отговорност пред своите съграждани.
Ще се вслушваме в градивната критика и ще работим заедно с обществото за решенията, които предстоят. Уважаваме избора на гражданите и го приемаме като ориентир за следващите ни стъпки да бъдем по-добри“, се казва още в позицията.

Икономика
„Интер Пауър“ изгражда фотоволтаични централи на 7 социални сгради
„Интер Пауър“ изгражда фотоволтаични централи на 7 социални сгради в Казанлък, компанията гарантира най-високо качество.
Компанията „Интер Пауър“ бележи пореден успех в сектора на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), след като премина успешно през строг подбор за изпълнител на важен обществен проект в съседната област.
Фирмата поема изграждането на седем фотоволтаични централи, всяка с капацитет от 30 kWp, които ще бъдат инсталирани на покривите на седем социални дома в град Казанлък.
Проектът, който е част от стремежа на местната власт към енергийна ефективност и независимост на обществените сгради, вече е в ход. От ръководството на компанията съобщиха за „Габрово Нюз“, че същинското изпълнение на обектите е стартирало през изминалата седмица.
Целта на инициативата е социалните институции в Града на розите да преминат към използването на независима зелена енергия. Общата инсталирана мощност ще доведе до драстично намаляване на разходите им за ток, като в същото време ще подпомогне опазването на околната среда.
От „Интер Пауър“ използваха повода да изразят своята признателност към администрацията в Казанлък за отличната съвместна работа.
„Искаме специално да благодарим на инж. Кънчо Христов, началник на отдел „Инвестиционни проекти с външно финансиране“, както и на целия му екип. Тяхната отзивчивост и изключителен професионализъм създадоха среда за едно наистина добро партньорство, което е ключово за успеха на подобни мащабни начинания“, споделиха от ръководството на фирмата-изпълнител.
Като утвърдено име в изграждането на соларни паркове и системи, от компанията са категорични: „Гарантираме, че изпълнението на тези седем проекта ще бъде осъществено на най-високо техническо и професионално ниво. Осъзнаваме социалната значимост на обектите и няма да направим никакъв компромис с качеството и стандартите“.
Инвестициите в зелена енергия за публичния сектор стават все по-актуални, а успешното реализиране на подобни проекти от доказани компании като „Интер Пауър“ дава добър пример за това как бизнесът и институциите могат да работят ефективно в полза на обществото.
Интер Пауър е утвърдена габровска компания с над десетгодишен опит в проектирането, изграждането и поддръжката на фотоволтаични системи, системи за индустриално и битово LED осветление, електроизграждане и умни решения за енергийна автоматизация. Фирмата е партньор на водещи производители и притежава множество успешно реализирани проекти както в частния, така и в публичния сектор, включително обекти, изградени с европейско финансиране.

Новини
Николай Косев с първи думи след изборната победа на Прогресивна България

При 100% обработени протоколи в 7 МИР – Габрово коалиция „Прогресивна България“ печели парламентарните избори с категоричните 47,83% от гласовете, показват данните на Районната избирателна комисия. На второ място остава ГЕРБ – СДС с 15,87%. Това означава три пъти по-голям резултат за победителя пред основния му политически опонент.

Разпределението на вота в областта потвърждава ясно изразена подкрепа за новата политическа посока, като останалите формации остават значително назад. Резултатът бележи сериозен обрат в политическата картина на региона.
След повече от 15 години, в които Габрово беше сред ключовите бастиони на ГЕРБ, избирателите дават категорична заявка за промяна.

„Благодаря на всички, които ни се довериха. Тази победа не е само успех. Тя е тежка отговорност, която ще носим внимателно, с отговорност и с добра памет за очакванията на хората“, заяви водачът на листата Николай Косев.
По думите му резултатът е ясен знак за необходимостта от стабилност и последователност в управлението.
„Хората показаха ясно, че искат държава с посока. Оттук нататък нашата задача е да оправдаем това доверие с работа и решения“, допълва той.

„Готови сме. Можем. Успяхме. Това е победа на хората, които не се отказаха и повярваха, че промяната е възможна. Отговорността ни оттук нататък е да бъдем близо до тях и да работим така, както обещахме – открито и последователно“, коментира Данаил Лалев, който също е сред избраните народни представители от 7 МИР – Габрово от редиците на Румен Радев.
Общо 99 153 са имащи право на глас в областта, а за четирите депутатски места се състезаваха 108 кандидати от 24 партии и коалиции.
Анализатори определят резултата като ясен сигнал за нова политическа конфигурация в региона и силно търсене на стабилност и реална промяна.
България вече е друга. Габрово – също.

-
Кримипреди 7 дниЧетирима се „лашнаха“ с пико по Празниците в Габрово, сред тях и жени
-
Икономикапреди 7 дниГаброво оптимизира светофарите: Осем кръстовища под лупата на урбанистите
-
Новинипреди 7 дниНиколай Косев: Необходими са ясни правила и контрол в строителството
-
Културапреди 6 дни„Истории зад фасадите“ ще бъдат разказани в Исторически музей – Дряново
-
Кримипреди 6 дниДоживотен затвор за тревненеца, заклал майка на 3 деца
-
Новинипреди 6 дниКамен Григоров: Младостта е възможност да промениш нещата навреме
-
Новинипреди 6 дниГЕРБ гарантира стабилност и растеж
-
Икономикапреди 5 дниБлизо 9 милиона евро за нов живот на крайречната до ДХС и зала Орловец







