Свържи се с нас

Новини

Площадката за строителни отпадъци в Трявна в действие

Published

on

Община Трявна изготви инвестиционно предложение за “Обособяване на площадка за събиране и оползотворяване (третиране) на строителни и едрогабаритни отпадъци и за събиране на автомобилни гуми, хартия и пластмаса, генерирани от населението на Община Трявна” и така постави официално началото на решаването на един от най-сериозните и належащи проблеми в региона.

Добрата новина дойде след проведена работна среща между кмета на община Трявна г-жа Силвия Кръстева, новия директор на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Велико Търново – г-жа Цонка Христова, зам.-директор и експерти на териториалното звено.

До момента Община Трявна извозва строителни и едри неопасни отпадъци в региона чрез използването на три стоманени контейнера с вместимост 6 куб. м., които предварително се заявяват и доставят от общинската администрация на посочения от потребителя адрес.

Изграждането и обособяването на подобен вид площадка би улеснило изключително много гражданите на Община Трявна, тъй като ще имат възможност правилно да третират строителни и едрогабаритни отпадъци.

По този начин ще бъдат облекчени, както местната власт, така и местният бизнес, които ще имат по-голям контрол на постъпващите отпадъци и тяхното преработване и така значително ще се намали броя на нерегламентираните сметища в природата.

Намерението на Община Трявна е да изгради площадка за строителни и едрогабаритни отпадъци на общинска територия в землището на село Радевци. Теренът е подходящ за нейното построяване, тъй като е достатъчно отдалечен от населеното място.

Предвижда се имотът да бъде щателно почистен от дървесна и храстова растителност и да бъде с ограничен достъп под постоянно видеонаблюдение. Площадката ще е с приблизителна площ около 4 дка, като голяма част от нея ще се използва за събиране на строителни отпадъци, които ще бъдат натрошавани и превръщани в материал, годен за повторна употреба.

Едрогабаритните отпадъци ще бъдат разпределяни по видове и заедно с автомобилните гуми, които ще бъдат събирани в отделен контейнер, ще бъдат предавани за обработка на съответните лицензирани дружества.

В изградени пунктове ще се отделят и отпадъчните пластмаса и хартия. Дейността на площадката не предвижда отделянето на вредни вещества в околната среда. Инвестиционното предложение ще бъде внесено в РИОСВ-Велико Търново и ще бъде съгласувано в 14-дневен срок.

По време на проведената работна среща днес, кметът на Община Трявна подробно представи и информация относно въпроса с канализационната мрежа и нейното свързване с пречиствателната станция за отпадъчни води в града.

Стана ясно, че до две седмици Общината започва цялостно изграждане на свързващ воден колектор на ул. “Украйна” в Трявна и се очаква проектът да бъде готов преди зимния сезон.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Младежите на „Чардафон“ са шампиони на България

Published

on

Качествената, последователна, целенасочена и упорита работа винаги носи резултат. Нов пример за това дадоха младежите до 19 години на „Чардафон“, които дочакаха своя голям момент и спечелиха шампионската титла на България.

След като завършиха трети в редовния сезон в ЗХС „Мизия“ и втори в зоналния финал, момчетата на Христо Данаилов продължиха възходящото си развитие и направиха най-силното си представяне именно когато беше най-важно – във финалите на държавното първенство за 2026 г., проведени в Бяла.

Тодор Кънев и съотборниците му вдигнаха шампионския трофей и сложиха край на 30-годишна „суша“.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Новини

Златен дубъл за девойките на „Бъки“

Published

on

Отборът на ХК „Бъки“ при девойките до 19 години завоюва шампионската титла на страната, съобщи sport-gabrovo.com.

Така воденият от Веселина Златева тим направи златен дубъл за 2026 г., след като по-рано през годината триумфира и с Купа България в Бяла.

Финалите на първенството се проведоха в зала „Вълчо Даскалов“ в Хасково, където се срещнаха шестте отбора, показали най-добро ниво през сезона в двете групи – Северна и Южна.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Новини

СК „Хоуп“ Габрово се върна от Солун с четири титли

Published

on

На международния турнир Octagon Grand Attack Balkan Open 2026 по бразилско джу-джицу, проведен в Солун, Гърция, отборът на СК „Хоуп“ Габрово постигна резултат, за какъвто цял клуб може да бъде горд. Шест млади спортисти поделиха помежду си седем медала – четири златни, два сребърни и един бронзов.

Пушечен старт за Габрово даде Йоан Илиев. В дисциплината No-Gi, категория U12 (10–11 г.) / +42 кг, той прекрачи тепиха с ясна мисия и я изпълни до край. Три поредни победи над съперници от Северна Македония и Гърция го изведоха до финала, а там той не остави съмнение кой е по-добрият. Злато.

Категорична беше и класата на Никалъс Василев. В No-Gi U14 (12–13 г.) / –42 кг той демонстрира хладнокръвие и техническа зрялост, несъответстваща на възрастта му. Никалъс прегази конкуренцията и взе заслуженото злато.

Специално предизвикателство беше поставено пред Мариян Петров – треньорският щаб го включи в по-висока възрастова група. Сериозен залог, но Мариян прие хвърлената ръкавица. Въпреки натиска той стигна до финала в No-Gi 14–15 г. / –66 кг, където сребърният медал остана да свидетелства за едно достойно представяне на момче с голямо бъдеще.

Лазар Рачков се бори на два фронта едновременно: и в Gi, и в No-Gi, категория U16 / –66 кг. В Gi финалът му се изплъзна и той завърши втори. Но в No-Gi Лазар не остави шанс на никого: безапелационно, убедително, балкански шампион.

Сред мъжете се открои Михаил Пашов. Категорията –70 кг е може би най-оспорваната, тук участват зрели, опитни спортисти от целия Балкански полуостров. Пашов мина през пет тежки срещи, преглътна умората и намери характер там, където другите се отказват. Резултатът: бронзов медал с истинска тежест.

Финалната точка постави Росен Синабов, който в No-Gi категорията за Майстори / 18–35 г. / –66 кг не даде и сянка шанс на опонентите си. Пълна доминация, балканска титла и поредно доказателство, че ХОУП е клуб с дълбочина: от детските категории до мъжете.

Успехите в Солун не са изненада за следящите клуба. Само месец по-рано, на SJJIFBF Gi & No-Gi Sofia Spring Open 2026 в зала „Локомотив“ – София, СК „Хоуп завоюва второ място в отборното класиране.

Зад резултатите стоят треньорите Даниел Илиев и Мирослав Няголов, чиято работа явно дава плодове. Габрово не просто участва на международната сцена, а се бори за върха.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица