Новини
С човек по-малко „Янтра“ загуби в Радомир (видео)
Отборът на „Янтра“ (Габрово) загуби с 0:1 визитата си на „Струмска слава“ в Радомир в двубой от 11-я кръг на първенството във Втора професионална лига. Единственото попадение в срещата падна в 13-та минута и негов автор беше капитанът на домакините Борислав Николов.
Голът дойде след центриране от ъглов удар и груба колективна грешка в защита на „Янтра“. Преди да нанесе завършващия си удар Николов фаулира Петър Казаков, но това остана незабелязано от главния съдия Кристиян Колев.
Нещата за габровския тим се усложниха допълнително в последната минута на първата част, когато за втори жълт картон от игра беше отстранен централният бранител Константин Иванов. Въпреки че остана с човек по-малко на терена Янтра пробва да търси изравнително попадение след почивката, но не успя да създаде сериозна голова опасност пред вратата на домакините.

Те пък бяха близо до втори гол в 90-та минута, но топката се отби в напречната греда след изстрела от пряк свободен на Александър Аспарухов. В срещата не взеха участие контузените Петър Иванов, Георги Върбанов и Християн Кожухаров. Богомил Цинцарски започна на вратата, пред него действаха Мартин Ангелов, Преслав Петров, Константин Иванов, Симеон Чатов, Даниел Гаджев, Петър Казаков-капитан, Ивайло Иванов, Тони Иванов, Георги Недков и Венцислав Славов.
След почивката Костадин Гаджалов влезе на мястото на отстранения от игра Константин Иванов. В последствие на терена се появиха и Иван Петков, Владимир Мичев, Пламен Тенев и Олджай Алиев.
След 11-я кръг Янтра остава на 18-та позиция в подреждането. В следващия габровският тим ще приеме състава на Септември (София). Мачът е в неделя, 3-ти октомври, на стадион „Ангел Кънчев“ в Трявна.

Освен поражението още една лоша новина за тима долетя точно преди мача на „Янтра“ в Радомир. Стражът на тима получи контузия в коляното на тренировка преди двубоя със Струмска слава. Юношата на Левски е с увреден менискус и травматично възпалена задна кръстна връзка.
Иванов мина на преглед при специалист в столицата, който прецени, че на този етап не се налага операция, а по-дълъг период почивка и възстановяване. Травма все още лекува и Християн Кожухаров.
Капитанът на „Янтра“ пропусна последните няколко мача на отбора заради възпалено ахилесово сухожилие. Възпалени връзки на ходилото извадиха от игра и Георги Върбанов за гостуването в Радомир.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Четирима пианисти от МК „Весела“ ще свирят на рояла на Панчо Владигеров

Мира Русинова, Иво Велков, Ай Хасегава и Полина Флориду са четиримата млади пианисти от Музикален клуб „Весела”, които ще свирят в София на 23 май на личния роял на композитора Панчо Владигеров. Изявата им е точно в навечерието на най-цветния и най-български празник 24 май, а поводът – Европейската нощ на музеите.
Прекрасната инициатива предвижда различни събития, които се организират в музеите на столицата и страната, и дава възможност за безплатен достъп до тях на всички хора. Любезната покана за участие към Музикален клуб „Весела” идва от директора на къща – музей „Панчо Владигеров”-София, г-жа Юлияна Караатанасова.
С една от трите едногодишни стипендии на МОН, определени за деца с изявени дарби от Националния конкурс „Път към славата” бе удостоена Полина Флориду – 11 клас. За отличното си участие на Международния конкурс „Вивапиано”, тя спечели Първа награда с най-висок бал от точки.
Мира Русинова – 9 клас, спечели „Златна лира на Орфей” от конкурса „Орфееви таланти”- Пловдив и диплом за Отлично представяне от конкурса „Път към славата”- София. На Международния конкурс „Вивапиано”, Мира завоюва Първа награда, както и Специална награда за концертно участие в Люксембург, което предстои. Тя участва и като солист на Габровски камерен оркестър в концерта на деца-солисти.
Ай Хасегава – 10 клас, осъществи своята награда, като пътува до едноименната столица на Люксембург и участва с 20-минутна програма в концерта на лауреатите от „Вивапиано”, спечелили тази награда. Организатор и символичен домакин на събитието бе композиторката Албена Петрович-Врачанска, която живее и работи там. А на конкурса „Музиката и Земята” в София, Ай получи награда за най-добро изпълнение на пиеса от български композитор.
За изпълнението си на „Песен” от Димитър Ненов, Иво Велков – 9 клас, получи мечтаната награда за най-добра интерпретация на българска пиеса от конкурса „Децата на България”- Шумен. На Международния конкурс „Вивапиано”-София, Иво спечели втора награда в своята възрастова група.
Кристина Стефанова – 4 клас, завоюва Първа награда на Международния конкурс „Вивапиано”-София, както и Специалната награда на името на композитора Михаил Пеков, връчена й лично от дъщерята на композитора.
За успешното си участие в Международния конкурс „Орфееви таланти” –Пловдив, Невин Халил- 3 клас бе наградена със „Златна лира на Орфей”, а на Националния конкурс „Светослав Обретенов”- Провадия получи диплом за Отлично представяне.
Интензивните музикални изяви на Адриана Кънева – 12 клас, през последните месеци бяха добра подготовка за нейното предстоящо ежедневие. На конкурса „Музиката и Земята”-София, тя спечели награда за ярък талант от пианиста Фидоси Керчев, член на журито. От онлайн- конкурса „European Virtuoso” завоюва Златен медал. Пътува и до Будапеща, където се изяви в две концертни участия. Адриана свири 4 пъти като солист – с Камерен оркестър-Хасково, с Габровски камерен оркестър и 2 пъти с оркестър „Симфониета”-Шумен. Младата пианистка ще продължи образованието си в Музикалната академия в София, където вече е приета за студентка в инструменталния факултет, в класа на проф. Борислава Танева.

Новини
Отново ще има безплатни кръщенета на деца в Габрово

На 1 юни, понеделник, в църквата „Успение на Пресвета Богородица“ в Габрово за поредна година ще се извършват безплатни кръщенета на деца до 18 години, родени в Габровската духовна околия. Това съобщи архиерейският наместник отец Руслан Личев.
Ритуалът по приемане на Първото тайнство и въвеждане в християнството ще бъде извършен напълно безвъзмездно. Желаещите да запишат децата си трябва да подадат информация до 29 май на място в църквата.
Допълнителна информация може да бъде получена в храма „Успение на Пресвета Богородица“ в Габрово.
Свето Кръщение е първото от седемте тайнства на Църквата, в което човек приема Божието благословение. Кръщенето е един от най-светлите празници в живота на всяко християнско семейство.
Изборът на Кръстник или Кръстница е от голямо значение, защото те стават негови духовни родители. Тайнството Кръщение се извършва само веднъж в живота и никога не се повтаря.

Икономика
2 427 данъчни декларации са подадени в офис на НАП в Габрово

Над 2 400 юридически лица, отчитащи дейността си пред офис на НАП Габрово, вече са изпълнили задължението си и са подали годишни данъчни декларации.
Времето изтича – крайният срок е 30 юни. До тази дата своите декларации трябва да подадат и едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане.
Те дължат и окончателни осигурителни вноски, декларирани с Образец № 6. Декларирането става единствено по електронен път – през сайта на НАП с ПИК или електронен подпис.
Данъците могат да се платят онлайн, в банка или с пощенски запис. Допълнителна информация можете да намерите тук.

-
Кримипреди 7 дни„Домашен арест“ за единия от побойниците, отговорен за мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Любопитнопреди 6 дниСевлиево отново ще бъде част от Coca-Cola The Voice Турнето
-
Новинипреди 6 дниЖБД „Майчина грижа“ организира благотворителен кулинарен базар
-
Икономикапреди 6 дниОбласт Габрово продължава да се топи: Всеки трети жител е пенсионер
-
Новинипреди 7 дниОбластният управител Кристина Сидорова встъпи в длъжност
-
Новинипреди 7 дниНародният представител Николай Косев с първа приемна за гражданите
-
Кримипреди 3 дниПолицията работи по сигнал за поискан рушвет в габровската болница
-
Новинипреди 3 дниБлаготворителният кулинарен базар на „Майчина грижа“ събра над 2 000 евро











